Temat: Oświetlenie - początki

Witam.

Od dawna zainteresowało mnie oświetlenie sceniczne, ale jakoś nigdy nie miałem czasu by się temu bardziej przyjrzeć. Gdy byłem dzieciakiem oglądając jakieś koncerty interesowałem się jak to jest zrobione, zbudowane i sterowane.

Później gdy zacząłem jeździć na różne eventy (Armin Only, Godskitchen, Sensation itd.) to moja ciekawość rosła. Czasami więcej uwagi zwracałem na gre świateł, wygląd sceny i realizacje oświetlenia niż na samą muzykę wink Zawsze mi się marzyło zostać oświetleniowcem i sterować tym wszystkim, jaram się pracą TSE (bo oni najczęściej oświetlają takiego typu imprezy, kiedyś nawet zagadałem Waldka) wink

Stąd moje pytania. Jak najlepiej zacząć przygodę właśnie ze światłami itd.? Jaką polecacie literaturę, poradniki (jeśli coś takiego w ogóle jest) by poznać podstawy oświetlenia, oznaczenia, terminy czyli o co w ogóle tam chodzi, jak to działa?
Mam parę pomysłów na wygląd sceny, rozmieszczenie świateł, ale nigdy nie próbowałem tego zbudować, więc jaki możecie mi polecić program by zacząć w końcu coś robić w tym kierunku? Mam grandma 3d, zacząłem coś tam sklejać, ale idzie mi to bardzo, bardzo mizernie.
Są jakieś tutoriale do tego i jak to połączyć z grandma on PC?
Przede wszystkim w jakim programie najłatwiej zbudować jakąś scenę by pomysł z kartki przelać do komputera?

Za każdą odpowiedź (linki) będę wdzięczny, gdyż chciałbym coś w końcu w tym temacie działać.

Pozdrawiam.

2

Odp: Oświetlenie - początki

Każdy z Panów oraz Pań, które są na tym forum nie poda Tobie od tak skąd wziąć taką wiedzę, ponieważ cały bagaż doświadczeń jaki zebrali to wyniki ciężkiej i trudnej pracy na co dzień, tej wiedzy nie da się zdobyć od tak, na pstryknięcie palcem. Powinieneś samemu wykazać trochę inicjatywy i poszperać w internecie - nawet jeśli miałoby to opiewać w przewadze prób i błędów...

3

Odp: Oświetlenie - początki

Nie ma żadnych konkretnych poradników ani książek. Jedynie user manuale od sprzętu smile.
Na początek zacznij pracę jako technik/stage hand w jakiejś firmie oświetleniowej, wiadomo na początku kokosów nie zarobisz, ale jak się interesujesz to może warto.
Jak nigdy nie pracowałeś na scenie i przy oświetleniu scenicznym to chyba w GrandMA 3D ani żadnym innym tego typu programie nie urzeźbisz, ale może się mylę.

4

Odp: Oświetlenie - początki

A ponad to każde z zadanych przez Ciebie pytań padło już na tym forum i jak tylko zajrzysz w odpowiednie miejsce na forum znajdziesz odpowiedź.

Jak szukasz tutoriali typu grandMa 3D + on Pc ty wystarczy znaleźć na YouTube.com kanał Malightning i tam są umieszczone tutoriale. Niektórych materiałów typu samouczki nie ma i na pewno nie będzie bo każdy sam przechodzi taki samouczek wgłębiając się w temat i to trzeba po prostu przejść.

Do you speak English?
Yes, I don't

5

Odp: Oświetlenie - początki

Witaj

Faktycznie jeśli chodzi o literaturę to jest raczej ciężko ale polecam książkę "Światło w filmie" w prawdzie nie jest to dokładnie o świetle scenicznym ale znajdziesz tu sporo wiedzy teoretycznej która na pewno Ci się przyda.
http://w-wm.pl/swiatlo.php

Co do nauki konsolety to polecam jednak rozpocząć pracę od pchania case, potem bycia technikiem a dopiero praca na konsolecie.

Nie wiem skąd pochodzisz ale proponuję poszukać w Twojej okolicy firm oświetleniowych i wysłać do nich CV.

6

Odp: Oświetlenie - początki

wiisixtythreePL napisał/a:

Jak najlepiej zacząć przygodę właśnie ze światłami itd.? Jaką polecacie literaturę, poradniki (jeśli coś takiego w ogóle jest) by poznać podstawy oświetlenia, oznaczenia, terminy czyli o co w ogóle tam chodzi, jak to działa?

