61

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

Ma ultralight używana na allegro 55 tyś.

62

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

Nie znam dokładnie specyfiki pracy w teatrze,ale może dla odmiany coś z rozwiązań Martina z serii M?Jest to rozwiązanie modułowe i można z tego ulepić w zasadzie co się chcę (moduły submasterów,playbacków etc.) do tego darmowy software na PC z obsługą 1 linii  przez open DMX,aplikacja (a nie zdalny widok) remote na IPhona (a pewnie niedługo i na Androida) wykorzystująca natywny skompresowany protokół ograniczający lagi,a jak komuś mało suwaków to zawsze możma Alfę podłączyć.Nawet w wersji mini (M2Go) 4 linie DMX na pokładzie,obsługa RDM,CITP i możliwość dołożenia MIDI i SMPTE co dla teatru myślę nie jest bez znaczenia.I taki mały offtop:mam wrażenie,że przy okazji wszelkiego rodzaju dyskusji na temat rozwiązań typu wing+PC,konsolety DYI etc. wszystko niezależnie od wątku sprowadza się do udowadniania wyższości jednych świąt nad drugimi.Ja wiem,że Babcia jest uważana (i nie bezpodstawnie) za najlepszy system sterowania światłem na rynku oraz ma na rynku rentalowo/studyjnym dominującą pozycję,ale na Boga nie jest to system jedyny (polecam lekturę nagłówka ninniejszego wątku i refleksje na temat cen MA).W związku z tym mam propozycję dla kolegi Kacpra-może by tak założyć wątek o sterownikach Martina?Ostatecznie po Polsce tych wysłużonych Case-ów jeszcze trochę się tłucze a i pytań z pewnością nie zabraknie. smile 

Ps.Nikt nie wspominał tu również o rozwiązaniach HES-a,a o ile pamiętam Transcolor niegdyś świecił wszystkie wieksze imprezy  własnie na Hog-ach .Co do ETC Congo to jest takowy w teatrze Capitol w W-wie i z tego co wiem nikt nie narzeka.Co do braku możliwości podłączenia dowolnego dimera DMX (a nawet 0-10V z odpowiednim konwerterem) pod DOWOLNĄ inteligentną konsole to pozostawię to bez komentarza smile.

Ostatnio edytowany przez bob34 (2013-01-04 05:39:58)

63

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

bob34 napisał/a:

Nie znam dokładnie specyfiki pracy w teatrze,ale może dla odmiany coś z rozwiązań Martina z serii M?

Jak do tej pory software konsolet M nie przewiduje funkcji ręcznego crossfadera.

bob34 napisał/a:

Ja wiem,że Babcia jest uważana (i nie bezpodstawnie) za najlepszy system sterowania światłem na rynku oraz ma na rynku rentalowo/studyjnym dominującą pozycję,ale na Boga nie jest to system jedyny (polecam lekturę nagłówka ninniejszego wątku i refleksje na temat cen MA)

Podejrzewam (i nie bezpodstawnie) że znam ceny MA całkiem dobrze  smile
W podanej cenie można zmieścić się w dwóch wingach, dwóch monitorach i komputerze. To już nie czasy XP i Vista. Windows 7 ma inną architekturę i stabilność, a czterordzeniowe procesory są powszednością. Mając command wing i fader wing można się "rozdzielić" na dwa małe sterowniki na dwie sztuki, zestawić razem obydwa w jeden silniejszy sterownik zbliżony do ultralight, albo dołączyć do czegoś dużego jako dodatkowe stanowisko/stanowiska i backup.
To jest główna przyczyna "najlepszości" systemów grandMA - możliwości systemowe.

bob34 napisał/a:

Nikt nie wspominał tu również o rozwiązaniach HES-a,a o ile pamiętam Transcolor niegdyś świecił wszystkie wieksze imprezy  własnie na Hog-ach .

Polecam autoryzowaną wypowiedź na temat powodów zmian
http://www.ltt.com.pl/realizacje/konsol … transcolor
Przypomnę też że noc sylwestrowa 2011/2012 "zrobiła" swoje.

