Temat: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Nadszedł czas aby w firmie zrobić porządną elektrownię. Taką która zaczyna się od gniazda 125A.
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem było by zadzwonić do firmy ABL lub MAZ-ON i powiedzieć im "hej chłopaki - macie tutaj troszkę kasy i zróbcie mi rozdzielnię", ale jednak postanowiłem zrobić ją od podstaw. Głównymi czynnikami które przekonały mnie do własnoręcznej budowy są:

- wolny duży RACK na kółkach.
- dostęp do osprzętu elektrycznego po preferencyjnych cenach
- posiadanie w firmie dwóch wykwalifikowanych elektryków którzy znają się na swojej robocie
- trochę wolnego czasu
- jestem pewien każdej rzeczy którą wykonam od podstaw

Miałbym pytanie do was o wasze doświadczenia w użytkowaniu/budowie takich rozdzieli. W sumie zależy mi najbardziej o jakiś pomysł na rozlokowanie gniazd i zabezpieczeń. Może ktoś mógłby mi pstryknąć kilka zdjęć gotowych rozdzielni na których pracujecie?

Rozdzielnia będzie miała komputerek mierzący wszystkie prądy napięcia i moce na poszczególnych fazach. Tutaj rodzi się moje pytanie czy warto zamontować dodatkowy woltomierz mierzący napięcie między "0" a "przewodem ochronnym". Zawsze powinno być 0V ( ostatnio miałem taki przypadek że było prawie 1,8V i były straszne problemy z wyrzucającą różnicówką ( bynajmniej nie przez nasze urządzenia ).

Jeszcze jedno pytanie o zabezpieczenia ( wiem że tym będą się zajmowali "moi" elektrycy ) ale mi chodzi bardziej o to, na co zwrócić szczególną uwagę? Coś czego może nie zauważyć elektryk nie pracujący na co dzień w branży? Może jakieś sugestie?

Wszystkie uwagi mile widziane.

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

2

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

słabo czytasz forum smile
Ten temat był poruszany kilka razy

filtruj ten temat
http://www.forum-oswietlenia.pl/viewtopic.php?id=842

Ostatnio edytowany przez vandj (2010-11-03 06:32:17)

3

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Wręcz przeciwnie - czytam od deski do deski smile
Powyższy temat widziałem - czytałem, ale nie znalazłem w nim odpowiedzi na żadne z moich pytań.

Dlatego temat jest nadal w pełni aktualny smile

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

4

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

1. Może dla jednych to rzecz nie do pomyślenia ale już kilka razy spotkałem się z rozdzielniami w których ktoś łączył wszystko linką a nie drutem. avekamil nie zrób tego błędu.

A i pamiętaj wyprowadzić sobie uziemienie gdzieś na zewnątrz elektrowni bo czasami samemu trzeba wbijać uziemienie w grunt.

Dobrą  rzeczą w takiej elektrowni jest również posiadanie wentylatora który trochę schłodzi samą puszkę.

Co do montażu to patentów są tysiące mniej lub bardziej profesjonalne z tym to już sam dasz rede.

A i dobrą rzeczą jest instalacja czujnika napięcie po zabezpieczeniach wyjściowych a jeszcze przed gniazdem wyjściowym.
http://allegro.pl/kolorowa-lampka-sygna … 91728.html

A to że bezpieczniki do światła tylko z charakterystyką C to już chyba nie muszę pisać.

Daj znać jak ci poszło może jakieś fotki.

5

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Kolego ten sygnalizator napięcia nadaje się tylko do pchania karuzeli- podczas zaniku zasilania potrafi się nadal palić ta faza której nie ma - to tylko 3 diody + kilka rezystorów. Musi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! być zabezpieczona dodatkowym bezpiecznikiem bo potrafi się rozpier... w najmniej odpowiednim momencie a wtedy sypie się głowne.
Wyciągniecie przyłącza do PE jest dobrym wyjściem czasem się przydaje. Polecam LGY 16-25mmm + szpila.
Przy budowaniu rozdzielnic czy domowych , przemysłowych i extremalnych jest jedna ważna rzecz dobór zabezpieczeń i ich charakterystyk oraz charakterystyk przewodów i obciążeń prądowych. 
Często się zdarza ze zab jest dużo większe jak sama wytrzymałość przewodów.
Następna ważną rzeczą jest schodowość zabezpieczeń od głównego w dół . Każde gniazdo wyjściowe wyposażone w róznicówke, gniazda 3 fazowe w pojedyncze zabezpieczenia - nie zespolone (wywali nam 1 faza na kracie  a 2 pozostałe nadal pracują).
Do rozprowadzenia instalacji w rozdzielni drut?? nie wiem czemu mi wydaje się ze LGY idealnie do tego pasuje z zarobionymi końcówkami. 1 ze dobrze się układa, 2 dobrze się układa, 3 jest plastyczny, 4 nie pracuje tak jak drut (rozciągliwość cieplna) i nie trzeba po kilku imprezach dociągać zabezpieczeń - co się często zdarza w przyłączach energetycznych - upalenia przy bezpiecznikach.

