1

Temat: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

Witam!
   Na początku chciałbym przywitać wszystkich użytkowników, gdyż dokładnie 2 min temu założyłem tutaj konto, oraz wyjaśnić pokrótce, skąd się tutaj wziąłem.
Jestem nowy nie tylko na forum, ale także w temacie sterowania oświetleniem. Zarejestrowałem się, bo potrzebuję kilku rad i informacji,
a w internecie nie znalazłem tego, czego potrzebuję się dowiedzieć. Od razu uprzedzam, chciało mi się i szukałem, przeszukałem całe forum,
nie idę na łatwiznę zakładając nowy temat! smile

2

Odp: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

Zacznę od początku. Zajmuje się didżejką od dłuższego czasu. Dostałem posadę "młodszego rezydenta" w jednym z krakowskich klubów, brakuje mi troche doświadczenia, w rozkręcaniu dobrych imprez, dlatego troche szkoli mnie ich rezydent. Na początku były to głównie czwartki i tylko didżejka.
Ostatnio przyszły teściu (u niego pracuje (nie nie chce sie chwalić ani nic, nie hejtujcie mnie!)) awansował mnie na LJ'a.
Mam obsługiwać oświetlenie, zadymiarke, wyrzutnie CO2 z sufitu, jakąs maszynke z której leci piana na ludzi i na zmiane z rezydentem grać sety. Jedna osoba nie jest w stanie grać i obsługiwać tego wszystkiego na raz.

I tutaj pojawia się mój problem z oświetleniem. W chwili obecnej podpięty jest tylko laptop (system WIN XP big_smile )
z włączonym programem (nie pamiętam nazwy), który steruje tymi lampkami.Jakiś koleś zapisał kilka ustawień wszystkich lamp i DJ jak miał wolną chwilę, przełączał tylko program, tzn konfiguracje tych świateł (kilka rodzajów stroboskopu, "pulsowanie", kolory). Wszystkie lampy i tak wirują we wszystkie strony. Nic specjalnego.
Ja teraz, podczas imprezy, touchpadem mogę tylko zmieniać właśnie te kolory, czyli włączam wszystkie na raz, lub jedną z kilku podstawowych barw, jak biała, niebieska, czerwona, różowa, żółta, może z 8 ich jest,no i ze 2 podwójne(jakaś żółta + czerwona). Dodatkowo mam drugie male okienko, tam na 2 suwaczkach reguluje szybkość i amplitude, i chyba czas(dziś to rozkminiałem, chyba częstotliwość mrugania to jest, podana w milisekundach albo jakiejś innej jednostce) czy coś takiego. Albo kręcą się we wszystkie strony bardzo szybko, albo dalej kręcą się w każdym kierunku tylko wolniej, no albo przestają latać we wszystkie strony, bo zjeżdżając suwaczkiem na 0 świecą w podłogę.
Dziś w nocy udało sie zrobić fajne konfiguracje w kulminacyjnych momentach granego utworu, ale chciałbym to usprawnić.

Mianowicie, potrzebuję jakiś nieskomplikowany kontroler do tego lapka (nie chce dotykowego ekranu) którym będę mógł szybciej zmieniać kolory świateł, włączać stroboskop, robić kilka rzeczy na raz itp. touchpadem trzeba sie troche naklikać.
Ewentualnie jakiś nowy soft mógłbym ogarnąć i spróbować samemu zaprogramować te światła.
Po prostu potrzebuje kilka różnych konfiguracji świecenia i możliwości szybkiego przełączania się między nimi, oraz zmiany kolorów.
Konfiguracja 1, powiedzmy stroboskop. Włączam go, mruga na zielono. Przyciskam odpowiednio zaprogramowany przycisk, dalej ten sam stroboskop, ale mruga np. na biało. Znowu coś wciskam i zamieniam stroboskop na 2konfiguracje, np jakieś wirujące w każdą strone lampy, a kolor zostaje ten sam. Dodatkowo jakieś inne bajery, jak skierowanie 1 lampy w strone dj'ki itp.
Plan oświetlenia ambitny może nie jest, ale na potrzeby klubu wystarczy.

