Temat: Congo Kid pytania o podstawy

Witam,
w pracy mam troszkę styczności z oświetleniem scenicznym, o którym baardzo mało wiem, jestem zielony ale już coś tam poczytałem w tym instrukcję ang, jednak nie mam nikogo pod ręką kto by mi wytłumaczył dokładnie co i jak, jaka jest filozofia oświetlenia scenicznego, zatem piszę tu.

Mam do dyspozycji konsolę Congo Kid + kilka sztuk PCów (Plano-Convex), spoty, reflektory profilowe - z tym raczej nie mam problemu - automatycznie się pachuje i sobie jakoś natężeniem tego oświetlenia steruję. Jednak mam jeszcze po DMXie: 2x ROBE Robin 100 LEDBeam oraz 2x ColorSpot 250XT.

Mam kilka pytań:
Urządzenia Robe dodaję poprzez Import Template. Następnie Patch wizard-> Patch Devices i:
1. Number of devices: - tzn co? ilość urządzeń które mam wybranego typu czy kolejny numer urządzenia.
2. Starting at desk channel - czy tu wybieram pod który kanał na mojej konsoli ma być przypisane urządzenie, tak?
3. Co to jest output offset?
Resztę chyba już będę wiedział co i jak.

4. Po co w urządzeniach tych co ja mam różne Mode/Channel? np w Robinie jest 6 Mode'ów z różną ilością funkcji: 35, 19, 14, 9, 9, 37 - wybiera się to podczas dodawania urządzenia w Import Template. Nie bardzo rozumiem po co ograniczać ilość funkcji wybierając np 19 zamiast 35.

5. Po co są Uniwerse'y?

6. Czy może ma ktoś manual PL do Congo Kid? Najlepiej tutorial, bo manual ang to opis funkcji a nie praktyczne co i jak zrobić żeby świeciło.

7. Zrobiłem sobie Layout oświetlenia, ale jak ten Layout używać? tzn z Edytora działa. Jak np z Live go używać?

8. Może jakiś poradnik jak zrobić oświetlenie dynamiczne na takiej konsoli? (o ile się w ogóle da) tzn takie, że nie będę zmieniał go ręcznie suwakami, tylko utworzę jakiś układ który by się zmieniał np w rytm jakiejś piosenki czy coś?

Za wszelkie podpowiedzi dziękuję i przypominam, że jestem bardzo początkujący w tej dziedzinie:)

Ostatnio edytowany przez polki90 (2015-11-06 13:55:14)

2

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

1. Number of devices: - tzn co? ilość urządzeń które mam wybranego typu czy kolejny numer urządzenia.

Ilość urządzeń wybranego typu

2. Starting at desk channel - czy tu wybieram pod który kanał na mojej konsoli ma być przypisane urządzenie, tak?

Tak, pierwsze patchowane

3. Co to jest output offset?

Jeżeli urządzenia masz poadresowane co 20 kanałów a urządzenie zajmuje 16 to output offset to 4

Resztę chyba już będę wiedział co i jak.

4. Po co w urządzeniach tych co ja mam różne Mode/Channel? np w Robinie jest 6 Mode'ów z różną ilością funkcji: 35, 19, 14, 9, 9, 37 - wybiera się to podczas dodawania urządzenia w Import Template. Nie bardzo rozumiem po co ograniczać ilość funkcji wybierając np 19 zamiast 35.

Bo na przykład nie potrzebujesz funkcji focus fine i chcesz zaoszczędzić kanały DMX

5. Po co są Uniwerse'y?

Universe to linia DMX, Każdy posiada ograniczoną ilość kanałów które jest w stanie wysłać. Tak liczba to 512

6. Czy może ma ktoś manual PL do Congo Kid? Najlepiej tutorial, bo manual ang to opis funkcji a nie praktyczne co i jak zrobić żeby świeciło.

Tak się porobiło że musisz zadzwonić do sprzedawcy stołu sad

7. Zrobiłem sobie Layout oświetlenia, ale jak ten Layout używać? tzn z Edytora działa. Jak np z Live go używać?

Layout służy do podglądu lub zaznaczania kanałów. Jeśli masz aktywny "Live" (zaznaczony na zółto) to możesz go sformatować (przyciskiem FORMAT) i wtedy wyświetli ci się dany layout zamiast zwykłego podglądu kanałów

8. Może jakiś poradnik jak zrobić oświetlenie dynamiczne na takiej konsoli? (o ile się w ogóle da) tzn takie, że nie będę zmieniał go ręcznie suwakami, tylko utworzę jakiś układ który by się zmieniał np w rytm jakiejś piosenki czy coś?