Przede wszystkim polecam znajomość angielskiego, na początek przynajmniej na poziomie pasywnym, aby być w stanie zrozumieć czytane teksty. Bez tego będzie trudno pójść w coś więcej jak bycie popychadłem.
Podstawową książką o oświetleniu scenicznym jest "Light Fantastic" Maxa Kellera. Chwilowo po angielsku.

wiisixtythreePL napisał/a:

Mam parę pomysłów na wygląd sceny, rozmieszczenie świateł, ale nigdy nie próbowałem tego zbudować, więc jaki możecie mi polecić program by zacząć w końcu coś robić w tym kierunku? Mam grandma 3d, zacząłem coś tam sklejać, ale idzie mi to bardzo, bardzo mizernie.

GrandMA 3D to przedłużenie do konsolet grandMA1 oraz grandMA2. Światła zasadniczo wstawia się na konsolecie a w 3D można je poprzesuwać w pożądane miejsca oraz dostawić scenografię, kratę itd.
Proponuję uczyć się od razu systemu grandMA2. W najbliższym czasie MA Lighting będzie tylko utrzymywał oprogramowanie do systemu 1, ale nie będzie go rozwijał.
http://help.malighting.com/ - tutaj są instrukcje on-line, polecam rozdział z tutorialami do grandMA2.
Tak jak wspomniano jest też kanał youtube założony przez MA Lighting:
http://www.youtube.com/user/MALightingInt - polecam playlistę tutoriali do grandMA2 po angielsku.
Łączenie onPC z 3D na jednym komputerze polega na tym aby stworzyć sesję na onPC w sieci 127.0.0.1 (loopback) i połączyć 3D z tą sesją. Może nie jest to zrozumiałe to zdanie, ale po zapoznaniu się z podstawami systemu będzie to jasne.
Nie odwlekaj poznawania tej informatyczno-konsoletowej strony. Nigdy nie wiadomo kiedy to się może przydać, a z czasem bez takiej wiedzy też będzie się tylko popychadłem. Konieczność fizycznej pracy i tak zawsze będzie.

7

Odp: Oświetlenie - początki

Witam.
Jedyne co mógłbym dodać do poprzednich postów to http://stage-lighting-site.com/
.. są to podstawy i strona po angielsku ale warto to wiedzieć wink

8

Odp: Oświetlenie - początki

www.capturesweden.com

Michał Bystrzycki
--------------------

9

Odp: Oświetlenie - początki

Szymon napisał/a:

Co do nauki konsolety to polecam jednak rozpocząć pracę od pchania case, potem bycia technikiem a dopiero praca na konsolecie.
Nie wiem skąd pochodzisz ale proponuję poszukać w Twojej okolicy firm oświetleniowych i wysłać do nich CV.

I z tym się mogę zgodzić bo z poradników i książek wyniesiesz wiedze w teorii a jak ją  stosować w praktyce to już inna bajka i inne realia.

10

Odp: Oświetlenie - początki

Dziękuję panowie smile O to mi chodziło. Wiadomo, że obojętnie ile bym przeczytał książek, poradników to i tak to nic w porównaniu ile się poprzez praktykę człowiek nauczy wink Ale poczytać też warto.

Właśnie się zastanawiam nad poszukanie roboty w tym kierunku.
Dzięki raz jeszcze i zabieram się za czytanie.

11

Odp: Oświetlenie - początki

poradników przewodników i podręczników jest mnóstwo
http://www.amazon.com/Stage-Lighting-De … pd_vtp_b_9
niestety wszystkie po angielsku
swoją drogą może warto się pokusić o stworzenie jakiegoś tłumaczenia lub napisać jakiś rodzimy przewodnik
myślę że popyt jest spory
pozdrawiam

12

Odp: Oświetlenie - początki

Zacznij od czytania instrukcji obsługi urządzeń. Dowiesz się z nich na jakiej zasadzie są zbudowane, jak się je łączy i tego typu rzeczy.
Poczytaj co to jest DMX512, na jakiej zasadzie odbywa się adresowanie urządzeń.
Warto zainwestować w książkę którą polecił Szymon. Teoretycznie książka jest ukierunkowana na światło w filmie ale jest też dużo ciekawych i przydatnych rzeczy jak dla osoby która w tej branży zaczyna. Np dobieranie przekrojów kabli, agregaty prądotwórcze, szczegółowe opisy reflektorów (też typu PAR).

Jeśli już załapiesz się do jakiejś firmy to zostaje tylko podpatrywanie jak robią to doświadczeniu ludzie. Nie myśl tylko że od razu jakiś świetlik lub technik przekaże Tobie całą swoją smile Na to akurat pracuje się latami.
Idealnym rozwiązaniem byłoby dostać się do jakiejś dużej firmy oświetleniowej. Wtedy masz styczność ze sprzętem z najwyższej półki i z najlepszymi ludźmi w branży. Dostaniesz też dobrą szkołę życia smile

Zajrzyj jeszcze na stronę http://www.lightschool.pl/lightSCHOOL/LIGHT.html co jakiś czas są organizowane szkolenia i prezentacje.

Ostatnio edytowany przez Lj_Seba (2012-01-29 17:28:11)