Temat: POMOCY - Problem z Martin Roboscan 918 pro - nie reaguje DMX

Witam,

Panowie ratujcie ! Mam dwa skanery Martina 918 ( funkcje identyczne jak MAC 500 więc może ich właściciele coś poradzą ), otóż jeden z nich nie reaguje na sygnał DMX. Działa w nim sterowanie manualne, lampa pali, lustro jak i inne funkcje z ręki działają bez zarzutu. Próbowałem zmieniać tryby DMX ( testowałem na trybie 1 i 2 ), na różnych adresach, pod różnym sterowaniem ( freestyler i sterownik fizyczny ) i NIC. Dodam, że drugi ruszył w tej samej instalacji bez problemu. Kable sprawdzone, na pewno dobre.
Prawdopodobnie to kwestia jakiegoś ustawienia... Rzecz która zwróciła moją uwagę to funkcja dMXL/STCO w skanerze który działa poprawnie wartość w tej pozycji utrzymuje się na 0 w skanerze który nie działa skacze 0 na 254 z przewagą na 254.

Próbowałem zrestartować urządzenie do ustawień fabrycznych ale nie wiem czy to się udało ponieważ po wykonaniu operacji adres i tryb zostawały tak jak przed resetem.

Proszę Was o wszelkie możliwe wskazówki i porady co sprawdzić jaką funkcję w menu zmienić...

Instrukcja sprzętu: http://www28.zippyshare.com/v/28476599/file.html

Bardzo proszę o pomoc, sprawa pilna.

Pozdrawiam
Tomek

2

Odp: POMOCY - Problem z Martin Roboscan 918 pro - nie reaguje DMX

tomdeef napisał/a:

Rzecz która zwróciła moją uwagę to funkcja dMXL/STCO w skanerze który działa poprawnie wartość w tej pozycji utrzymuje się na 0 w skanerze który nie działa skacze 0 na 254 z przewagą na 254.

Tam wyświetla się kod startowy sygnału DMX. Normalnie powinno tam być 0. Jeśli nie, to coś nie tak z z sygnałem lub odbiorem DMX. Może to być problem z elektroniką odbierającą sygnał DMX, albo np. problem z kablem (pomieszane piny), albo brak terminacji (odbity sygnał zakłóca sam siebie).

Jeśli kable są na pewno dobre, a ich połączenia pewne, to na razie przychodzi mi na myśl awaria wejścia DMX albo brak terminacji.

Skoro kod startowy sygnału "szaleje" to nie jest to sprawa z ustawieniem w menu.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2013-01-04 21:35:51)

3

Odp: POMOCY - Problem z Martin Roboscan 918 pro - nie reaguje DMX

być może demulitplexer się wysrał

4

Odp: POMOCY - Problem z Martin Roboscan 918 pro - nie reaguje DMX

Sprawdze jeszcze połączenia w samym skanerze i spróbuje z terminatorem.

Ten demulitplexer co to i ile to kosztuje ? Gdzie to można dostać ?

5

Odp: POMOCY - Problem z Martin Roboscan 918 pro - nie reaguje DMX

dobrze nie pamiętam ale w skanerach stosowało się odwrotkę sygnału przynajmniej tak było przy skanerach Martina 518 może to Ci coś pomoże

6

Odp: POMOCY - Problem z Martin Roboscan 918 pro - nie reaguje DMX

tomdeef - w skrócie, to jest to układ scalony który odbiera sygnał RS485(czyli DMX) i zajmuje się jego rozkodowaniem, dalsza droga przetworzonego sygnału to oprogramowanie skanera i dalej sterowniki silników krokowych. Gdzie dostać? Trzeba by mieć schemat, albo zajrzeć na PCB, i ustalić typ układu... Nie zakładam jednak jego uszkodzenia... wprowadź wszystkie możliwe nastawy sprawnego skanera, do tego nie działającego i sprawdź.

7

Odp: POMOCY - Problem z Martin Roboscan 918 pro - nie reaguje DMX

Żaden tam demultiplexer. Po pierwsze sprawdź wzmacniacz linii na wejściu dmx. Nie wiem jak w 918 ale w 218 i 518 na wejściu jest zwyczajny układ SN75176 (za 2 zł w sklepie). Jeżeli skaner jest włączony w linię z innymi urządzeniami i powoduje zakłócenia to prawie na 100% padł wzmacniacz. Jeżeli nie to jest możliwość, że skaner posiada dodatkowo optoizolator więc i tak bez rozbierania nic nie zrobisz. W nowszych urządzeniach na wejściu sygnału jest przekaźnik, później optoizolator, wzmacniacz linii i na końcu procesor. W starszych wejście sygnału idzie bezpośrednio na wzmacniacz. Gdyby padł optoizolator to skaner nie odbierałby żadnego sygnału. Jeżeli coś odbiera to stawiałabym na wzmacniacz linii. Optoizolator zresztą to też koszt koło 2 zł.