Zdecydowanie tak - da się. Polecam instrukję, najprostszy sposób to np. Zaznacz kanały (głowy) które chcesz aby np. się ruszały w koło i wciśnij 2 na klawiaturze a potem dyn. Effects

Michał Bystrzycki
--------------------

3

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

Dzięki! smile

Jeszcze jedno: wybieram ROBE Robin 100 LEDBeam, daję go na ful, świeci. Kolory świecenia wybieram poprzez Color na klaw, ale mam do wyboru na wyświetlaczu na konsoli tylko różne natężenia barwy białej, blue, i green/red, czy w jakiś inny sposób można wybrać kolory? Bo też np świecą tylko 4 wewnętrzne ledy a zew już różnie, można to kontrolować wszystko?
I jak włączyć ciągłe świecenie bez efektu strobo? Bo w przycisku BEAM mam tylko opcje: ciemno i różne rodzaje strobo tongue

4

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

sprawdź w jakim modzie masz urządzenia (ilukanałowym) i porównaj z tempalte w congo. Wygląda na to że inny mod masz w stole a inny w urządzeniu.

Michał Bystrzycki
--------------------

5

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

Witam,
mam jeszcze kolejne pytanie:
znajomy przyniósł PAR LED z chin (http://www.4-dj.pl/p2106,led-par-64-36x-3w-rgb-alu.html - podobny jak tu) sterowany po DMX 8 kanałów zajmuje. Czy może mi ktoś powiedzieć jak to zainstalować w konsoli, żeby można było tym sterować?

Nie wiem jak dodać jako nowe urządzenie bo nawet nie wiem jakie to producent.

6

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

Stwórz własne.
Browser/Patching/Settings and Tools/Templates

Post's attachments

Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg 130.57 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Michał Bystrzycki
--------------------

7

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

polki90 napisał/a:

Witam,
mam jeszcze kolejne pytanie:
znajomy przyniósł PAR LED z chin (http://www.4-dj.pl/p2106,led-par-64-36x-3w-rgb-alu.html - podobny jak tu) sterowany po DMX 8 kanałów zajmuje. Czy może mi ktoś powiedzieć jak to zainstalować w konsoli, żeby można było tym sterować?

Nie wiem jak dodać jako nowe urządzenie bo nawet nie wiem jakie to producent.


A długo szedł z tym PAR-em z Chin?
smile

8

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

Nie wiem, może trochę rowerem podjechał to szybciej tongue  lol
1. A jak stworzyć Template? Bo w manualu opisali różne funkcje, ale dla mnie jeszcze nic z tego nie wynika.
2. Próbowałem robić też w taki sposób:
a) jako dimmer: patch wizard>patch dimmer. Adres DMX ten sam co na LEDach + kolejne 7ch i patrze zakładka "Output" daje na wyjścia 255 i żadnej reakcji.

b) Import Templates> dodałem jakiś LED 8ch z producent "Generic", potem Patching wizard>patch device dodałem tego LEDA z odpowiednim adresem DMX. Efekt: Na pierwszym kanale jest wszytko: od strobo aż do pojedyńczych kolorów świecenia LED zależnie od wartości na wyjściu. A kolejne 7ch nie reaguje wcale.

3. I jeszcze co to jest: (nie mogę znaleźć sensownego tłumaczenia do tego):
- Scroller ?
- Scroller Speed and Fun?

Dzięki za odzew smile

9

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

Zmień kanały tego zaimportowanego.

Wejdź w Tempaltes, najedź na wiersz importowanego urządzenia.
Enter/Modify w kolumnie Parameters.
Tam zmień kanały DMX dla Twojego urządzenia.

Michał Bystrzycki
--------------------

10

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

Hmm...wszedłem, miałem tylko 4 parametry do zmiany a nie 8 o_0 Poza tym w kolumnie DMX mogłem wpisać tylko 1 lub 2.  I nie wiem czy parametry w tym LEDzie są LTP8 czy 16. Mało to jeszcze dla mnie intuicyjne tongue

Ale dodałem to jako patch dimmer i podziałało, hmh może coś wcześniej nie tak robiłem jednak tongue

11

Odp: Congo Kid pytania o podstawy

INSERT dodaje następne parametry,
Wszystko oprócz Intensywności jest LTP,
Oj mało to dla Ciebie jeszcze intuicyjne.

Michał Bystrzycki
--------------------