6

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Co do http://allegro.pl/kolorowa-lampka-sygna ? 91728.html

To w żadnym wypadku nie polecałem przepuszczać przez niego jakiekolwiek napięcie robocze a tylko zastosować jako urządzenie informujące o napięciu wychodzącym do gniazda już po zabezpieczeniu. Dlaczego?
Ponieważ zabezpieczenie też może ulec awarii i wtedy widzimy czy mimo tego iż zabezpieczenie jest włączone prądu na jednej fazie będzie brakować. Według mojego doświadczenia przydatne.

Co do LGY to według mojego znajomego który jest elektrykiem typowo przemysłowym to
przewód LGY tak zwana linka instalacyjna szybciej się przegrzeje niż drut

drut  raz ułożony tak zostanie czyli nie trzeba go spinać dodatkowo "trytkami" wewnątrz elektrowni co daj również lepsze chłodzenie przewodu.

no i jeszcze jedno drut który poluzuje się wewnątrz elektrowni jest tak sztywny że podczas transportu nie wypadnie np. zabezpieczenia i nie dotknie innej nie pożądanej rzeczy.

Wiec chyba zostanę przy swoim.

Ale czekam na inne argumenty bo być może będę przerabiał wszystkie swoje rozdzielnie.

P.S. Avekamil jak byś się zdecydował jednak na LGY to zaciskaj końcówki praską ( nie cynuj lutownicą !!!)

7

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Tej lampki nie wpina się szeregowo tylko równolegle. Wiec nie przepuszczasz przez robocze.
Jak przeczytasz instrukcje tego badziewia za 20zł sam będzieszże wiedział czemu ma być zabezpieczone!!! czy to za głownym czy przy wyjsciu na gniazdo czy nawet na sterowanie oświetleniem do Toi toia KONTROLKA MUSI BYĆ ZABEZPIECZONA MAXYMALNIE B6 NA KAŻDY KOLOR jak Ci pierdnie to masz zwarcie na całym gnieździe 3 fazowym bądź na całym głównym. Co zazwyczaj kończy się pożarem.  Potrzebna jest separacja zabezpieczeniem i h..

Tez jestem elektrykiem i pracowałem a raczej byłem na praktykach i stażu w energetyce nie było przyłącza gdzie nie przerabialiśmy drutów na linkę....   inaczej weź się przejdź do pierwszej lepszej hurtowni e. i poproś o skrzynie do przyłącza pomiarowego  czy to z fundamentem, czy bez,  budowlana  itd itp... wszędzie LGY


http://www.fif.com.pl/pub/File/download … rukcje.pdf

Ostatnio edytowany przez vandj (2010-11-03 11:24:54)

8

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Ok! To jeżeli dorwałem już eksperta to teraz odpowiedz mi na jedno moje pytanie.

To jeżeli już posiadam takie kontroli tyle ze LED  co prawda na każdą fazę osobną to powinienem zabezpieczyć je dodatkowymi zabezpieczeniami? Czy wypadku jednofazowych kontrolek tego problemu niema.  Posiadam tą rozdzielnie już 4 lata i nigdy nie było z nimi problemu.

9

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Powiem Ci tak - jedno fazowe legranda (niezawodne) tez powinny być zabezpieczone. Ale tam dużo mniejsze ryzyko wywalenia sytemu bo lampa dostaje zasilanie z jednej fazy anie z 3 wiec nie zamyka sie obwód 3 faz na kontolce.  Nie wiem czy widziałeś jakie spustoszenie sieje upalone zero w urządzeniach, a najfajniej obadać to na stacjach SN / nn.

Tych badziewiastych lampek założyłem już z 30-40szt z tego co wiem z 3/4 już nie działa i są wymienione na lampki jedno fazowe właśnie legranda. Sa tez diody Mellera ale to jakoś tak dziwnie wygląda smile

Ostatnio edytowany przez vandj (2010-11-03 11:45:06)

10

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Czyli sprawdzę producenta ale wydaje mi się że to są te diodowe z Mellera bo zabezpieczenia mam na pewno mellera. A co do zabezpieczeń to chyba teraz już nie będę ich specjalnie zabezpieczał. Jak do tej pory nie padło to już chyba nie padnie.

A co do drutu to może zastosuje LGY przy następnej ? hmm  Ale  jeszcze nie wiem......

Dzięki za info vandj

Ostatnio edytowany przez Karolus (2010-11-03 11:51:18)

11

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Nie one są wytrzymałe co prawda powinny posiadać nawet głupie szklaki 1-2A zainstalowane na przewody w oprawkach.
Mellera nie stosuje bo wala za jasno a zwłaszcza niebieskie.

