Temat: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

Witam! Zajmujemy się strojeniami sal i wprowadzamy dekorację światłem. Chciałbym żebyście mi trochę doradzili wink
Wybór padł (ze względu na stosunek cena/jakość) na led pary 9x10W RGBW firmy light4me oraz listwy pixel bar 24x3w. Myślę o 20 sztukach parów oraz 8szt. barów.
Co do podłączenia- nie potrzebuję uzyskać żadnych efektów, gdyż będzie to oświetlenie statyczne raz załączane na czas trwania wesela. Jednak ze względu na wygodę wydaje mi się, że najlepiej połączyć wszystko DMX i mieć sterowanie natężeniem oraz kolorami z jednego miejsca. Rozwiązanie to ma jedynie wadę taką, że trzeba dużo kabli które będą prowadzone po całej sali. No i jeszcze cena bo do tylu punktów to prawie 30 kabli zasilających i tyle samo dmx. Jednak nie widzi mi się żeby podłączyć każde źródło światła do osobnego gniazdka i na każdym z osobna ustawiać barwę.
Co o tym sądzicie? Może ktoś doradzi jak to w praktyce wygląda bo nie mam możliwości obejrzenia na żywo albo podpytania.. konkurencji wink
Dzięki z góry za pomoc

2

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

Witaj.
Ciekawym rozwiązaniem dla Ciebie może być cała seria produktów Chauvet DJ sterowanych poprzez bluetooth przy pomocy aplikacji na smartphone. Cały ich system nazywa się BTAir (https://www.chauvetdj.eu/products/btair/). W tej chwili opiera się na 3 urządzeniach (2 PARy i 1 BAR):
SlimPAR T12- 12x 2,5W RGB (https://www.chauvetdj.eu/products/slimpar-t12-bt/)
SlimPAR Q12- 12x 3,5W RGBA (https://www.chauvetdj.eu/products/slimpar-q12-bt/)
COLORband T3- 12x 2,5W RGB (https://www.chauvetdj.eu/products/colorband-t3-bt/)

Wszystkie powyższe w wersji demonstracyjnej dostępne są w Polsce.

3

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

JakubSwierczek napisał/a:

Witaj.
Ciekawym rozwiązaniem dla Ciebie może być cała seria produktów Chauvet DJ sterowanych poprzez bluetooth przy pomocy aplikacji na smartphone...

Wszystkie powyższe w wersji demonstracyjnej dostępne są w Polsce.


Bardzo ciekawa opcja ale koszt jednego para to 129 dolarów na amazonie, na polskiej stronie 656zł, czyli 4 razy drożej niż sprzęt który rozważałem

Ostatnio edytowany przez lukas2170 (2018-07-26 18:40:47)

4

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

Widzę, że wszystkie te sterowniki mają mozliwość podłączenia do 12 urządzeń. Ja myślę, że będę używał ok 20 parów do oświetlenia sali.
Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Np podłączenie po dwa pary jednym przewodem, rozdzielaczem czy jakoś tak?

5

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

Co masz na myśli pisząc o sterowniku i podłączeniu do 12 urządzeń?

6

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

JakubSwierczek napisał/a:

Co masz na myśli pisząc o sterowniku i podłączeniu do 12 urządzeń?

No każdy sterownik dmx ma w opisie, że obsługuje do 12 urządzeń. Ale słyszałem, że można zaadresować dwa urządzenia do jednego kanału więc jeśli się tak da to będzie ok. Ja potrzebuję ustawić wszystkie żródła na jeden kolor ewentualnie dwa różne więc nie będzie mi przeszkdzało podpięcie dwóch parów pod jeden kanał.

Generalnie chcę zrobić takie połączenie jak na obrazku niżej. nie będę używał zapewne wszystkich parów czy barów, ale może się trafić taka sala na której rozłożę wszystkie więc tak zakładam.

Czy to jest rozsądne rozwiązanie? Czy nie można podlączyć tyle urzadzeń w szeregu? może zbyt duże obciążenie, spadek napięcia czy inne przeciwwskazania?

