1

Temat: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Witam, jak w temacie czym dość wygodnie sterować diody rgb dużą ilość ok 15-20 uniwersów. Czy jest możliwość zastosowania czegoś co będzie współpracować z MA 2 on PC cmd+fader.
A może jest jakaś możliwość zamiany sterowania dmx na jakieś inne i podlączenie pod media server?

Ostatnio edytowany przez denis (2014-04-06 15:11:04)

2

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Co to za urządzenia RGB? Mają już własne konwertery Art-Net?

3

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Panele własnego wykonania. Mają tylko dmx niestety.

Jedyny pomysł na to obecnie to madrix i e-nody Art-Net >> DMX ale czy da się to jakoś ogarnąć z MA 2

Wolałbym opcję może jakiegoś media servera tak aby przyszłościowo móc sterować też standardowe ekrany led.
Czy jakiś media server może wysłać sygnał Art-NET a do np e-noda który sprowadzi go do DMXa?
Zaczynam się dopiero dokształcać w tym temacie

Ostatnio edytowany przez denis (2014-04-06 15:36:37)

4

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Skorzystaj z Chamsysa. Nawet z darmowej wersji wysterujesz tyle universów, nie mówiąc już o tym, że jak pójdzie z winga/konsolety to
nie musisz kupować procesorów po 20-40 tyś zł itp..

5

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Nic nie jest tak uniwersalne jak Madrix 2 or 3 - płatny
Licencja na 1.2.16.64.256 universow

Ostatnio edytowany przez vandj (2014-04-06 17:31:15)

6

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

denis napisał/a:

Panele własnego wykonania. Mają tylko dmx niestety.

A co w nich jest? Jakie parametry? Ile kosztowało takie majsterkowanie? smile
Tak z ciekawości pytam, dla porównania z tym co można normalnie kupić.

denis napisał/a:

Czy jakiś media server może wysłać sygnał Art-NET a do np e-noda który sprowadzi go do DMXa?

Ta funkcjonalność nazywa się pixel-mapper. Większość media serwerów ją ma.
W sofcie 3.0 dla grandMA2 będzie dużo dużo zmian. Może przy okazji darmowa wersja VPU będzie miała pipxel mapper tak jak "duże" sprzętowe VPU.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2014-04-06 19:05:17)

7

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Ogólne robimy takie rzeczy na wyp różnych klubów. kwadraty np 8x8 cm (lub koła czy inne kształty-wyklejka) w środku 10cm mocnego paska led rgb od przodu mleczna pleksa. panel 2mx0,9m daje matryce 21x8 punktów rgb. jeśli tkoś ewentualnie by chciał mogę wrzucić film. koszt takiego ekrany ok 4tys netto  Robimy też wersję z cyfrowym paskiem led wychodzi o wiele cieńsza, mniejsze i więcej pixelów.

Chcemy to sprawdzić na scenie na imprezach bez riderów.

Bo z tego co rozumiem mając cmd+fd MA2 mam tylko 6un a idąc po art-Net uzyskam więcej czy tylko tyle ile na licencji sprzętowej?

Ostatnio edytowany przez denis (2014-04-06 19:35:55)

8

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

tyle ile masz licencji

wrzuć filmik to zobaczymy jak wygląda to

9

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

denis napisał/a:

Bo z tego co rozumiem mając cmd+fd MA2 mam tylko 6un a idąc po art-Net uzyskam więcej czy tylko tyle ile na licencji sprzętowej?

Może czas sprostowań.
Zestaw command wing + fader wing daje 6 gniazd fizycznych, ale system umożliwia 256 linii DMX.
Licencje z command winga i fader winga nie są licencjami sprzętowymi, ale licencjami programowymi. Trochę inne zasady nimi rządzą smile
Licencje command winga i fader winga to 4096 parametrów. Można to rozdzielić na 16 kanałów na 256 linii, lub szczelnie zapełnić 8 linii DMX, a jeśli będą to urządzenia z parametrami 16-bit, to zajmiemy jeszcze więcej linii tą samą ilością parametrów.

Info na bonus: VPU nie zajmie parametrów.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2014-04-06 19:52:15)

10

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Denis tą metodą da się wysterować góra 8 uniwersów. Później wąskim gardłem jest konwerter Artnet->DMX. Najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie Artnet/sACN -> SPI. Amerykanie twierdzą,że tym sposobem sterowali pełne 256 uniwersów z Madrixa. Z softu masz Madrixa, Arkaosa i MagicQ. Wyżej cenowo to już media serwery. Każdy poważny media serwer powinien obsługiwać Artnet, E1.31 i kilka najpopularniejszych rozwiązań. Tylko przy większej ilości pikseli zacznie się czkawka z konwersją na dmx. Wtedy ratuje lepszy konwerter niż e-node a to już kolejne kilka-kilkanaście tysiaków. Dlatego lepiej darować sobie piksele dmx i zrobić to na pikselach sterowanych SPI. Taniej i szybciej, jedyną wadą jest stosowanie dedykowanego sterownika ale to też da się ogarnąć.

Nie wiem ile w waszych panelach to koszt elektroniki a ile robocizny ale mnie jeden panel 50 pikseli kosztował 100 zł. Ze sterownikiem i 670 pikselami zmieszczę się w 2000zł, oczywiście nie liczę swojego czasu i pracy włożonej w ten projekt.  Piksele zbliżone do Martina VC-dot4 w rozmiarze 30x30mm.
Dużą wersja 2048 pikseli wygląda tak: http://www.youtube.com/watch?v=KdqpPJ-LSoI.

