Temat: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Stoje przed dylematem zakupu glow. Maja one swoecic razem z JB A7 zoom wiec musza miec sile przebicia.
Glownie beda uzywane na roznego rodzaju ewentach itp rzeczach ( na duza scene cos sie dopozyczy )
Beamy przebija sie przez wszystko ale nie zaswieca szeroko ( nie poswiece nimi na architekture ) a czasami bez tego nie da sie zrobic sztuki. Z drugiej strony jest robin, ktory jest szybki lekki i ma cmy tak jak beam.
Doradzcie mi co zrobic. Czy kupic beamy i suportowac sie spotami z rentalu czy zrobic odwrotnie: kupic 6 robinow ( plus rental innych glow) i docelowo  beamy 300 lub 700.
Nie wiem tez jak te robiny spisuja sie na wiekszej scenie. Mialem jedego na testy i przyznam ze mnie zachwycil szybkoscia i waga o mocy nie wspominam bo swiecilemw malym pomieszczeniu.

Co do ceny to robiny mialbym tanien od beamow 300

Doradzcie cos.

Sry za brak polskich znakow. Pisze z telefonu.

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

2

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Jeśli patrząc na tą sytuacje to zdecydowanie Spoty. Będą wykorzystywane częściej (tak sądze smile),a Beamy w razie potrzeby dopożyczyć. Co do beamów to spokojnie na żarówce 300. Sam używam CP AB 300, spokojnie dają radę i co ważne spełniają wymagania polskich świetlików. Odbiegnę od tematu - Co do CMY to powyżej 10tys (używane) główki już mają więc warto się rozejrzeć za innymi markami.

3

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

używane były brane pod uwagę ... Gdyby znalazły się używane  mac 700 w dobrym stanie to moglibyśmy się zastanowić nad ich kupnem. Chcieliśmy wziąć AlphaSpot 1200 ale były w opłakanym stanie hmm

Tak więc pozostaje zakup: 4 x AB lub 6x Robin spot

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

4

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Wiec tak jezeli jestescie firma eventowa to moim zdaniem spoty. JB A7 same z siebie schodza dosyc wasko wiec jezeli bedziesz potrzebowal waskiego swiatla to mozesz zrobic na nich. Cztery AB to naprawde bardzo malo, moim zdaniem nie ma sie co zastawiac tylko brac spoty.
Co do zakupu 700 z drugiej reki to moim zdaniem nie ma juz po co. MAC 700 to juz troche leciwa konstrukcja, teraz pojawiaja sie na rynku glowy mniejsze lzejsze szybsze lepiej swiecace. To co przyjezdza z zachodu jest maksymalnie przetyrane i ledwo co swieci, dodatkowo nie ma gwarancji, bezsensu moim zdaniem.

5

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Dobra to BIMY są już wyautowane... teraz pozostaje jeszcze jedne dylemat?

Założenie -> nie kupujemy shitu i chcemy się rozwijać. Myśląc przyszłościowo czy warto kupić na razie 6 sztuk Robinów 600E Spot czy 4 sztuki CP Alpha Spot 700 ?
ClayPaky nie będą miały problemów z zagoszczeniem w raiderach. Z ROBINAMI będzie trudniej - wiadomo: życzenia realizatorów.  Resztę światła wynajmujemy.
Oczywiście to jest pierwszy rzut zakupów - drugi byłby taki sam albo i większy -> tylko jest kwestia wyboru urządzenia. Ja osobiście obstawiałbym nad ROBINEM. Głowa jak dla mnie spisywała się bardzo dobrze. ClayPaky to ClayPaky też nie mam im nic do zarzucenia oprócz ceny - gdyby cena była porównywalna to wybór byłby prosty .. a tak to muszę się zastanawiać.

Pytanie do @Kija i innych realizatorów: zgodzilibyście się na ROBINY w riderze zamiast np MAC 700?

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

6

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

kiju napisał/a:

MAC 700 to juz troche leciwa konstrukcja, teraz pojawiaja sie na rynku glowy mniejsze lzejsze szybsze lepiej swiecace.

Czyżby GLP Spot One zaszedł za skórę? wink

7

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

@ KacperP - Spot One naprawde fajna konstrukcja, zreszta sam wiesz i naprawde dobrze swieci.

@ Kamil Mysle ze w wiekszosci przypadkow nie powinno byc problemow Robe, oczywiscie wszystko zalezy od miejsca, sceny i zapotrzebowania. Napewno standartem sa urzadzenia 700W.
Jezeli jednak podchodzisz do tematu cztery sztuki lub szesc to tutaj w zasadzie moim zdaniem lepiej kupic 6 szt robe. Generalnie jezeli mowimy o takiej ilosci sztuk i z tego co pisales jestescie firma eventowa to wydaje mi sie ze lepiej miec wiecej lamp zeby na tych eventach cos jednak poswiecic. Poprostu zastanow sie co jest Twoim priorytetem czy ridery i robienie koncertow (wtedy jednak lepiej kupowac to co jest w riderach - problemy z glowy) czy wlasne eventowe produkcje wtedy lpeiej miec wiecej lamp.