Kompletnie nie mam pojęcia, jak się za to zabrać. Jest to dla mnie coś zupełnie nowego.
Niestety, nie zrozumiałem nic, z przeczytanych wcześniej tematów/postów, dlatego mam nadzieję, że pomożecie! smile
Chciałbym, aby ktoś opisał mi to w prosty i zrozumiały sposób. Sam śmieję się z tego, jak opisałem swój problem, ale prościej się już chyba nie da. Czekam na odpowiedzi!
Pozdrawiam, Arek!

3

Odp: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

Szukam cały czas informacji, wszędzie jest mowa o samych kontrolerach dmx lub o softach dmx na pc do których podłączony jest konwerter dmx-usb.

Jeżeli dobrze zrozumiałem, sam kontroler dmx nie wymaga komputera i programu do obsługi, gdyś bezpośrednio nim programujemy i kontrolujemy oświetlenie, zaś komputer z zainstalowanym softem i tą przejściówką dmx-usb zastępuje taki kontroler. Czyli mamy taką samą konsole, tyle, że, wirtualną, na ekranie kompa. I teraz albo właśnie na ekranie kompa kontrolujemy bezpośrednio programem i światłami,
lub zapisujemy jakieś wymyślone przez nas ustawienia tych świateł, a później po prostu możemy je "odtwarzać",program przesyła ustawienia przez przejściówkę dalej do światełek a one się kręcą i święcą i w taki sposób, jak je wcześniej ustawiliśmy.
Przypomina mi to obsługę wtyczek vsti, np przez klawiatury sterujące lub pady perkusyjne. Analogicznie, sam syntezator z klawiszami jako źródło dźwięku, podpięty do głośników (czy tam wzmacniacza i głośników). Wtyczka vsti, jako wirtualny syntezator-źródło dźwięku, zainstalowana na pc. Klawisze na usb obsługują tą wtyczkę,
a przejściówką między pc a głośnikami jest karta muzyczna.

Czyli wychodzi na to, że taki program, mogę kontrolować przez jakikolwiek kontroler usb.

Chyba właśnie sam sobie odpowiedziałem na postawione wcześniej pytanie smile

Interesuje mnie jeszcze tylko jak tworzyć swoje własne ustawienia tych świateł, tak, żeby każdy element oświetlenia "spełniał swoją rolę".
Która lampa jakim kolorem świeci, w które miejsce dokładnie, jakie wykonuje ruchy. Czy każdej z nich z osobna trzeba zapisać jakieś ustawienie, tak żeby wszystko zgrało się w całość, np gdy każda wykonuje jakiś ruch i świeci na dany kolor, to każdą programujemy osobno, tak żeby otrzymać jednen konkretny program -scene czy jak to się tam nazywa?
Lub jeżeli mają wszystkie świecić na jeden kolor, to każdą z osobna ustawiam na jeden kolor, czy za jednym zamachem łapię wszystkie? Czy można pogrupować je ze sobą tak, że np.  w jednym programie 5 świeci na zielono i kręcą się we wszystkie strony, a te w kątach sali świecą na czerwono i ustawiły sie tak, żeby oświetlać ściany, a dodatkowo laser
je*ie didżejowi w oczy big_smile tzn na pewno się da tak zrobić, tylko czy tworząc konkretną scene, muszę zaprogramować każdy element z osobna?

PS: Przepraszam za spam, po prostu zawsze dużo gadam lub piszę, jak opisuję jakąś sytuacje.

4

Odp: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

Z tego co ja zrozumiałem to masz już lapka z przelotką i softem.Wydaje mi się że to co chcesz robić spokojnie ogarniesz na ów lapku.Dobrze by było jak byś podał nazwę tego oprogramowania ale znając życie to Freestyler ;)W takich softach możesz sobie zapisywać swoje ustawienia pod guzik klawiatury...który chcesz;)I wtedy np byś miał tak że jak naciśniesz klawisz z cyfrą 1 wali ci strobo a jak klawisz z literą "Q" zmienia ci się kolor.
Najważniejsze to że byś dobrze ogarnął soft bo czy jest to laptop czy sterownik a nie znasz jego możliwości to nic Ci nie wyjdzie.

http://img507.imageshack.us/img507/5295/50840.png
http://img689.imageshack.us/img689/7769/32089.png