Natomiast jeszcze fajniejszy projekt czekający w kolejce wygląda tak:https://www.youtube.com/watch?v=9PjdFBuHCds i to nie są diody WS2812. Ten ekran też może być sterowany dmx. Koszt wykonania to kilka tysięcy złotych.

11

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Kacper przy sterowaniu matryc nie da się myśleć parametrami tutaj trzeba myśleć pikselami smile . Pełne 4096 parametrów to tylko 1360 pikseli. Prawdziwa zabawa zaczyna się od 32 uniwersów  big_smile no i prawdziwe pieniądze bo to tania zabawa już nie jest.

Chociaż jakby się uparł big_smile

12

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

keso napisał/a:

oczywiście nie liczę swojego czasu i pracy włożonej w ten projekt

Typowy błąd nieliczenia się z własnym czasem i własną pracą wink

keso napisał/a:

Pełne 4096 parametrów to tylko 1360 pikseli.

Dlatego wspominałem o VPU.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2014-04-06 21:00:56)

13

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

KacerP, dwa pytania.
1. Mając Command Winga rozumiem, że mamy licencję na pełne 8 linii (atrybuty 8bitowe) i aby "wypuścić" te 8 linii wystarczą dodatkowe konwertery artnet--dmx?
2. Mając np MA2 Light mamy tyle samo linii czyli 8. Aby móc skorzystać z kolejnych 8linii potrzebny nam jest...?
I ile tak detalicznie kosztuje urządzenie/licencja na kolejne linie?
Jeśli coś pomyliłem to mnie popraw. Ale poproszę rzeczowo i wiem że MA2 ma parametry a nie linie. Ale załóżmy proste rozwiązanie, że korzystamy tylko z 8bitowych dimmerów.
dzięki

14

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

makon napisał/a:

1. Mając Command Winga rozumiem, że mamy licencję na pełne 8 linii (atrybuty 8bitowe) i aby "wypuścić" te 8 linii wystarczą dodatkowe konwertery artnet--dmx?

Nie. Mamy licencję programową na 2048 parametrów, które możemy dowolnie dysponować na 256 linii. Można użyć konwerterów artnet-DMX, ale nie dadzą one synchronizacji wyjść tak jak konwertery "node" z MA.

makon napisał/a:

2. Mając np MA2 Light mamy tyle samo linii czyli 8. Aby móc skorzystać z kolejnych 8linii potrzebny nam jest...?

Nie. Mamy licencję sprzętową na 4096 parametrów, które możemy dowolnie dysponować na 256 linii.

makon napisał/a:

I ile tak detalicznie kosztuje urządzenie/licencja na kolejne linie?

Pytanie z tezą. Licencje nie są na linie. Konkretne ceny na zapytanie mailem do firmy. Nie zajmuję się cenami "grubszych" rzeczy. Ceny wingów są znane.

makon napisał/a:

Jeśli coś pomyliłem to mnie popraw. Ale poproszę rzeczowo i wiem że MA2 ma parametry a nie linie. Ale załóżmy proste rozwiązanie, że korzystamy tylko z 8bitowych dimmerów.

"Załóżmy proste rozwiązanie, że zawiążemy jedną nogę za plecami"
Nie zgadzam się, bo zaprzeczałbym fundamentalnej właściwości systemu i fałszował jego zasadniczą koncepcję.
Dostępnych jest zawsze 256 linii, ograniczeniem jest moc obliczeniowa. W licencji programowej jest ograniczenie 4096 parametrów, w sprzętowej 65536. Parametry mogą być 8, 16 lub 24 bitowe.

W grandMA1 i grandMA2 nie chodziło o to aby "naciągać" ludzi na pieniądze na procesory. Dodatkowe procesory służą do podzielenia obliczeń danych DMX na wiele niezależnych urządzeń, aby zminimalizować ruch sieciowy, zapewnić bezpieczny backup, i dać synchronizację wszystkich wyjść DMX systemu.

Koncepcja jednej konsolety "która nie potrzebuje dodatkowych procesorów" brzmi obiecująco i oszczędnie, ale ma ona swoją cenę. Art-Net nie daje stosownej decentralizacji systemu. Poza tym Art-Net jest tylko do przesyłu DMX/RDM.
MA-Net2 poza DMX obsługuje też przesył danych show i synchronizację danych i sygnałów u uczestników sesji.

  • MA NPU nie jest przerośniętym konwerterem Ethernet-DMX, ale urządzeniem które liczy show tak jak konsoleta, i liczy te parametry, które mu wyznaczy konsoleta master.

  • grandMA 3D podobnie nie odbiera sygnału DMX z konsolety, ale całą kopię show, a z konsolety odbiera tylko komendy sterujące odtwarzaniem, ruchem kamery, zarządzanie sesją itp. Tym sposobem grandMA 3D jest również backupem show konsolety.

  • MA VPU (media serwer) również pobiera cały show i reaguje na komendy odtwarzania konsolety. Tym sposobem jest nie tylko backupem show, ale w ogóle nie zajmuje parametrów konsolety ani NPU, bo VPU sam je sobie liczy.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2014-04-07 11:32:19)

15

Odp: Sterowanie dmx rgb duża ilość Czym?

Jak zawsze - proste pytanie odpowiedź z kosmosu.
Wiem jaka jest idea MA i uważam, że jest to jeden z najlepszych systemów na świecie. Wiem, że NPU liczy jak konsola. Ale nie oto pytałem!
Inaczej zapytam chcemy wypuścić pod DMX z MA2, 16384 kanały dimmerowe mamy:
1. Command Winga
2. MA 2 UL
Co jeszcze jest potrzebne do tego? Ceny detaliczne sprawdzimy sobie w necie skoro nie możesz nam podać.