31

(50 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

O to to!
Naprawdę sympatyczne koncerty i bez głów da się, jeśli z własną głową na karku i sercem podchodzi się do sprawy. Wszystkie te cudowne "zawodowe" lub mniej urządzenia, to są  NARZęDZIA  pracy. Uwielbiamy zabawki i musimy mieć najfajniejsze w piaskownicy. Głowy i Sparki i Avo i Congo i inne robiące wrażenie słowa szalenie pracę ułatwiają. Ale chyba najbardziej ułatwia serdeczna i życzliwa atmosfera. Jestem bardzo zmęczona regularnym zdawaniem egzaminów ze znajomości wyżej wymienionych...  Ludzie, świećmy, nie ścigajmy się:)

nie jest dla mnie problemem cena czy zdobycie - szukam opinii kogoś, kto tego używał w ten sposób. Dawid słońce, to się  pisze dichroiczne.

Zaskoczył mnie ostatnio realizator, używający w PARach64 filtrów dichroicznych. Nie był specjalnie rozmowny, więc pozostaje mi zapytać Was, czy spotkaliście się lub stosujecie do reflektorów takie filtry i co może skłonić do aż tak kosztownej inwestycji?

34

(16 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie konwencjonalne)

Troszkę późno, ale dopiszę:)
Reflektory typu PAR ze względu na ich stosunkowo niedużą cenę, dużą wytrzymałość na trudy transportu, prostą budowę i skuteczne światło o miłej, ciepłej barwie (a niskiej temperaturze barwowej) znajdują szerokie zastosowanie na niskobudżetowych koncertach (gdzie stanowią trzon sprzętu świecącego), wysokobudżetowych też - jako element uzupełniający; w teatrze służą raczej w roli kontry...
Ich nieskomplikowana optyka sprawia, że nie można ich wykorzystać w bardziej precyzyjnych momentach. godne uwagi są reflektory typu Multipar, gdzie optyka ulega ulepszeniu poprzez zastosowanie dwóch soczewek, przemieszczających się względem siebie oraz dobrego odbłyśnika i "zwykłej" żarówki. Są zdecydowanie bardziej skuteczne i mniej prądożerne.

smile dla przedmówcy!
Może można by spróbować coś zorganizować... Problem jest chyba w niejasnym statusie oświetleniowca czy realizatora - bo czy realizator to rzemieślnik, sprawnie obsługujący urządzenia, czy ktoś, kto ma prawa autorskie do stworzonych obrazów świetlnych? Wiadomo, że są reżyserzy światła w teatrach i realizatorzy odtwarzający potem spektakle, są realizatorzy pracujący na żywo na koncertach... Czy taki kurs powinien obejmować zagadnienia wyłącznie techniczne, czy może również estetyczne? Dobrze, że jest forum, bo masz dostep do wieu poglądów jednocześnie. Nauka realizatorów często opiera się na metodzie prób i błędów; zasady są też dużo luźniejsze niż u akustyków i dużo zależy od indywidualnej zajawki, wrażliwości i pracy.

Cena WYSIWYGA spadła dook 14 000

hm, sorry from the mountain  za złośliwość, ale jeden par na jednego artystę obleci, po co świecić dokładnie wszystko dookoła? nie jest to wielki dramat rosyjski, w którym aktorzy miotają się z lewa na prawo i grają oczyma;)

ps W Elwo są próbniki różnych firm, można sobie przejrzeć i zanalizować Transmission oraz odcienie i wybrać najstosowniejsze.

Pan Pecora marudzi, przecież nie mówię, że od razu full, na co dzień korzystam z jakże wdzięcznych i subtelnych 1/4, 1/2:)
nie są aż tak pochłaniające..

zgadzam się z Pecora, ze mało będzie widać, dlatego warto na biało. Jeżeli chcesz jednak mieć mozliwość choćby sugesii klimatu, nie przywiazuj sie do zdecydowanych kolorów (zabierają dużo światła), polecam na przeloty i kontry rozpatrzyc gamę filtrów korekcyjnych - zestawienie choćby cto/ctb już da efekt - bardzo elegancki. nie wiem, jaką muzykę czy też działanie będziesz oświetlał,  możesz mieć wrażenie, że taka delikatnośc jest nieadekwana. Dym Twoim sprzymierzeńcem. Możesz postawić 36 na podłodze z tyłu i świecić do góry. urozmaicenie kierunków zwiększa wrażenie przestrzenności. Nie obawiaj się swiecenia miejscami tylko kontrą lub tylko jednym kierunkiem. Mała ilość nie oznacza, że jest kiepsko. Ustaw to precyzynie, tak, aby trafiało dokładnie w artystów. Nie jest to łatwe przy ustawianiu w plenerze, trochę pobiegasz po drabinie:) ale warto. Zwróc uwage na otoczenie - -jeśli za sceną jest cos białego (szmata na hryzoncie lub ciekawa architektura), spróbuj poświęcić jednego 56 z szeroką żarówką i np jasnoniebieskim lub pomarańczowym kolorem; może to bardzo ładnie zagrać. Jakieś solo, w którym oświetlasz tylko jednego artystę z przodu i świecisz tylko tło, może być niezłe.
Wykorzystanie np drzewa za sceną podświetlonego od dołu na bialo też warte rozpatrzenia. Na małej scenie dużo można zrobić, precyzyjnie ustawiając na dwóch rożnych głębokościach, po przeciwnych stronach po jednym przestrzale. Mam nadzieję, że nie zamotałam Ci zbytnio:) powodzenia

Czym jest projektor profilowy??

42

(26 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie inteligentne)

Hoho

pa spadam

43

(26 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie inteligentne)

I jeszcze wprowadzę Pecorka w błąd..

44

(26 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie inteligentne)

A. Panie Michale, a co to w takim razie Mac 700 i 2000?  Bo się wymądrzam a nie znam szczegółów.

45

(26 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie inteligentne)

No niee, Pan Michał, Mistrz ściemnania, takie pytania... łoś jest parzystokopytnym zamieszkującym lasy północnej i wschodniej Europy, zwierzę miłe acz ponoć głupie. Przejechanie łosia jest o tyle niebezpieczne, że maska samochodu podcina mu delikatne nogi a całe cielsko zwala sie na szybę. Nie mówiąc juz o tym, jaki to żal. Mamy łosice bywaja potężnie agresywne...  Mają za to CMY, porządny fresnel więc obrazków niet, dimmer/shutter , ale smaczki kolorystyczne - pyszota. Do tego posiadają lampę wyładowczą msd250 i nazywają się Martin Mac 300. Na świecenia w plenerze i większych scenach zdecydowanie lepiej Mac 600.