64

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

HES wprowadził nową konsoletę Hog4, godna uwagi. Ale oczywiście nie sprzedaje tego firma gdzie pracuje KacperP więc jest BEBE.
Podobnie Wing MA jest super, ale inne wingi, których nie sprzedaje KacperP już nie są.
Winga Chamsysa można już kupić za 3500zł, ale kolega chce konsoletę a nie Winga więc nie zawracałem głowy.

Hog4 - w skrócie to jest to totalnie nowy hardware, system oparty na idei HOG3 ale też nowy i od nowa pisany.
Na dzień dzisiejszy system jest rozwojowy, kilka istotnych funkcji pojawi się do końca sierpnia 2013r. Przypomnę, że podobnie było z MA2 na początku też wiele funkcji było implementowanych na bieżąco.

KacperP. Przeczytaj posta zaczynającego ten temat. Kolega pytał o konsoletę! Nie o Winga! Macie w ofercie Konsoletę MA nową w ofercie do 50tyś ZŁ? Jak tak wyślij koledze ofertę, jak nie to nie pisz nie na temat.
Poza MA z pewnością macie inne systemy godne uwagi ale tańsze więc nie wciskaj Winga MA2, który dla mnie jest deską ratunkową dla MA w rynku tańszych rozwiązań. Wciskanie klientowi, że system przygotowany min. na 2 ekrany dotykowe (MA2 LIGHT) + 3 multi, co jest genialną funkcją w MA2 można spokojnie odpalić na laptopie + ewentualnie ekran jest słabe. Bo w PL większość myśli, że jak kupi Winga MA2 to będzie miał prawie konsoletę. Wiem co piszę bo posiadam też MA2 UL i zdecydowanie brakuje tego drugiego ekranu.

65

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

makon napisał/a:

HES wprowadził nową konsoletę Hog4, godna uwagi. Ale oczywiście nie sprzedaje tego firma gdzie pracuje KacperP więc jest BEBE.
Podobnie Wing MA jest super, ale inne wingi, których nie sprzedaje KacperP już nie są.
Winga Chamsysa można już kupić za 3500zł, ale kolega chce konsoletę a nie Winga więc nie zawracałem głowy.

Hog4 - w skrócie to jest to totalnie nowy hardware, system oparty na idei HOG3 ale też nowy i od nowa pisany.
Na dzień dzisiejszy system jest rozwojowy, kilka istotnych funkcji pojawi się do końca sierpnia 2013r. Przypomnę, że podobnie było z MA2 na początku też wiele funkcji było implementowanych na bieżąco.

KacperP. Przeczytaj posta zaczynającego ten temat. Kolega pytał o konsoletę! Nie o Winga! Macie w ofercie Konsoletę MA nową w ofercie do 50tyś ZŁ? Jak tak wyślij koledze ofertę, jak nie to nie pisz nie na temat.
Poza MA z pewnością macie inne systemy godne uwagi ale tańsze więc nie wciskaj Winga MA2, który dla mnie jest deską ratunkową dla MA w rynku tańszych rozwiązań. Wciskanie klientowi, że system przygotowany min. na 2 ekrany dotykowe (MA2 LIGHT) + 3 multi, co jest genialną funkcją w MA2 można spokojnie odpalić na laptopie + ewentualnie ekran jest słabe. Bo w PL większość myśli, że jak kupi Winga MA2 to będzie miał prawie konsoletę. Wiem co piszę bo posiadam też MA2 UL i zdecydowanie brakuje tego drugiego ekranu.


Właśnie dlatago starałem się zasugerować,że w podanej cenie trudno będzie o kompletne (czytaj nie wing-owe rozwiązanie) oparte o GMA2 zakładając,że sprzęt ma być nowy.LTT w zakresie sterowników ma przecież w swojej ofercie również produkty Vectora,Compulit-a oraz Martina więc dziwny jest ten nacisk na GMA.Być może wynika to z faktu,że MA Lighting zajmuje się praktycznie wyłącznie ogólnie pojętymi systemami sterowania światłem,a może z polityki cenowo/marżowej firmy.Tego nie wiem.Proponuję jednak nieco bardziej "ekumeniczne" podejście i to nie tylko koledze Kacprowi,bo inaczej będzie trzeba zmienić nagłówek ze "Sterowanie" na "Sterowanie systemami GMA". smile Co zaś do rozwiązań typu wing to naprawdę nie widzę możliwości konkurencji cenowej między zestawem 2 x wing MA + stosowny PC + touchscreen  (touchscreeny?) a takim np. Martin M2GO (+ touchscreen),który jest samodzielną konsoletą oferującą 4 wyjścia DMX na pokładzie (tak,tak wiem licencja).Dodatkowo jak już wspominałem do tego ostatniego możemy sobie dołączać dowolne moduły wg.uznania ilości i potrzeby.Oczywiście nie są to rozwiązania do sterowania dużymi instalacjami,ale takie chyba były założenia przy ich konstruuowaniu.Polecam również przemyślenia nt. wagi/poręczności transportowej wyżej opisanej kofiguracji versus 2 x GMA Wing + PC.Poza tym jak kolega zauważył nawet w "stacjonarnej" GMA2 UL tego drugiego ekranu jednak trochę brak. big_smile