5

Odp: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

Szczerze mówiąc, nie mam zielonego pojęcia, jak to jest tam podłączone, ale troche sie już naczytałem na ten temat i teraz mogę stwierdzić,
że raczej tak to jest podpięte. To chyba jest jakiś inny program. Blaze, rezydent klubu, wspominał mi kiedyś, że jakiś gość napisał im te ustawienia (albo program, nie pamiętam). Zamiast skrótów na klawiaturze i touchpada wolałbym jednak podpiąć pod tego lapka jakiś skromny kontroler.
Myślałem, żeby podpiąc chociażby te kontrolery od Korga, z serii nanokontrol. Nanopad do odpalania poszczególnych ustawień wraz z kolorami i Nanokontrol do regulacji samych lamp, tego z jaką prędkością się obracają itp (jak amplitude ustawię na 0 to świecą pionowo w dół, na densflor). No albo Novation SL mk2 Zero, albo akai mpd 26. Przypisać do padów i knobów wszystkie potrzebne ustawienia i tym się bawić.
Ciężko touchpadem w jednej chwili przełączyć się z "mieszanego pulsującego stroboskopu" i włączyć kolor biały + stroboskop
(1.strobo puls mieszane 2. strobo i kolor biały)
Ewentualnie inny soft (MyDMX + jakiś inny kontroler). Zaprogramować nowe ustawienia, lepsze i dopiero się tym bawić big_smile

Co o tym myślicie? Ma to sens?

(korzystam z fl'a i klawiatury sterującej xboard49, więc wiem na jakiej zasadzie to działa, analogicznie chyba będzie z oświetleniem)

6

Odp: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

to musisz się zdecydować czy chcesz kontroler czy lapa bo na mój gust to bez sensu kupować kontroler i podpinać do laptopa...takie "masło maślane" smile
Zainstaluj sobie Freestyler'a...jest darmowy,po polsku oraz na stronie jest forum użytkowników więc jak będziesz miał z czymś problem to Ci pomogą.Zdarzyło mi się wykonać kilka stałych instalacji w klubach i przeważnie korzystałem właśnie z takich ustawień...Lap...free...przelotka....i ogniem big_smile

http://img507.imageshack.us/img507/5295/50840.png
http://img689.imageshack.us/img689/7769/32089.png

7

Odp: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

To nie musi być aż tak skomplikowane. Potrzebuje mały kontroler, którym będę obsługiwał program na lapku smile
Kilka różnych konfiguracji oświetlenia i kolorów. W chwili obecnej wyglada to mniej więcej tak:
1. DJ
2. występ, scena (nie wiem po co jak densflor ma 20m2, lol big_smile)
3. koła czerwone i coś tam
4. różowe
5. zielone
6. niebieski
7. żółty
8.biały
9. strobo
10. strobo mieszane
11. strobo puls
12. strobo puls mieszane
12,13,14 i dalej to jakieś lasery.
Taką mam liste w jednym okienku, i jak wyłącze wszystkie, to lampy kręcą się wokoło i świecą wszystkimi barwami. Klikne któryś ze stroboskopów, to mam strobo w różnych barwach. klikne tylko białe, to lampy wirują tak samo, tylko że kolor biały. włącze jednocześnie strobo i białe, to wiadomo, białe światło i stroboskop, i tak mogę sobie to mieszać, kolor z programem tak jaky. Jak włącze 2 stroboskopy na raz, to działa ten, który włączyłem jako drugi.
W drugim małym okienku mam amplitude, szybkość, i czas w milisekundach bodajże. jak ustawie amplitude na 0% to lampy świecą pionowo w dół, jak na 100% to kręcą się we wszystkie strony.

I tak to wygląda. Na nasze warunki to wystarczy. A ja po prostu nie chce klikać touchpadem żeby przełączać te ustawienia, tylko wcisnąć 2 3 pstryczki i przełączyć się z strobo puls mieszane na strobo + białe. Szybciej i wygodniej. A czasami się bawię amplitudą i czasem, to jakieś suwaczki by się zdały.

Coś takiego chce uzyskać smile

8

Odp: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

Podaj listę sprzętu to coś wymyślimy

9

Odp: STEROWANIE KLUBOWYM OŚWIETLENIEM - potrzebna pomoc!

...I przede wszystkim podaj nazwę programu smile