1

Temat: U2 3D - warto zobaczyć!

Widziedzieliśmy wczoraj koncert U23D. Niesamowite wrażenie robi samo oglądanie sceny tak, jakby się na niej było - widać nawet ich notatki na podłodze, widać, że w jednym blindersie spaliła się żarówka, jak pracują zmieniacze na Atomikach...  I robi wrażenie realizacja dźwięku. W perkusji słychać każdy element z osobna. No i Bono fantastycznie śpiewa.
Stadion, olbrzymia ściana diodowa na ażurowej konstrukcji, kontry z reflektorów prowadzących (bardzo dobry pomysł, ale ci faceci tam mieli niewdzięczną robotę w dużym cieple i widać było, że dostali do obsługi strasznie ciężkie lampy). Mam wrażenie, że charyzmatyczny Bono i ładunek treściowy jego przekazu nie pozwalają na robienie na scenie konkurencji z coraz to nowych obrazków. On sam tam wyczynia i cuduje wystarczająco. Ściana diodowa jako bardzo rzetelnie i konsekwentnie wykorzystane narzędzie. Nie wszystkie zestawy kolorystyczne mię powaliły, ale właściwie to.. nie chcę się czepiać. Widziałam bardzo dobry koncert. Ludzie szaleli, wzruszali się, czterech muzyków na scenie dawało z siebie szczerze wszystko. Nie ma tam subtelności, bo nie ma na nie miejsca. Cała scenografia bardzo dobrze pomyślana - bo stadion wielgachny i tych czterech facecików na tej scenie nie zginęło, mieli bardzo bliski kontakt z ludźmi, jednocześnie górując nad potężnym zbiorowiskiem.  I piękny moment podświetlenia od tyłu całej kostrukcji. Dobra, naopowiadam za dużo i nie będzie miło oglądać. Polecam.
ps Fajne jest też to, ze można w trakcie bezkarnie szeleścić opakowaniami na paluszki i inne kinowe atrakcje. Nic nie przeszkadza!

2

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Polecam także : )

Michał Bystrzycki
--------------------

3

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Świtne to jest
prawie jak na zywo  smile

4

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Zdecydowanie polecam.
Co do naszej pracy to nie było jej za wiele ale generalnie 3D robi mega efekt..
Wsadze kawałek koncertu na jakiś serwer tongue

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

5

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Żeby tak dało się dosłać okulary cool ..
Z efektów 3d moim zdaniem najfajniejsza była animowana tyłówka.

6

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Fajnie zrobiony film. Skąd oni wzieli tylu operatorów spotów na samej kontrze 12 spotów a na każdym spocie po 2 osoby.

7

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

heee...na stingu w wawie bylo też 13 spotów  tongue

po 4 szt w rogach z tyłu sceny (jako kontra) prawa i lewa strona = 8
i zamontowany na kracie z fotelem...
i 4 z FOHa ..

Co do U2 zastanawiam sie czy to oby nie bylo sterowane systemem 3D - do spota..
bo ruchy nie byly plynne tylko skokowe ...
Taki patent kiedyś zrobiła firma MARTIN ...
co do okularów to wystarcza 2 filtry  lekka zieleni i lekki róż

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

8

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Ciekawe jest to, co mówisz z tymi spotami - z jednej strony po dwóch ludzi, z drugiej skokowe ruchy - jakby musieli szarpać, żeby to ruszyć z miejsca, co wydaje się niemożliwe. Jak to działa, takie sterowanie 3D? Spot ma ruchome ramię czy jak? Po co wtedy ci biedni goście?
Dawid, 24 osoby do pracy na takim koncercie chyba wybiera się z dwustu czterdziestu chętnych:)

9

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

krzyzak napisał/a:

heee...

Co do U2 zastanawiam sie czy to oby nie bylo sterowane systemem 3D - do spota..
bo ruchy nie byly plynne tylko skokowe ...

Ja widziałem ludzi przy spotach.

krzyzak napisał/a:

co do okularów to wystarcza 2 filtry  lekka zieleni i lekki róż

Nie w tej opcji... Technologia obrazu 3D parę lat temu wyglądała tak jak piszesz.. Teraz to elektroniczne okulary sterowane procesorem poprzez napromienniki... Ostatnio robiłem koncert w kinie - operator mi wyjaśnił : )