66

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

makon napisał/a:

HES wprowadził nową konsoletę Hog4, godna uwagi. Ale oczywiście nie sprzedaje tego firma gdzie pracuje KacperP więc jest BEBE.

Mam oznaczone i opisane że pracuję w LTT. Żadna tajemnica, otwarte karty, żadnych gierek, spora odpowiedzialność za słowo.
Dodatkowo zarzucanie stronniczości ma pewną wadę - to broń obosieczna. wink
Swoją drogą to również nic nie mówiłem o Hog 4.

Czytałem wpis założycielski tematu - w sytuacji takiego budżetu i takich wymagań akurat ja uważam że wingi będą dobrym rozwiązaniem. Gdyby chodziło o konsoletę do dalszego wypożyczania firmom/osobom trzecim to wtedy wingi są mało popularne.

makon napisał/a:

Poza MA z pewnością macie inne systemy godne uwagi ale tańsze więc nie wciskaj Winga MA2, który dla mnie jest deską ratunkową dla MA w rynku tańszych rozwiązań.

Wingi MA powstały, bo ludzie się tego od wielu lat domagali od samego MA Lighting. MA nie musiało się ratować na rynku tańszych rozwiązań. To rynek konsumentów tańszych rozwiązań szukał pomocy. MA Lighting wykombinowało że zrobi coś, co przyda się w niskim budżecie jak i najwyższym budżecie.
Zapewniam że to się udało. Pierwszymi i najbardziej entuzjastycznymi kupcami wingów byli posiadacze konsolet grandMA2.

makon napisał/a:

Wciskanie klientowi, że system przygotowany min. na 2 ekrany dotykowe (MA2 LIGHT) + 3 multi, co jest genialną funkcją w MA2 można spokojnie odpalić na laptopie + ewentualnie ekran jest słabe.

Nie ma żadnego "system przygotowany na min. 2 ekrany dotykowe". Co jak co, ale GMA2 ma bardzo dobry system zarządzania widokami ekranów, tylko trzeba poświęcić kilka minut na poznanie go.
grandMA2 onPC w trybie wielu okien, a ostatnio z możliwością skalowania ich daje sporą swobodę aranżacji.

makon napisał/a:

Bo w PL większość myśli, że jak kupi Winga MA2 to będzie miał prawie konsoletę.

Nie wiem czy tak myślą, ale nie uważam by się mieli rozczarować - zwłaszcza przy tych relacjach jakość/cena. Klawisze i enkodery z konsolety. Suwaki i przyciski executorów z konsolety. Gniazda DMX są, MIDI, LTC, GPI są. Oprogramowanie identyczne. Możliwość pracy z konsoletami i rozszerzeniami sieciowymi na równych prawach jako stanowisko/backup - jest.
A może kolega chce tak naprawdę porwać się na recenzowanie rozsądku tych co kupili, lub chcą kupić wingi z MA Lighting?

makon napisał/a:

Wiem co piszę bo posiadam też MA2 UL i zdecydowanie brakuje tego drugiego ekranu.

Oczywiście że lepiej mieć ekrany tak jak w light... a jeszcze lepiej jak w fullsize, ale naprawdę można sobie poradzić.
Poza tym można podłączać ekrany dotykowe do grandMA2.
Zalecam zapoznanie się z systemem zarządzania widokami w gMA2 Podpowiem dodatkowo że widoki są związane z profilem użytkownika i można je zatem sobie przenosić między spektaklami. Można sobie zrobić różne profile pod różne modele konsolet jak trzeba. Ilość pamiętanych widoków i stron widoków jest zwykle wystarczająca aby w jednym profilu i tak zrobić sobie wszystkie warianty w jednym miejscu.

bob34 napisał/a:

LTT w zakresie sterowników ma przecież w swojej ofercie również produkty Vectora,Compulit-a oraz Martina więc dziwny jest ten nacisk na GMA.

