1

Temat: Przepisy

Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak organizacja większych imprez wygląda od strony prawno-projektowej? Rozważania to czysto teoretyczne bo daleko mi jeszcze do takich imprez, a i raczej nie od strony organizacyjnej, ale ciekawi mnie to. Czy zdarzają się jakieś inspekcje? Jak wygląda kwestia na przykład zasilania gdzie biegają setki kilowatów? Trzeba robić jakiś projekt instalacji elektrycznej, a co za tym idzie mieć jakieś uprawnienia w tym kierunku? Albo trussing... trzeba jakieś papiery mieć?

2

Odp: Przepisy

Z tego co mi wiadomo a jak już co niektórzy zauważyli jestem początkujący muszą zostać zachowane podstawowe normy bezpieczeństwa, tablica rozdzielcza musi być zabezpieczona przed dostępem osób trzecich.

A co do inspekcji to raz nam się zdarzyła ale tylko dlatego że ktoś zadzwonił i zakablował że ja tam pomagam a jetem niepełnoletni na szczęście ja wtedy siedziałem i nic nie podłączałem. Jak dobrze pamiętam to oni sprawdzali zastosowanie się pracowników do przepisów BHP.

Ostatnio edytowany przez Spot (2009-03-23 18:20:21)

GG: 6177702
pacius@autograf.pl
http://www.spotlighting.yoyo.pl - Strona w Budowie.
Sun Music Festival

3

Odp: Przepisy

Jest sporo przepisów dotyczących imprez masowych, ale z tego co mi wiadomo (co wcale nie musi być prawdą) to nie ma nic w temacie zasilenia oraz instalacji elektrycznej. Główne przepisy o których wiem na pewno dotyczą zabezpieczenia miejsca imprezy zgody od wszystkich służb itp. niestety koncerty podlegają tym samym przepisom co imprezy sportowe i to stąd biorą się duże niedogodności przy organizacji tego typu zamieszania smile

4

Odp: Przepisy

Nie dam sobie ręki uciąć ale z tego co kiedyś rozmawiałem z pewnym gościem to agentura artystyczna idzie np. do urzędu miasta i mówi że tu i tu chce zrobić impreze...i część formalności załatwia UM a część agencja.Mam tu na myśli koncerty w plenerze.

http://img507.imageshack.us/img507/5295/50840.png
http://img689.imageshack.us/img689/7769/32089.png

5

Odp: Przepisy

Jeżeli chodzi o formalności to jest trochę tego

generalnie jest uchwała Sejmu o imprezach masowych i tam jest wszystko napisane

trzeba mieć:
miejsce gdzie to się może wydarzyć
pozwolenia Policji i straży
karetkę podczas imprezy
ochronę z planem zabezpieczenia terenu
teren musi być ogrodzony sztucznie bądź naturalnie tak by widzowie musieli przejść przez bramki ochrony

jeżeli chodzi o prądy to musi być ktoś z papierami jeżeli bierzemy od elektrowni, nie wiem jak jest z agregatem ale ktoś za to odpowiada gardłem w razie "nie daj Panie Boże" wypadku

generalnie papierów sporo ale ważne aby dobrze je przygotować i zachować wszelkie możliwe "dupochrony" bo jak jest dobrze to jest dobrze, gorzej jak coś się stanie i trzeba przed prokuratorem zeznawać

ot i tyle co ze swojego doświadczenia wiem
pozdrawiam

6

Odp: Przepisy

Jest szereg przepisów regulujących zasady organizacji imprez masowych!! Mały skrót:
ZASADY ORGANIZOWANIA IMPREZ MASOWYCH

Muszą być także spełnione normy P-POŻ, BHP i wyznaczone przez Policję ( obowiązkowa ochrona, wyznaczone drogi ewakuacyjne itd.)

Co do techniki: zasady P-POŻ, BHP, SEP, obliczenia obciążenia stropu itd. Tego jest naprawdę dużo!!!

W Polsce, na imprezach typu dni miasta itp. często te zasady nie są kontrolowane, a co za tym idzie, nie są również respektowane, ale są miejsca w Polsce, gdzie przekręt nie przejdzie. Przykład: Hala Stulecia we Wrocławiu. Tam Pani od BHP chodzi i sprawdza... I zawsze coś znajdzie. A to noga od słupa za bardzo wystaje, a to kabelek przy scenie nie jest zabezpieczony najazdem itd. Zawsze trzeba mieć przy sobie atesty na haki, konstrukcje, wyciągarki elektryczne, głowice muszą być zabezpieczane linką... Mógł bym tak wymieniać w nieskończoność!

Przypomniała mi się pewna sytuacja, kiedy jedna z Warszawskich firm, dużych firm, robiła job-a w Hali Stulecia. Konstrukcja była ustawiona wg Pani od BHP na drodze ewakuacyjnej. Zostało kilka godzin do imprezy, a konstrukcja była potężna, ustawiona na słupach zbudowanych z quadro o wys. 10 m. I co zrobili???? Kilkunastu techników złapało za słupy i przestawili całą konstrukcję o ok. 1 m. I już było wszystko ok! Oj jaka Pani specjalistka od BHP była zadowolona!!!

aaa... i przypomniało mi się!!! Od roku 2008 na terenie imprezy ( odgrodzony teren przed sceną) nie można spożywać alkoholu smile

żeby było śmiesznie tongue

Ostatnio edytowany przez ropniak (2009-03-23 21:12:56)

7

Odp: Przepisy

Łooo widzę że koledzy dobrze zorientowani - dzięki za wszystkie odpowiedzi i za linka. smile

8

Odp: Przepisy

ropniak napisał/a:

Przypomniała mi się pewna sytuacja, kiedy jedna z Warszawskich firm, dużych firm, robiła job-a w Hali Stulecia. Konstrukcja była ustawiona wg Pani od BHP na drodze ewakuacyjnej. Zostało kilka godzin do imprezy, a konstrukcja była potężna, ustawiona na słupach zbudowanych z quadro o wys. 10 m. I co zrobili???? Kilkunastu techników złapało za słupy i przestawili całą konstrukcję o ok. 1 m. I już było wszystko ok! Oj jaka Pani specjalistka od BHP była zadowolona!!!

Fajnie się czyta ale nie chciałbym być na ich miejscu tongue

9

Odp: Przepisy

ropniak napisał/a:

Przypomniała mi się pewna sytuacja, kiedy jedna z Warszawskich firm, dużych firm, robiła job-a w Hali Stulecia. Konstrukcja była ustawiona wg Pani od BHP na drodze ewakuacyjnej. Zostało kilka godzin do imprezy, a konstrukcja była potężna, ustawiona na słupach zbudowanych z quadro o wys. 10 m. I co zrobili???? Kilkunastu techników złapało za słupy i przestawili całą konstrukcję o ok. 1 m. I już było wszystko ok! Oj jaka Pani specjalistka od BHP była zadowolona!!!

Miałem podobną sytuacje w pewnym klubie w Warszawie. Godzina do rozpoczęcia imprezy a we dwóch musieliśmy przestawiać scene o 15cm. Gość stał z miarką ;/ Scena z 6 czy 8 podestów a na nich sporo nagłośnienia, kilka głów i konsola Dj'a.
Wniosek z tego że warto przed rozkładaniem się dowiedzieć co i jak pod względem BHP i PPOŻ.