Temat: Co to jest reflektor PAR ???

witam!

Wiem, że zagląda tu wielu doświadczonych oświetleniowców dlatego proszę o pomoc... Pisze pracę magisterską i mam tam rozdzał o oświetleniu scenicznym.

Jak brzmi definicja projektora PAR i jakie są różnicę względem PC??
Jaka jest ogólnie budowa? odbłyśnik + soczewka??  sam odbłyśnik?? ruchome źródło???
do czego się go używa np w teatrze??

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi na moje pytanie lub informację gdzie mogę zaczerpnąć trochę teorii na ten temat a nie tylko danych technicznych ze stron firm oferujących sprzęt oświetleniowy.

Pozdrawiam
Maciek.

Ostatnio edytowany przez maciekwrc (2007-10-02 15:37:17)

2

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

Reflektor PAR de facto jest to sama obudowa metalowa z latajacym na kablu "gwintem" na żarówkę. Wkłada się do nie go poprostu taka dużą żarówkę która posiada już odbłyśnik, ale istnieje mozliwość zamontowania odbłysnika i wsadzania takiej "zwykłej" żarówki(oczywiscie nie takiej jak w domu) soczewki to nie posiada .
Reflektor PC jest to reflektor z soczewką w którym odbłyśnik i zarówka  porusza sie na takim wózku który zbliża sie lub oddala od soczewki co zmienia kat światła. W niektórych reflektorach jeszt to realizowane przez zwykłą wajchę na dole bezposrednio złączoną z wózkiem a w niektórych zastosowana jest śruba. Reflektor typu fresnel niczym się nie różni od PC tylko soczewką własnie typu fresnel. Oczywiście plama świetlna różni się ale tylko rozmyciem w PC jest bardziej "ostra" w fresnelu mniej.

3

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

Troszkę późno, ale dopiszę:)
Reflektory typu PAR ze względu na ich stosunkowo niedużą cenę, dużą wytrzymałość na trudy transportu, prostą budowę i skuteczne światło o miłej, ciepłej barwie (a niskiej temperaturze barwowej) znajdują szerokie zastosowanie na niskobudżetowych koncertach (gdzie stanowią trzon sprzętu świecącego), wysokobudżetowych też - jako element uzupełniający; w teatrze służą raczej w roli kontry...
Ich nieskomplikowana optyka sprawia, że nie można ich wykorzystać w bardziej precyzyjnych momentach. godne uwagi są reflektory typu Multipar, gdzie optyka ulega ulepszeniu poprzez zastosowanie dwóch soczewek, przemieszczających się względem siebie oraz dobrego odbłyśnika i "zwykłej" żarówki. Są zdecydowanie bardziej skuteczne i mniej prądożerne.

4

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

Koleżance adzie coś się chyba pomyliło bo w multiparach zmienia się tylko "soczewki"(jak tak to mozna nazwać) chyba że koleżanka mówi o wersji zoom??

5

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

A koledze sie nie pomylilo w pierwszym poscie? Pytanie bylo na temat reflektora PAR, a kolega tu pisze o PC i Fresnel, twierdzac do tego, ze pracuja na "zwyklej zarowce".
Wobec tego PAR na "nienormalnej" zapewne.
Pozatym..zamiast "Par w wersji zoom", poprostu..multipar.Ok?
A Soczewki zmienia sie w nelpar.
A ada pisze sie z duzej litery- Ada tak jak Dawid..,tez z duzej.
A pozatym dont worry, ja tez sie myle..,i ty i oni i one i no i..co jeszcze?
Pozdro you.
L.W.

Vari-Czub.Chirurgia oświetlenia scenicznego wraz z dyslekcją i czystym strumieniem świadomości,wraz z fizycznością pracy,i ochota do tworzenia.Wraz ze wszystkim co związane ze światłem..,i jeszcze pewne przemyślenia.

6

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

--Moze byc sytuacja dla ktorej zakladajac relacje dla multi par mowimy w oparciu o aparat pracujacy na HPL 575, gdzie emisja bedzie wynosic 1500 lumenow (co jest porownywalne juz z jasnoscia Par pracujacego na 1KW palniku). Razem z opcja wymiennych soczewek (vns ns vf mf), lub to samo dla Par ML, pracujacego na GKV600, z opcja zoom, albo typ BEAM, lub NEL.
Nazewnictwo jest obojetne. Zawsze jest to opcja korygowalna optycznie dla parametru parabolika, z roznica w nazewnictwie.
Jesli jednak chodzi o opcje bez zoom, to pierwszy byl NELPAR.
Mutacje nazewnictwa, kombinacje soczewkowe, palnikowe, a reflektor ten sam...tylko z inna nazwa...,i robi ta sama robote.
Moze zacznijmy od Bacha.
Pozdrawiam.L.W.

Vari-Czub.Chirurgia oświetlenia scenicznego wraz z dyslekcją i czystym strumieniem świadomości,wraz z fizycznością pracy,i ochota do tworzenia.Wraz ze wszystkim co związane ze światłem..,i jeszcze pewne przemyślenia.

7

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

http://gocue.pl/4,tutorial-oswietlenie- … u-par.html

Michał Bystrzycki
--------------------

8

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

Ciekawe. Dla początkujących adeptów oświetlenia strzał w dziesiątkę smile

9

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

brawo za pomysł i inicjatywę

10

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

Będzie więcej : )

Michał Bystrzycki
--------------------

11

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

oby nie zdechło tongue

12

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

Nigdy nie zdycha!

Michał Bystrzycki
--------------------

13

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

dodam jeszcze o czy chyba wszyscy zapomnieli ze par jest reflektorem parabolicznym a więc plama jaką daje jest owalna a nie okrągłą

14

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

hmmm....odnoszę wrażenie że była o tym mowa pod koniec filmu ale ok tongue

15

Odp: Co to jest reflektor PAR ???

Chyba że CP 95

Post's attachments

CP95 raster.jpg
CP95 raster.jpg 38.68 kb, 3 downloads since 2012-03-13 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Bogdan

HD