31

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Różnicówka jest jak przepisy BHP. Do czasu jak nic się nie dzieje wszyscy maja i róznicówkę i BHP w dupie.
Po fakcie jest za późno!

Michał Bystrzycki
--------------------

32

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Michał napisał/a:

Różnicówka jest jak przepisy BHP. Do czasu jak nic się nie dzieje wszyscy maja i róznicówkę i BHP w dupie.
Po fakcie jest za późno!

Podam przykład jednego z miejsc eventowych w stolYcy (stricte eventowych bo nic innego tam nie ma ). Średniej wielkości sztuka i mnóstwo czasu na montaż. Kolega podłącza pixelBara XEOSA marshalem do przedłużacza i JEB wywaliło różnicówkę na obiekcie ( omijając naszą w rozdzielni ) myślę sobie że przewód walnięty więc zawiązaliśmy supełek na przewodzie i dalej montujemy - pixelBar działa na innym przewodzie. Kilka godzin później gdy już muzyczka grała i światełka w środku świeciły nastał czas aby podłączyć dwa kolorado na zewnątrz budynku ( 1,5 godziny przed deadlinem ) podłączam kolorado "1" - wszystko OK, podłączam kolorado "2" JEB wywaliło różnicówkę. Ok - patrzę się co jest a tutaj lekko wystający przewód ochronny z wtyczki. Klnąc na rental zabieram się za naprawę wtyczki. Podłączam i znowu JEB ale tym razem nie felerne kolorado "2" tylko kolorado "1" które pięknie działało. Nagle wszystko co do tej pory działało zaczęło wywalać różnicówkę ( pomijając tę w rozdzielni ).
Pan który jest na konserwacji budynku powtarza jak mantrę" to wina upływności prądu , to musi być wina waszego sprzętu " Dziwne, że  różnicówkę wywala co chwilę inne urządzenie. dawno nie byłem tak blisko przyłożenia komuś w zęby - mowa oczywiście o konserwatorze. Jakoś ogarnęliśmy te całe zamieszanie i sztuka się udała.

W zeszłym tygodniu miałem nieprzyjemność montować oświetlenie na wystawie w tym samym budynku. ( nowe przewody ze szpuli, wszystko pięknie i ładnie łączone w puszkach ) i co? naglę różnicówka dostałą ataku i zaczęła wywalać. Pan konserwator zaczął powtarzać swoją mantrę o upływności prądu i o tym że to wina naszego sprzętu. Co śmieszniejsze nie dał zrobić pomiarów instalacji żeby zobaczyć co jest nie tak( miał do tego prawo ) .

Zatem temat różnicówek już przerobiłem i mam do nich mieszane uczucia. to jest właśnie te błache wyrzucanie wyłącznika różnicowo prądowego

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

33

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

No niestety bywa pod górkę, zwłaszcza gdy różnicówka 1 czy 3 polowa firmy GENERAL ELECTRIC, na 100 może ze 3 jako tako trzymają parametry, trochę się tego namierzyło  smile ale i tak urządzenia i kable muszą być sprawne technicznie, i nie wiekowe bo też te nie lubią za bardzo współpracy, no i zera przejrzeć dokładnie czy nie ma jakiegoś babola, upływu.

Ostatnio edytowany przez rokigd (2010-11-10 19:35:29)

Bogdan

HD

34

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Stanley napisał/a:

Dodam jeszcze że zwarcie w odbiorniku przewodu N i PE powoduje zadziałanie wyłącznika różnicowo-prądowego, dlatego może się zdarzyć że np. jakas lampa która zawsze pracowała w instalacji 4 przewodowej z jakiegoś powodu ma zero podłączone na obudowe, bez, różnicówki, oprawa świeci normalnie a dotknięcie obudowy jest bezpieczne, ale gdy się ją wepnie w istalacje z rcd, zaczyna bić. Wbrew pozorom nie jest to taki żadki przypadek i spotkałem się już z czymś takim.

