Temat: ALFA 24/255

Dzień dobry.

Po dwutygodniowych poszukiwaniach udało mi się wreszcie znaleźć miejsce gdzie 'branża' wymienia się poglądami. Jak wszyscy doskonale wiemy w Polsce nie ma żadnego forum wymiany poglądów poza firmami gdzie sprzęt się kupuje.
Jestem początkującym Świetlikiem, a raczej będę nim lada chwila. Pracę dostałem przy okazji funkcji kinooperatora ale docelowo mam być tylko realizatorem światła. Wątek zakładam dla takich jak ja - zielonych osób pracujących na niezniszczalnym, pierwszym sprzęcie z możliwością przyszłej na lepszy.
Mam świadomość że przeciętny użytkownik tego forum czytając mój post uśmiecha się (w zależności od wspomnień) półgębkiem lub bardzo szeroko, niemniej uważam, że szlachectwo zobowiązuje big_smile A tak serio to skądś wiedzę trzeba czerpać. Co prawda o stopniu doświadczenia świadczy stopień zniszczenia sprzętu, ja jednak wolę zachować to co mam. Mam w końcu najlepszy sprzęt na świecie (bo jeszcze przez rok jedyny dostępny).
Ad rem.
Czy na Alfie mogę sobie tak ustawić suwaki aby mieć jeden PAR w różnych konfiguracjach z różnymi reflektorami na różnych suwakach? Przykład: Mam scenę niebiesko-zieloną z białym oświetleniem punktowym muzyków i wygaszoną mocną kontrą z tyłu (też białą). Chodzi o to aby mieć na jednym suwaku wszystkie np. zielone boczne, na innym suwaku wszystkie kolorowe (czyli zielony i niebieski) a na trzecim do tego kolor i kontrę. Będę musiał mieć jeden reflektor na różnych suwakach - da radę zrobić?
Pozdrawiam i

2

Odp: ALFA 24/255

Poprostu musisz sprogramować sterownik. Podnieś daną scenę jaką chcesz mieć i kliknij x->s (czy jakoś tak, przycisk nad suwakami x,y) a następnie kliknij przycisk pod suwakiem pod którym chcesz mieć daną scenę i tak programuj sobie każdą scnę jaką chcesz osiagnąć. Jeśli chcesz doprogramować do sceny reflektor który znajduje się pod suwakiem na który jest zaprogramowana jakaś scena to musisz spuścić suwak bodajże y i jesli świeci reflektor docelowy to programować na inną scenę.
O doświadczeniu nie świadczy stopien zużycia sprzętu tylko to ile pracowałeś, z kim, na jakim stanowisku i przy jakich produkcjacxh świeciłeś. Poprostu zależne jest to od praktyki, a ową zdobywa się pracując w jakiejś firmie najpierw jako tragaż, jescli zobaczą ze jesteś coś warty to puźniej jako ten który wiesza sprzęt no a puźniej to już można zostać realizatorem. Bez CV nie znajdziesz pracy w firmie jako realizator, chyba że ukazałeś komuś że to potrafisz, ale znowuż bez praktyki w firmie raczej za dużo się nie potrafi, bo naprawde pewnych żeczy nie da się samemu nauczyć.
A skąd jesteś bo jak coś to może mógłbym ci pomóc z alfą, bo najlepiej się uczy stołu jak ktoś to pokaże.

Odp: ALFA 24/255

No to tak jak mniej więcej myślałem. Na razie tylko czytałem instrukcję i jeszcze nie sprawdzałem możliwości w praktyce.
Z tym zniszczeniem sprzętu to z czasów gdy uczyłem się nagłaśniania (jeszcze jako nastolatek) małych imprez, potem składania komputerów, wreszcie kinotechniki. Do wszystkiego dochodziłem samemu więc to i owo zepsułem i teraz chciałbym tego uniknąć lub chociaż zminimalizować straty.
Doświadczenia w świeceniu nie mam żadnego a pracę dostałem przez zupełny przypadek. Na opanowanie tego co mam na składzie (czyli alfa, jakiś 30 PARów i dymiarka) daję sobie jakiś rok czasu bo potem zacznie się już poważne świecenie (docelowo będę miał dwie sceny widowiskowo-teatralne i plenery koncertowe pod sobą).
Wiesz, jeśli chciałbyś pokazać mi to i owo to z chęcią pojadę gdziekolwiek. Serio. Na razie mam jeszcze do obrony pracę magisterską ale od początku lipca, jeśli ktoś tylko będzie chciał mnie przygarnąć na "praktykanta", to kilkaset kilometrów mi niestraszne. Czego nie robi się dla nowych, ekscytujących umiejętności :]

Jestem z Bełchatowa (54 km do Łodzi, 23 do Piotrkowa Trybunalskiego).

Ostatnio edytowany przez początkujący p. Światełko (2008-04-11 11:21:52)

4

Odp: ALFA 24/255

początkujący p. Światełko napisał/a:

Dzień dobry.

Po dwutygodniowych poszukiwaniach udało mi się wreszcie znaleźć miejsce gdzie 'branża' wymienia się poglądami. Jak wszyscy doskonale wiemy w Polsce nie ma żadnego forum wymiany poglądów poza firmami gdzie sprzęt się kupuje.

A próbowałeś w google wpisać forum oświetlenia? : )

Michał Bystrzycki
--------------------

Odp: ALFA 24/255

Tak. I dostawałem oświetlenie drogowe albo inne techniczne... A widząc w linku na googlach Elwolight pomyślałem, że to pewnie strona firmy i nie wchodziłem big_smile Za to na innych forach i serwisach poczytałem o teorii - na pewno przyda mi się to w przyszłości.