8

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Dzięki - firma skupia się głównie na eventach ... ale i na takich produkcjach bardzo często zdarzają się gwiazdy i ridery które trzeba spełnić. Oczywiście koncerty także wchodzą w grę - ale w tym przypadku zawsze można podeprzeć się rentalem.

Nie wiem jak mam się odnosić do pomiarów fotometrycznych ROBINA. Wynika z nich że jest mocniejszy od CP AlphaSpot 700 ... zawsze wydawało mi się że ClayPaky są pionierem jeżeli chodzi o optykę.

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

9

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Ja sie odnosze jak do pomylki tongue Generlnie swieci porownywalnie do MAC 700. Bede to przetrzepywal moze w przyszlym tygodniu to dam znac.

10

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Co do parametrów jakie podają producenci to jednak należy zachować dystans. Mam wrażenie, że każdy wykonuje pomiary w warunkach najlepszych dla siebie.  Jak się porównuje lampy należy sprawdzić przy jakim kącie świecenia jest podana wartość jasności, w jakich jednostkach są podane wartości, jak są wykonane goba itd..
Co do lamp to masz do wyboru Robe (podane przez Ciebie), ClayPaky (bardzo fajna lampa), Coemar (podobno ok), z niższych budżetów to DTS (którego już wiele osób sobie chwali) a na deser możecie przemyśleć temat prawdziwego pioniera ruchomych urządzeń czyli VariLite z jego nowymi produktami VL440 i VL700, które nie są aż tak drogie jak się u nas myśli.

PS Co do MAC700, to Kiju ma racje, że to leciwa konstrukcja. I to widać po optyce, wyostrzenie gobosów w całej przestrzeni, albo jej większej części jest praktycznie niemożliwe. Myślę, że inne lampy swoją jakością wyprą za jakiś czas jednego z pionierów na rynku lamp 700W.

11

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

avekamil napisał/a:

Nie wiem jak mam się odnosić do pomiarów fotometrycznych ROBINA. Wynika z nich że jest mocniejszy od CP AlphaSpot 700 ...

W ogóle, bo żadna z tych firm nie traktuje fotometrii poważnie. Podane przez nich parametry raczej udają że coś podają.

avekamil napisał/a:

zawsze wydawało mi się że ClayPaky są pionierem jeżeli chodzi o optykę.

Podejrzewam że chodziło nie o "pionierem", ale "awangardą" smile Jeśli chodzi o optykę projekcyjną i jej mechanizację, to tak. Nie przekłada się to automatycznie na ILOŚĆ światła.

makon napisał/a:

a na deser możecie przemyśleć temat prawdziwego pioniera ruchomych urządzeń czyli VariLite z jego nowymi produktami VL440 i VL700, które nie są aż tak drogie jak się u nas myśli.

A ja się powtórzę - zakładam że fajne, ale są również spóźnione. Na pewno VL będzie je sprzedawał, ale skoro te głowy to technologicznie zmniejszona seria 3000 to czemu są teraz a nie dwa lata temu? Ich optyka również nie ma większej sprawności optycznej względem wcześniejszych modeli.
Jak mowa o Mac 700, to wtedy jest "leciwa konstrukcja", a jak coś podobnego daje VL, to wtedy są to "nowe produkty" wink
Mam przypomnieć że już wchodzą spoty LED w tej kategorii mocy?

12

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Generalnie VL Ok ale pytanie jak to sie ma moca swiatla do VL 2500. Ja sie zastanawiam czy jest rynek na tego typu urzadzenia i czy sa w stanie zrobic jakas rewolucje, pytanie czy jest miejsce na rybku dla takich urzadzen. Tak jak mowi kacper 2 lata temu to bylo cos, teraz ten piekny szklany dimer i dopracowane moduly cmy zastepuja diody led.

Ostatnio edytowany przez kiju (2011-03-29 09:10:48)

13

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Vari-Lite akurat zna się na tyle na fotometrii że podali strumienie wyjściowe tych głów na stronie. Wielkości są tego samego rzędu co w serii 2500 i w Mac 700.
Szklany gradientowy dimmer oraz gradientowe CMY są nie tyle trudne w zrobieniu, ale opatentowane. Taki chamski patent jak ten z zasilaniem pwm dla LEDów.

14

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

Kacper:
Nikt nie napisał, że nowością są VL2500, a to ten sam rocznik co MAC700, tylko że nowe są VL440 i VL770 i VL800. A co do nowości jakoś nie widać aby Martin pokazał coś nowego rewolucyjnego np na LED. Chyba, że masz na myśli super MAC301 (który nie jest produkcją Martina), no i co najważniejsze oferuje "fantastyczne" mieszanie kolorów;). A co do VL2500 tyle co wiem, to jakoś nadal ta lampa doskonale funkcjonuje na całym świecie w produkcjach, o których w PL możemy pomarzyć, i ciągle jest o klasę lepszym produktem od Martina Mac700.
A czemu nie pokazali 2 lata temu to napisz do VL i zapytaj, może produkty tak się sprzedawały, że nie było potrzeby, a może wypuszczają produkty tylko w pełni dopracowane, co wymaga czasu.
I nie bardzo wiem skąd przekonanie u Ciebie, że  VL nie mają miejsca na rynku, bo tyle co wiem jesteś raczej doskonałym informatykiem i programistą, a ze sceną i realizacjami nie wiele masz wspólnego, więc też nie możesz wiedzieć co jest się sprawdza w terenie a co nie.
Ja szczerze nie mam pojęcia czy się przyjmą czy nie, to pokaże czas, ale wolałbym na scenie korzystać z VL nawet nie rewolucyjnych niż z Robe700AT i MAC700, które jak wszyscy wiedzą nie mieszają pięknie kolorów i nie ostrzą gobosów.
Zgodzę się, że fajniej byłoby gdyby lampę pokazano 2 lata temu. Ale gdyby panele LED pokazano 15 lat temu też byłoby fajniej;)