Oczywiście że nie jest to rzadki przypadek. Obydwa prawa Kirchhoffa obowiązują.
Na przewodzie N od rozdzielni do urządzenia musi się odkładać napięcie. Jak jest zwarcie w urządzeniu linii N i PE to mamy nowy węzeł i powstaje pętla z przewodów N i PE. Musi wtedy płynąć prąd przez PE, a to z definicji zakłada że "źle się dzieje" i różnicówka POWINNA wywalić. Zresztą jak jest zwarta obudowa z linią N, to w razie wystąpienia zwarcia fazy z N, to wystąpi faza na obudowie. Nie bez powodu nie wolno sprzęgać w urządzeniu PE z N!

Ostatnio edytowany przez KacperP (2010-11-10 22:10:58)

35

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Warto dodac ze duza liczba urzadzen zawierajacych zasilacze impulsowe tez potrafi wyzwolic RCD.

36

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

SpiN napisał/a:

Warto dodac ze duza liczba urzadzen zawierajacych zasilacze impulsowe tez potrafi wyzwolic RCD.

Tu się z tobą nie zgodzę.35 szt zasilaczy impulsowych (300w) każdy zabezpieczony b6  nad całością rcb i zespolona 25  stycznik i wlacznik czasowy - do dziś żadnej interwencji. Zasilacze chińskie.

37

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

No to pogratulowac wysmienitych zasilaczy smile ..powiem tylko tyle .. chyba zaden z wozow satelitarnych TVP nie bedzie chcial wspolpracowac z zasilaniem stacjonarnym uposazonym w RCD B i progu zadzialania mniejszym niz 60mA ...

38

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

witam

mam pytanie troche z innej beczki smile a mianowicie jakie dokumenty musi posiadać rozdzilnica żeby można było używać jej zgodnie z prawem ewentualnie sprzedawać i czy ktoś wie gdzie można takie badania zrobić?? czy wymagany jest jakis odbiór urządzenia ?? wiem że większość takich urządzeń działa bez jakich kolwiek dokumentów jednak prawda jest taka że w świetle polskiego prawa nie wolno ich używać bez odpowiednich dokumentów wszytko jest OK do czasu....
czy ktoś może mi odpowiedzieć jak ten problem wygląda z punktu prawnego ??

39

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

losmichal napisał/a:

witam

mam pytanie troche z innej beczki smile a mianowicie jakie dokumenty musi posiadać rozdzilnica żeby można było używać jej zgodnie z prawem ewentualnie sprzedawać i czy ktoś wie gdzie można takie badania zrobić?? czy wymagany jest jakis odbiór urządzenia ?? wiem że większość takich urządzeń działa bez jakich kolwiek dokumentów jednak prawda jest taka że w świetle polskiego prawa nie wolno ich używać bez odpowiednich dokumentów wszytko jest OK do czasu....
czy ktoś może mi odpowiedzieć jak ten problem wygląda z punktu prawnego ??


SEP do 1kW wiecej nie wiem wink

40

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

midams napisał/a:

SEP do 1kW wiecej nie wiem wink

Uprawnienia do jednego kiloWata?

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

41

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

avekamil napisał/a:
midams napisał/a:

SEP do 1kW wiecej nie wiem wink

Uprawnienia do jednego kiloWata?


Sorry kV wink To bym nawet nie mógł  Atomica podłaczyć smile

Ostatnio edytowany przez midams (2010-11-14 23:24:34)

42

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Michał napisał/a:

Różnicówka jest jak przepisy BHP. Do czasu jak nic się nie dzieje wszyscy maja i róznicówkę i BHP w dupie.
Po fakcie jest za późno!


Ekstra ujęcie dwóch rzeczy wink

43

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

losmichal napisał/a:

a mianowicie jakie dokumenty musi posiadać rozdzilnica ?

midams napisał/a:

SEP do 1kW więcej nie wiem wink

http://sep.com.pl/
Co ma wspólnego rozdzielnia z uprawnieniami do 1kV ??
Kurw&$&$& czy ty jesteś normalny - i na jakim ty stanowisku pracujesz w firmie - jeszcze napisałeś że więcej nie wiesz?  może zajmij się hodowlą jedwabników lub grabieniem fal na morzu???
Ta bierzesz rozdzielnie pod pachę i targasz ja przed komisje  a ona odpowiada na pytania komisji i rozwiązuje testy rysuje schematy a jak się jej ołówek złamie to jej temperujesz? a po zdaniu egzaminu zabierasz ja na pierwsza sztukę i sobie opowiadacie jak było na egzaminie?   co to kurde randka?
.