6

Odp: ALFA 24/255

jak dasz maila swojego to Ci moge podeslac instrukcje do alfy. Chyba mam...

7

Odp: ALFA 24/255

1. Janek na miłość Boską czytaj posty. Powyżej gość pisze, że czytał instrukcję więc chyba ją ma smile
2. Tu Dawid troche się minął z prawdą tongue

Dawid napisał/a:

Jeśli chcesz doprogramować do sceny reflektor który znajduje się pod suwakiem na który jest zaprogramowana jakaś scena to musisz spuścić suwak bodajże y i jesli świeci reflektor docelowy to programować na inną scenę.
.

3. W skrócie:
Zaświeć lampy które chcesz mieć w danej scenie, naciśnij przycisk x->s i wybierz gdzie chcesz mieć daną scenę.
Jeżeli masz pod danym suwakiem już zapisaną scenę, a chcesz zaświecić reflektor który jest na tym kanale robisz to trzymając wciśnięty przycisk X.
Jeśli chcesz zapisać scenę zawierającą kilka scen + jakieś pojedyncze reflektory uzywasz przycisku Suma->S
pozdro

P.S.
Nie martw się doświadczeniem, odgądaj dużo imprez w tv i obserwuj jak to robią inni. Próbuj experymentować i wyciągaj wnioski. Każdy kiedyś był początkującym oświetleniowcem big_smile

Ostatnio edytowany przez w-w (2008-04-11 14:21:54)

-------------------------------
od jutra rzucam palenie.....

8

Odp: ALFA 24/255

początkujący p. Światełko napisał/a:

Wiesz, jeśli chciałbyś pokazać mi to i owo to z chęcią pojadę gdziekolwiek. Serio. Na razie mam jeszcze do obrony pracę magisterską ale od początku lipca, jeśli ktoś tylko będzie chciał mnie przygarnąć na "praktykanta", to kilkaset kilometrów mi niestraszne. Czego nie robi się dla nowych, ekscytujących umiejętności :]

Jestem z Bełchatowa (54 km do Łodzi, 23 do Piotrkowa Trybunalskiego).

Zapraszamy do Elwolight w takim razie. Kompletne szkolenie z Alfy przeprowadzi Wojciech Waśko. Zjemy obiad, pogadamy....  Napisz tylko kiedy.

Michał Bystrzycki
--------------------

Odp: ALFA 24/255

Tak posiadam własną instrukcję. Całe archiwum mi przeszukali aby ją znaleźć big_smile

Michał napisał/a:

Zapraszamy do Elwolight w takim razie. Kompletne szkolenie z Alfy przeprowadzi Wojciech Waśko. Zjemy obiad, pogadamy....  Napisz tylko kiedy.

Hura, hura... Nasz obecny oświetleniowiec umiał dwie rzeczy na alfie - zapalić wszystkie światła i... zgasić wszystkie światła :] więc każda wiedza od fachowców będzie dla mnie niezmiernie cenna, wykorzystam zaproszenie na 100%. Jeszcze nie teraz (najpierw skończę studia) ale w pierwszym tygodniu lipca pojawię się na pewno (oczywiście dam znać z dużym wyprzedzeniem).

10

Odp: ALFA 24/255

Sorki z tym suwamkiem Y pomyliło mi się z inną konsoletą, tak to jest jak się na paru pracuje a ostatnio alfe miało w łapach pół roku temu.
Z opisu rozumiem że masz alfę z dostępem do 255 kanałów, to naprawde ci radze wpadnij do elwo niech cię podszkolą bo przy tej alfie można troszku osiągnąć, dobrze ją znajac, a naprawde nie jest to ciężki sterwonik, stwierdziłbym że jeden z najłatwiejszych.

11

Odp: ALFA 24/255

w-w przepraszam najmocniej

12

Odp: ALFA 24/255

Janek napisał/a:

w-w przepraszam najmocniej

Lużno smile

-------------------------------
od jutra rzucam palenie.....

13

Odp: ALFA 24/255

Panie Światełko, bardzo serdecznie zapraszam do Krakowa.  W maju i czerwcu będą dwa nieduże,  fajne plenerowe koncerty, będzie dobra muzyka, ciut więcej niż pary, będzie alfa, przyda się pomocna dłoń a nauczyć się możesz bardzo dużo:) może trzy magiczne literki przed nazwiskiem nie ucierpią, jak wpaniesz na jeden dzionek;)

Ostatnio edytowany przez ada (2008-04-15 13:08:37)

14

Odp: ALFA 24/255

Michał napisał/a:

Zapraszamy do Elwolight w takim razie. Kompletne szkolenie z Alfy przeprowadzi Wojciech Waśko. Zjemy obiad, pogadamy....  Napisz tylko kiedy.

jeśli dałoby się podłaczyć to bardzo chętnie
Jestem na miejscu także łatwiej mi się będzie dostosować.

15

Odp: ALFA 24/255

ada napisał/a:

Panie Światełko, bardzo serdecznie zapraszam do Krakowa.  W maju i czerwcu będą dwa nieduże,  fajne plenerowe koncerty, będzie dobra muzyka, ciut więcej niż pary, będzie alfa, przyda się pomocna dłoń a nauczyć się możesz bardzo dużo:) może trzy magiczne literki przed nazwiskiem nie ucierpią, jak wpaniesz na jeden dzionek;)

znajdzi esie miejsce dla jeszcze jednego "podglądacza" pracuje na Alfie i chętnie sie czegoś nowego naucze
pozdrawiam