Podstawy Vectora łatwiej opanować, a można też Vectora nagiąć do przyzwyczajeń z innych konsolet. Możliwości są jednak większe przy grandMA2. W sterownikach Martin z oprogramowaniem Maxxyz/M jak już wspomniałem nie ma funkcji ręcznego crossfadera, a była mowa o czymś bardziej teatralnym.

bob34 napisał/a:

Co zaś do rozwiązań typu wing to naprawdę nie widzę możliwości konkurencji cenowej między zestawem 2 x wing MA + stosowny PC + touchscreen  (touchscreeny?) a takim np. Martin M2GO (+ touchscreen),który jest samodzielną konsoletą oferującą 4 wyjścia DMX na pokładzie (tak,tak wiem licencja).

M2GO, zgodnie z nazwą, to "konsoleta na wynos". Przewidziano ją do częstego transportu, małej ilości miejsca w bagażu, a oprogramowanie serii M jest pomyślane dla dynamicznych koncertów, dyskotek, eventów itp. ale nie tak bardzo dla teatrów (jak choćby brak ręcznego crossfadera do sekwencji).
W opisanym przypadku nie było mowy o potrzebie mobilności, a była za to mowa o teatralnym charakterze.

bob34 napisał/a:

Polecam również przemyślenia nt. wagi/poręczności transportowej wyżej opisanej kofiguracji versus 2 x GMA Wing + PC.

Nie było w założeniach mowy o transporcie i wyjazdach z nią. Gdyby była mowa o podróżowaniu z nią, a nie o jednej konkretnej scenie, to sytuacja byłaby inna.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2013-01-04 14:41:08)

67

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

Nie do końca mnie zrozumiałeś Kacprze.To oczywiste ,że M2Go jest przeznaczona głównie do zastosowań jakie wymieniłeś i zgadzam się absolutnie,że jest to konsoleta z założenia mobilna.Nie było moją intencją twierdzenie iż nadaje się ona do WSZYSTKICH zastosowań.Było to z mojej strony takie nieco przekorne nawiązanie do oftopa,który przewija się praktycznie przez całe forum,a który można skwitować "MA kontra reszta świata".Tak jak już napisałem ja również uważam,że jest to system zapewniający w chwili obecnej największe możliwości,nie jest to jednak system JEDYNY.Jeden lubi chodzić w lato w klapkach,drugi w sandałach.Tak więc jeżeli już rozważamy zestaw wing+PC zamiast toczyć jałowe spory,chciałbym sprowokować MERYTORYCZNĄ dyskusję na temat zalet i wad poszczególnych rozwiązań,która to dyskusja być może pomoże podjąć decyzję koledze.Nawiasem mówiąc wątpie jednak czy finansujący to przedsięwzięcie zgodzą się na taką układankę sprzętową,ale kto wie?Odnośnie zaś kompletnych konsolet to wydaje mi się,że na placu boju pozostaje jeszcze Avo Tiger Touch oraz  być może Road HOG 4 (nie pamiętam w tej chwili cen,ale z HES-em może być drożej).Na korzyść tej drugiej przemawia tak jak w Martinie modułowość zastosowanego rozwiązania (zewnętrzne submastery,executory etc.),na niekorzyść fakt iż jest to system w fazie rozwoju.Obie stanowią samodzielne konsolety.Jeżeli chodzi o "budżetowe" rozwiązania HES-a to jest jeszcze wing HOG 4 Nano+DMX Widget,ale cen jak już wspomniałem nie znam.
Pozdrawiam i życzę nieco mniej ortodoksji jeżeli chodzi o GMA-ten system jak każdy inny też ma swoje wady.Nie bez powodu gdy MA Lighting ze względu na opłaty licencyjne wycofała się z VxWorks miała problemy z implementacją w nowym środowisku.Po prostu pisząc soft pod inny OS pewnych rzeczy musieli się uczyć niejako od nowa.To normalna choroba "wieku dziecięcego" i nie ich jednych dotknęła.Tutaj również uwaga w stronę innych zwolenników teorii spiskowych pt. zewnętrzny PC po prostu musi być gorszy od zintegrowanej konsoli-polecam bardziej wnikliwą lekturę specyfikacji technicznych tychże.Zdziwicie się mocno jaki hardware jest tam często zainstalowany.Odnośnie zaś systemu operacyjnego myślę,że 16 lat pracy w roli informatyka zajmującego się sieciami z naciskiem na ich bezpieczeństwo uprawnia mnie do stwierdzenia iż powszechna opinia o podatności MS na różnego rodzaju bugi wynika w dużej mierze (choć oczywiście nie wyłącznie-na pewne rzeczy uczciwie sobie zapracowali) z czystej STATYSTYKI.Po prostu jest to OS najczęściej używany,a więc i najczęściej atakowany.Widywało się równie skrzaczone Mac-i jak również instalacje Linuksowe (boję się wywołać kolejną wojnę pt. Mac vs.MS etc.).Moim skromnym zdaniem wszystko sprowadza się do odpowiedniej higieny pracy z komputerem,do korzystania z niego w sposób świadomy.Kończąc wypowiedź życzę wszystkim forumowiczom mniej ortodoksji,a więcej merytorycznej dyskusji na temat wad/zalet danego rozwiązania bez licytowania się ,że dany sterownik jest lepszy lub gorszy.Czego Państwu i sobie w Nowym Roku serdecznie życzę. wink