łopatologiczni - tak byś zrozumiał
Uprawnienia SEP - To nic innego jak prawo jazdy na kable, instalacje, pomiary itd itp. i tez dzieli się na podobne literki np. E i D.... 

RODZAJ I ZAKRES WNIOSKOWANYCH UPRAWNIEŃ

Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające i zużywające energię elektryczną
(eksploatacja + dozór).

   1. urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
   2. urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
   3. urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
   4. zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50kW;
   5. urządzenia elektrotermiczne;
   6. urządzenia do elektrolizy;
   7. sieci elektryczne oświetlenia ulicznego;
   8. elektryczna sieć trakcyjna;
   9. elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
  10. aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

jest tez specjalna grupa dla takich jak ty do jednego kW - może w firmie tak macie ? ze max możesz podpinać urządzenia do sieci o mocy nie przekraczającej 1000W. Midams podepnij pół blindera - dzisiaj możesz, nie powiem nikomu.

Sory jak mnie poniosło ale tak trzeba


ROZDZIELNIA POWINNA POSIADAĆ ODBIORY (dopuszczenia do użytku)!!  Z drugiej strony te odbiory powinny być robione przed każdym podłączeniem do sieci bo większość czynników zależy włąsnie od źródła zasilania.

Ostatnio edytowany przez vandj (2010-11-14 23:50:09)

44

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

vandj napisał/a:
losmichal napisał/a:

a mianowicie jakie dokumenty musi posiadać rozdzilnica ?

midams napisał/a:

SEP do 1kW więcej nie wiem wink

http://sep.com.pl/
Co ma wspólnego rozdzielnia z uprawnieniami do 1kV ??
Kurw&$&$& czy ty jesteś normalny - i na jakim ty stanowisku pracujesz w firmie - jeszcze napisałeś że więcej nie wiesz?  może zajmij się hodowlą jedwabników lub grabieniem fal na morzu???
Ta bierzesz rozdzielnie pod pachę i targasz ja przed komisje  a ona odpowiada na pytania komisji i rozwiązuje testy rysuje schematy a jak się jej ołówek złamie to jej temperujesz? a po zdaniu egzaminu zabierasz ja na pierwsza sztukę i sobie opowiadacie jak było na egzaminie?   co to kurde randka?
.

łopatologiczni - tak byś zrozumiał
Uprawnienia SEP - To nic innego jak prawo jazdy na kable, instalacje, pomiary itd itp. i tez dzieli się na podobne literki np. E i D.... 

RODZAJ I ZAKRES WNIOSKOWANYCH UPRAWNIEŃ

Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające i zużywające energię elektryczną
(eksploatacja + dozór).

   1. urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
   2. urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
   3. urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
   4. zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50kW;
   5. urządzenia elektrotermiczne;
   6. urządzenia do elektrolizy;
   7. sieci elektryczne oświetlenia ulicznego;
   8. elektryczna sieć trakcyjna;
   9. elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
  10. aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

jest tez specjalna grupa dla takich jak ty do jednego kW - może w firmie tak macie ? ze max możesz podpinać urządzenia do sieci o mocy nie przekraczającej 1000W. Midams podepnij pół blindera - dzisiaj możesz, nie powiem nikomu.

Sory jak mnie poniosło ale tak trzeba


ROZDZIELNIA POWINNA POSIADAĆ ODBIORY (dopuszczenia do użytku)!!  Z drugiej strony te odbiory powinny być robione przed każdym podłączeniem do sieci bo większość czynników zależy włąsnie od źródła zasilania.


Spoko już wiem nigdy mnie to nie interesowało,a doszły mnie taki słuchy więc wyplułem to co ślina na języku zostawiła. Tak zmiana na pewno lepiej zrobi smile Wiesz jak człowieka zmotywować

Ostatnio edytowany przez midams (2010-11-15 00:17:59)

45

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Dodam jeszcze że poza SEP E i D jest jeszcze P - pomiary i to włąsnie osoba posiadająca takie uprawnienia może prowadzić pomiary, podpisywać protokoły pomiarowe musi inna osoba.

Patrz w lusterka. Sprawdź dwa razy.
    MOTOCYKLE SĄ WSZĘDZIE !