1

Temat: Głowy ADJ X Move LED Plus - co się dzieje?

Witajcie. Mam w firmie 4 sztuki tych lampek. 2 świecą jasno, 1 trochę ciemniej, a ostatnia świeci tak, że gobo ledwo widać na ścianie odległej o 6 metrów w półmroku. Kupione z jednej dostawy kilka lat temu. Mają wychodzone tyle co nic, bo ok. 140-160 godzin. Co może być przyczyną tak kiepskiej emisji światła. Szukałem jakiegoś ukrytego menu serwisowego, bo przyszło mi do głowy, ze może ktoś kiedyś nieświadomie coś popstrykał i zmienił na przykład poziom świecenia tych lamp, ale wygląda na to, że takiego menu nie ma. Wiem, że w Polsce nie ma serwisu tej firmy, więc nie bardzo jest możliwość choćby konsultacji telefonicznej. Nie chce mi się wierzyć, aby diody dostawały ,,padaczki" po tak krótkim czasie. Czyżby coś w zasilaczu? Może ktoś z Was przerabiał podobne bolączki. Proszę o radę. Głowy prawie nie używane, a właściwie już do wywalenia.

Ostatnio edytowany przez sp4lvc (2015-09-18 21:13:57)

2

Odp: Głowy ADJ X Move LED Plus - co się dzieje?

Dzisiaj 13:37:13

Witaj sp4lvc

NIKSE:
Cytując Ciebie: ,, Nie chce mi się wierzyć, aby diody dostawały ,,padaczki" po tak krótkim czasie ,,
,, Mają wychodzone tyle co nic, bo ok. 140-160 godzin. Co może być przyczyną tak kiepskiej emisji światła ,,
,, Czyżby coś w zasilaczu? ,,

Rozumiem Twoje zaskoczenie ale główne przyczyny usterki mogą być raczej tylko dwie:
1. Zaniżone napięcie i prąd zasilania z zasilacza-przetwornicy dla zastosowanej diody mocy Power LED 10W - MC-E Cree
2. Przegrzanie - czyli częściowe uszkodzenie diody mocy Power LED 10W - MC-E Cree objawiające się znacznym spadkiem emisji świata.
Ja z doświadczenia skłaniam się ku drugiej usterce:
Nie jesteś jedynym użytkownikiem tych głów w których wystąpiła dokładnie właśnie ta usterka, to nie jest wyjątek.
Głowa ADJ X Move LED Plus była wyprodukowana około 5-lat temu obecnie jej kontynuacją jest głowa ADJ X-Move LED 25R z zastosowaną nową diodą Power LED 25W-CREE LED
(ADJ podaje, że: źródło światła w nowej głowie to: biała dioda LED CREE 25W o szacowanej żywotności 50 000godzin)
Przy ewentualnej naprawie lepiej wymienić obecne źródło światła na solidniejsze i o większej mocy, oczywiście w pewnym zakresie na ile pozwala optyka głowy, chłodzenie i zasilacz ale jest to realne i możliwe.
Technologia produkcji diod mocy Power LED w przeciągu 5-lat poszła dużo do przodu, właśnie na korzyść długiego czasu świecenia ale zawsze pod warunkiem zachowania właściwych parametrów zasilania i skutecznego solidnego chłodzenia diody.

Pozdrawiam: NIKSE Serwis Estrada DJ

3

Odp: Głowy ADJ X Move LED Plus - co się dzieje?

Czyli jednak ,,padaczka". Zamówiłem już diody 10W i spróbuję podmiany. Nie będę kombinował z zastosowaniem mocniejszych, bo tak jak pisałem z 4 sztuk 2 świecą słabiej, więc gdybym wsadził diody 25W to znowu miałbym dwie sztuki (10W) świecące słabiej, a chciałbym je wykorzystywać w komplecie 4 sztuk. Poza tym przy parametrach oryginalnego zasilacza zastosowanie mocniejszych diód spowoduje lawinę problemów do pokonania. Zapotrzebowanie na mocniejsze światła już dawno leży u księgowej, ale musi pojawić się w firmie odpowiednia płynność finansowa. W końcu się pewnie doczekam. Dziękuję z odpowiedź.
No i rzeczywiście nadpalona dioda. W jednej głowie już wymieniona na nową.

Ostatnio edytowany przez sp4lvc (2015-10-03 12:35:49)