Dzięki za pomoc

Post's attachments

dmx.jpg
dmx.jpg 55.79 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

7

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

Teoretycznie na jednej linii DMX można podłączyć do 32 urządzeń dmx przy czym łączna długość przewodów to 1200 metrów !
Praktycznie zdarzają się problemy na krótszych odcinkach , więc zakłada się 32 urządzenia na przewodach do 300 m. i terminator.
Bezpieczniej jest zastosować taką topologie z wykorzystaniem Splitera DMX :
http://www.bpesolutions.com/productimages/dmx/aDMXsplitChart.gif

Tak przeczytałem instrukcje
Tak szukałem w google
Tak użyłem "szukaj"

8

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

no i pamiętaj, że podłączając bez splitera i z 1 gniazdka 16a jesteś narażony na fiickup kiedy padnie jedno urządzenie, bo wtedy wszystko leży. Choćbyś miał najlepsze listwy i pary, takie podłączenie jest w praktyce niestosowane na dłuższą metę. Czyli spliter jak pisze mrówa i więcej źródeł prądu, przynajmniej 3 z takim kompletem.
a co do kanałów to możesz wszystkie pary lub/i listwy dać na jeden adres i będziesz je mógł sterować tymi samymi suwakami, będzie działać smile

9

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

Kolega Lucas2170 chyba nie do końca rozumie jak działa sterowanie DMX i jak się łączy urządzenia ... Może łopatologicznie ... To tak jak z komputerami pracującymi w sieci. Łączysz je sygnałem internetem a zasilasz gdzie chcesz.
Więc przy rozwiązaniu sal weselnych, jak rozłożysz pary i bary podpinasz każdą lampę gdzie chcesz, do pierwszego lepszego gniazdka które zobaczysz aby wykorzystać jak najmniej kabla zasilającego. A lampy łączysz sterowaniem - DMX i możesz wszystkim sterować.

10

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

mrówa napisał/a:

Bezpieczniej jest zastosować taką topologie z wykorzystaniem Splitera DMX :
http://www.bpesolutions.com/productimages/dmx/aDMXsplitChart.gif

Twój obrazek nie działa.. ale domyślam się, że jest tam spliter i od niego kilka gałęzi zamiast jednej szeregowo?

11

Odp: Oświetlenie statyczne sali- dobór zestawu

Dawid napisał/a:

Kolega Lucas2170 chyba nie do końca rozumie jak działa sterowanie DMX i jak się łączy urządzenia ... Może łopatologicznie ... To tak jak z komputerami pracującymi w sieci. Łączysz je sygnałem internetem a zasilasz gdzie chcesz.
Więc przy rozwiązaniu sal weselnych, jak rozłożysz pary i bary podpinasz każdą lampę gdzie chcesz, do pierwszego lepszego gniazdka które zobaczysz aby wykorzystać jak najmniej kabla zasilającego. A lampy łączysz sterowaniem - DMX i możesz wszystkim sterować.


Czyli lepiej podpiąć zasilanie do jak największej liczby gniazdek zamiast łączyć IN/OUT.

A co do dmx- to prawda, nie miałem z tym nigdy wcześniej do czynienia dlatego tu piszę wink
Jeśli ustawię na sterowniku kolory i padnie mi któreś urządzenie to przy połączeniu dmx wszystko przestanie świecić tak? To jest niezbyt bezpieczne do dekoracji sali weselnej.
A z kolei ustawianie koloru na każdym urządzeniu osobno też jest bez sensu (jak chcę na szybko zobaczyć efekt).
Jaka jest najlepsza możliwość w takim razie? Może ustawić kolor na sterowniku a później przerzucić ustawienia do każdego źródła osobno?
Wtedy po wyłączeniu zasilania będą pamiętać kolor a w razie awarii któregoś nie będzie problemu. Ale to przerost formy..
A połączenie wszystkiego master/slave? W takim wypadku awaria jednego urządzenia nie pociąga za sobą reszty?

Z góry dzięki za cierpliwość wink

Ostatnio edytowany przez lukas2170 (2018-07-31 08:25:50)