Ostatnio edytowany przez makon (2011-03-29 10:49:39)

15

Odp: Alpha Beam 300 czy Robin 600 spot?

makon napisał/a:

A co do nowości jakoś nie widać aby Martin pokazał coś nowego rewolucyjnego np na LED. Chyba, że masz na myśli super MAC301 (który nie jest produkcją Martina), no i co najważniejsze oferuje "fantastyczne" mieszanie kolorów;).

Dałbym się nabrać, o ile ostatnie dwa lata bym spędził w śpiączce. wink
Oczywiście że Martin mógłby się postarać lepiej, ale nie dajmy się zwariować.
Zacznijmy od porównania np. spotów LED jakie robią Martin oraz VL. wink
Mylisz się zakładając że ja tym nowym głowom VL przeciwstawiam Mac 700. To byłaby spóźniona dyskusja.
Ja wskazuję raczej na Mac 350 i GLP Spot One jako zapowiedź tego co się stanie w ogóle z dotychczasowymi spotami małych i średnich mocy, że to co się dzieje z głowami wash zacznie się również ze spotami. Na tym polega mój punkt widzenia ze spóźnieniem się nowych głów VL.

makon napisał/a:

A co do VL2500 tyle co wiem, to jakoś nadal ta lampa doskonale funkcjonuje na całym świecie w produkcjach, o których w PL możemy pomarzyć, i ciągle jest o klasę lepszym produktem od Martina Mac700.
A czemu nie pokazali 2 lata temu to napisz do VL i zapytaj, może produkty tak się sprzedawały, że nie było potrzeby, a może wypuszczają produkty tylko w pełni dopracowane, co wymaga czasu.

Jest jeszcze problem "zależy do czego". Czasem będzie ważna przewaga VL2500 w szybkości efektów, ale czasem głośność tego VL jest bezwzględnie nie do zaakceptowania. Nie wymyśliłem tego, tak się naprawdę dzieje.
Drugą nietrafną teorią jest twierdzenie o "w pełni dopracowanym produkcie". Dopracowywać można w nieskończoność. To jest wręcz pewien aksjomat w technice w ogóle. Trzeba balansować między szybkim wdrożeniem oraz długotrwałym dopracowywaniem, bo obydwie skrajności są nieskuteczne. VL również nie osiąga "pełnego dopracowania".

makon napisał/a:

I nie bardzo wiem skąd przekonanie u Ciebie, że  VL nie mają miejsca na rynku, bo tyle co wiem jesteś raczej doskonałym informatykiem i programistą, a ze sceną i realizacjami nie wiele masz wspólnego, więc też nie możesz wiedzieć co jest się sprawdza w terenie a co nie.

Ja nie bardzo wiem skąd bierzesz swoją wiedzę o moich przekonaniach. Nic takiego nie twierdziłem.
Wręcz przeciwnie:

KacperP napisał/a:

Na pewno VL będzie je sprzedawał, ale skoro te głowy to technologicznie zmniejszona seria 3000 to czemu są teraz a nie dwa lata temu?

Ja tylko zwracam uwagę na termin, z czym zresztą sam się zgadzasz.

makon napisał/a:

bo tyle co wiem jesteś raczej doskonałym informatykiem i programistą, a ze sceną i realizacjami nie wiele masz wspólnego, więc też nie możesz wiedzieć co jest się sprawdza w terenie a co nie.

Robienie mi profilu psychologiczno-środowiskowego w ten sposób jest bezcelowe wink
Nie mam bardzo szczegółowej wiedzy, ale swoje widziałem.
Co do całokształtu mojej wiedzy nt. tego się sprawdza a co nie, to również słyszę opinie innych, w tym naprawdę doświadczonych "magików" oraz znaczące nazwiska w realizacjach. Nie wierzysz? Przecież jak klienci coś chcą to wyrażają swoje potrzeby mówiąc właśnie o tym co się sprawdza a co nie, wychwalają i narzekają, dopytują "a czy macie coś, czym można...". Mam też swoje okazje aby popytać, posłuchać, zobaczyć i usłyszeć oraz osobiście pobawić się.

makon napisał/a:

Ale gdyby panele LED pokazano 15 lat temu też byłoby fajniej;)

Pokazano, ale LEDy miały wtedy za słabą skuteczność świetlną aby kwalifikować się jako oświetlenie.