68

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

Może coś jak ChamSys MQ 60 + dodatkowy wing?

69

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

ja już zamówiłem MQ60 smile bedzie na koniec lutego

70

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

A za jaką kwotę jeśli można wiedzieć?

71

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

ja też bym stawiał na chamsys pracowałem na tym w teatrze i w zupełności daje rade w tej kwocie to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie

72

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

cena detaliczna około 28 tys netto

ale jak dobrze pogadasz z chłopakami z PS Teatr to wyrwiesz taniej.

+/- 24 tysiace netto

73

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

Za 24 tysie to bardzo mocno zastanawiałbym  się nad tym MQ.
Co do PC i winga to mam raczej sceptyczne podejście, chyba, że piecu działa na ubuntu 12.04. PC z windowsem używam do sterowania własnym systemem pixel mappingu i to co windowsy czasem wyprawiają to żal.pl. Nigdy nie postawiłbym poważnej sztuki tylko na pececie. Owszem jakieś malutkie koncerciki robiło się z peceta ale zawsze obok innego stołu. Robiłem nawet dźwięk gdzie procesory VST były zainsertowane w mikser ale to zawsze było amatorsko albo i półamatorsko. Chociaż przyznam rozważałem GMA on PC ale tylko jako dodatek nie główny stół.

74

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

keso napisał/a:

to co windowsy czasem wyprawiają to żal.pl

Jak używałem jeszcze XP to reinstalację robiłem tylko co drugą wymianę twardego dysku. Windows 7 jeszcze nie zawiódł, ani u mnie w domu ani w pracy.
Podejrzewam że kolejną reinstalację windows zrobię przy zmianie komputera, albo zrobieniu macierzy SSD lub coś podobnego

75

Odp: Jaki sterownik do 50000zł

keso napisał/a:

Co do PC i winga to mam raczej sceptyczne podejście, chyba, że piecu działa na ubuntu 12.04. PC z windowsem używam do sterowania własnym systemem pixel mappingu i to co windowsy czasem wyprawiają to żal.pl. Nigdy nie postawiłbym poważnej sztuki tylko na pececie.....

Używam Wingów Chamsysa od około 2 lat z Win7, czasami XP i nie napotkałem problemów. Może to kwestia komputera i dbania o niego?
Znam użytkowników, którzy mieli zastrzeżenia do działania Winga pod Windows ale jak zainstalowali oryginalny Win7 to problem się skończył.
Korzystam z takich konfiguracji na małych i dużych imprezach (np. festiwal w Jarocinie). Co więcej realizator zespołu Korn korzysta z MaxiWinga z komputerem Elo i raczej nie robi małych koncertów.

Jeśli masz kłopoty z Twoją konfiguracją skontaktuj się z dostawcą sprzętu.