Michał Bystrzycki
--------------------

10

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Mysle, ze U2 kolejny raz zaskoczylo swoich fanow..mnie takze, jako oswietleniowca. Nie sadze, ze byloby inaczej. Ale
uwazam, ze swiecenie bardzo oszczedne, w konwencji uzycia trzech kolorow, oraz prowadzenia spotami sylwetek muzykow, bylo bardzo na miejscu. To symboliczne zaznaczenie osob na scenie i wziecie w nawias jakoby calej tej widowiskowosci  poprzez wprowadzenie w realia show ludzi z obslugi technicznej, jako elementow calej tej ukladanki, bylo bardzo na miejscu. Oczywiscie nie zgadzam sie na szarpane prowadzenie spota, bo to jest zenada. Ale sprawa uzycia tej konwencji w odniesieniu do kompletnie zwizualizowanego swiata tego  show - wprowadzilo pewna rownowage w calym tym wydazeniu. To bylo dla mnie inspirujace, poniewaz caly ten ekran na tyle pochlanial uwage, iz gdyby dodano do tego jeszcze ruszajace sie wiazki glow, to bym sie pozygal. Rownowaga byla takze tj zachowana w sposobie swiecenia poszczegolnych utworow. Stale plany charakteryzowaly temat utworu, a reszte robila sama muzyka. Dzieki oszczednemu swieceniu, bylem w stanie zachowac klimat tego wydarzenia. Bardzo dobrze rozwiazany temat z tymi wyladowczymi piatkami fresnelowskimi. Do nich te scrole, i chwala temu kto nie zmienial na nich barwy w trakcie trwania utworu. Swiatla DWB bardzo popularne dla U2 od lat zachwycaly mnie po raz kolejny (Normalnie sie nimi nie zachwycam, ale jesli sa uzyte jako efekt, to w pelni sie wpisuja w estetyke. Nie mrugaly, wiedz sie podobaly.).
Pozatym Rezyser swiatla nie skakal tutaj od koloru do koloru. Zachowywal jakas logike w swieceniu. Nie podobal mi sie zupelnie zielony. Bylo poprostu w pewnym momecie za charcersko. Ktos kto wymyslil wizualizacje ma odemnie uklon. Nie bylo to az tak w strone kiczu jak na POP-Mart tour (ale tu oczywiscie chodzilo o kicz, o zachwyt kiczem...i potraktowaniem koncertu jako zakupow w supermarkecie. Wiedz baaardzo rozumiem ten pomysl). Wizualizacje byly bardzo oszczedne i zachowawcze. To nadalo calosci klimat powagi. Te obrazy mialy sens. Byly przemyslane. Ekran takze niegral za czesto (i bardzo dobze, bo niema sie co chwalic ze mamy dvd na staku...bez sensu). Pozatym pomysl, ze swieca dymna w utwoze Bluet to blue sky, bardzo dobry. Jabym jeszcze dodatkowo uzyl tego naczynia jako odblysnika, kierujadz ja w strumien spota.
Mysle, ze przy tak duzej ingerencji technologi w sztuki wizualne nie wolno zapomniec o glownym skladniku calosci. O ingerencji czlowieka w dzielo. Czlowieka widocznego na scenie, poza artystami.
Spotman, ktorego widac, stal sie dla mnie ikona, tak jak nia byl za czasow rewolucji lat 60-ch stojadz na wiezy i swiecadz boskie solowki Hendriksa, laczac sie ta energia swiatla z brzmieniami gitary, tak i za czasow trasy Pink Floyd The wall, kiedy sylwetka spotmana ze zwisajacymi w dol nogami byla widoczna na tle ogromnego muru opuszczana na scene itd. Nie jest to granie spotmanem w trakcie show, jest to granie emocjami. Uwidacznianie czlowieka czynnie bioracego udzial w powstawaniu sztuki. Dlatego tutaj jak i na trasie Joshua Tree, tak i Elewation, tak i na ostatniej trasie - osczedne swiecenie, zachowawczosc i pokora w uzywaniu tak olbrzymich srodkow stala sie tutaj atutem.
Polecam.

Pozdrawiam,
Lukasz Wojtas.

Vari-Czub.Chirurgia oświetlenia scenicznego wraz z dyslekcją i czystym strumieniem świadomości,wraz z fizycznością pracy,i ochota do tworzenia.Wraz ze wszystkim co związane ze światłem..,i jeszcze pewne przemyślenia.

11

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

No dobrze że 24 ludzi na spotach ale to tylko na kontrze z przodu było chyba jeszcze z 16 spotów co daje 32 osoby co wsumie daje 56 osób na samych spotach a to juz jest duża liczba żeby tylu było w samej technice świetlnej. Co do tych piątek fresnelowskich to mi się wydaje że były to albo 12kW albo nawet 24kW(arri takie produkuje), bo na 5kW to były zawielkie. Raz miałem przyjemność pracować przy imprezie na której  były 18kW wyładowcze i jest to potęga. Co du utworu blue sky to nieporozumieniem było dlamnie że na ekranie był cały czas abo kolor zielony albo czerwony.

12

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

mi nie chodzi o obraz nagrany technika 3D .. tylko urządzenie pozwalające śledzić osobę na scenie z dowolnego urządzenia ..
Ale jesli ktoś wyczaił osoby to spoko... Z tym że te ruchy nie były płynne .. i tu padło zapytanie

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

13

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Łukasz, racja, racja, racja!
Dawid, co Cię tak męczy, że było tylu ludzi zaangażowanych? Wielki koncert to nie mebel w Ikei, tego się nie planuje zaczynając od ceny. Niechby ich było dwa razy tylu, jeśli efekt był przejmujący, to wygrali. Niebieska apla dla Blue Sky trąci tautologią;)
Panie krzyżaku, jak działa to urządzenie pozwalające śledzić osobę na scenie? Bardzo mnie to interesuje. Przydałoby się czasem w teatrze.

14

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

Rozmieszcza sie czujki wokół sceny, podłącza głowe pod specjalny sterownik i już. W ręce możesz jeszcze mieć taką rękawice że jak ruszasz palcami to masz np: color, gobo, irys itp.

15

Odp: U2 3D - warto zobaczyć!

A gdzie to można kupić, zobaczyć czy coś? Współpracuje z konsoletą?

Michał Bystrzycki
--------------------