1

Temat: Zużyte żarówki

Wyrzucanie zużytych żarówek do kosza jest wbrew rozsądkowi, środowisku, kulturze, prawu i naszym rodzinom. Nie zastanawiamy się nad tym, że takie najprostsze czynności, jak sprzątanie, są bardzo brzemienne w skutki. Związki zawarte szczególnie w lampach wyładowczych to metale ciężkie, przede wszystkim rtęć. Rtęć jest po pierwsze trująca, po drugie ma szerokie zastosowanie w przemyśle i świetnie nadaje się do pozyskiwania oraz  powtórnego przetworzenia. Jeśli zastanowimy się, ile sami w wymieniliśmy w życiu żarówek, albo ile zużytych żarówek trafia do kosza w trakcie sezonu i wyobrazimy sobie, ile rtęci przedostało się dzięki temu do wód gruntowych, to może nam się włos zjeżyć (i wcale nie będzie to przyjemne).
A rozwiązanie problemu jest banalne: kupujesz żarówkę - przy okazji oddaj sprzedawcy zużytą, ma obowiązek ją przyjąć nieodpłatnie. Jeżeli sprzedawca musi ponosić specjalne koszty utylizacji, dolicza je do ceny żarówek (na fakturze to osobna pozycja). Wymaga odrobiny wysiłku, ale korzyści są bezdyskusyjne. Nie ma co się zastanawiać, że nasza jedna żarówka w obliczu spalanych przez samoloty ton paliwa nic nie znaczy, takie podejście jest mało rozwojowe.
Wielu z nas wymienia żarówki samemu, jest kilku Kolegów, którzy zarządzają ekipami montującymi i serwisującymi sprzęt. Są tacy, którzy kupują dla swoich firm naprawdę niebagatelne ilości palników. Wystarczy postawić w magazynie pudełko na żarówki, i poczekać, aż się napełni.
Szczegóły, co zrobić z pudełkiem znajdziecie tam:
http://www.elwolight.com/page.php?id_page=4
Od każdego z nas zależy, czy środowisko będzie bezmyślnie zanieczyszczane, czy też nie.

Ostatnio edytowany przez ada (2008-08-05 13:39:14)

2

Odp: Zużyte żarówki

Stanowczo popieram! ! ! w szczecinie jest już możliwość oddawania zużytych żarówek baterii i innych materiałów eksploatacyjnych

3

Odp: Zużyte żarówki

Mamy uzbierane pół duuuuuzego pudełka... Zasypiemy Elwo żarówkami : )

Michał Bystrzycki
--------------------

4

Odp: Zużyte żarówki

Tylko jeszcze trzeba dozbierać.
Żeby półpustych przebiegów nie było :-)
Albo przepakuje się toto do mniejszego pudła..

Wszystko się da. Czasami tylko chwilowo niewiadomo jak to zrobić. :-)

5

Odp: Zużyte żarówki

Do większości sklepów z oświetleniem można oddać żarówki, nawet niektóre sklepy dla takich osób mają rabaty.

6

Odp: Zużyte żarówki

Teraz to pełno jest w tych sklepach specjalnych pojemników na żarówki, i generalnie elektronikę, więc nie powinno być problemu z oddaniem tego nawet bez zakupów.