12

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

A co do tych szklanych bezpieczników to się może jednak skusze. Koszty niewielkie. Może jeszcze się jakieś piwo przy tym zrobi dziś wieczorem.

13

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Dzięki za wskazówki. Nawet nie wiedziałem że lampki kontrolne trzeba zabezpieczać dodatkowym wyłącznikiem nadproądowym - niestety przy montażu rozdzielni moim mieszkaniu popełniłem ten błąd i kontrolkę dałem równolegle do głównego zabezpieczenia hmm

- Wszystkie końcówki zamierzam zaciskać praską ( nie będzie miejsca na fuszerkę - wszystko ma być w 100% bezpieczne i pewne )
- Bardzo dobra uwaga o zabezpieczeniach nie zespolonych w gniazdach 3 fazowych - użyję takich w swojej rozdzielni
- Na pewno wyprowadzę złącze do przewodu ochronnego na płycie czołowej.

A właśnie z czego najlepiej wykonać płytę czołową?

Nadal mam problem z rozplanowaniem gniazd na płycie czołowej urządzenia. Bardzo pomocne by były zdjęcia gotowych rozdzielni, które macie w swoich firmach Może być nawet mms'em wink ( 606 413 500 ) Odwdzięczę się kiedyś jakimś browarem wink

Ostatnio edytowany przez avekamil (2010-11-03 22:35:58)

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

14

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Żeby rozwiać wątpliwości niektórych osób, napiszę jak się robi rozdzielnie dla bardzo wymagających klientów np. główne przyłącze na oddział w szpitalu. W ZK, linka miedziana np. 240kw, tulejki miedziane zaciskane praską hydrauliczną. Mniejsze przekroje: 35, 25, 16, wszystko linka i tulejki aluminowe. Drut pojawia się dopiero w odejścia do konkretnych odbiorników, w zastosowaniu estradowym nie widzę dla niego miejsca, czasem na mrozie trzeba otworzyć taką rozdzielnię (klapy są często na zawiasach) i coś poprawić, dokecić itp, przy drucie życzę powodzenia, ułamane końcówki itd...
Co do kontrolek, często stosuje się dwa zestawy po 3, jeden zestaw na dojściu, jeszcze przed głównym wyłącznikiem, drugi zestaw, za głównym zabezpieczeniem, ale to już bardziej kwestia inwencji i upodobań projektanta. Inwencji i upodobań nie ma natomiast w zabezpieczaniu kontrolek, obowiązkowo zabezpieczenie każdej kontrolki (koloru), najlepiej bezpiecznikiem typu B2, lub nawet mniejszym np B0,5 (zależy od typu kontrolki, led czy neonówka), niestety sprawa dosyć droga bo zwykły B16 legranda kosztuje np 8 zł, to takie B2 będzie kosztować 30 zł i jeszcze trzeba pewnie zamawiać bo na miejscu może nie być, dlatego smutna praktyka jest taka, że instalatorzy nie zabezpieczają kontrolek a jeżeli już to walą jakies B10...

Co do kontrolek 1f legranda niestety mam gorsze doświadczenia niż kolega vandj, u mnie po ok roku neonówka ledwo się już żażyła. Generalnie montuję diodowe, może nie takie za 20 zł wink ale jednak diody, pracują w wielu rozdzielniach na obiektach od kilku lat.

Żeby nie było że wymyślam, zdjęcia wnętrza rodzielni 400A na PowerLock-ach, estradowej rzecz jasna.

Ostatnio edytowany przez Stanley (2010-11-04 16:45:36)

Post's attachments

Zdjęcie0451.jpg
Zdjęcie0451.jpg 811.83 kb, 1 downloads since 2010-11-04 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Patrz w lusterka. Sprawdź dwa razy.
    MOTOCYKLE SĄ WSZĘDZIE !

15

Odp: Rozdzielnica estradowa - DIY - How To?

Stanley napisał/a:

Żeby rozwiać wątpliwości niektórych osób, napiszę jak się robi rozdzielnie dla bardzo wymagających klientów np. główne przyłącze na oddział w szpitalu. W ZK, linka miedziana np. 240kw, tulejki miedziane zaciskane praską hydrauliczną. Mniejsze przekroje: 35, 25, 16, wszystko linka i tulejki aluminowe. Drut pojawia się dopiero w odejścia do konkretnych odbiorników, w zastosowaniu estradowym nie widzę dla niego miejsca, czasem na mrozie trzeba otworzyć taką rozdzielnię (klapy są często na zawiasach) i coś poprawić, dokecić itp, przy drucie życzę powodzenia, ułamane końcówki itd...
Co do kontrolek, często stosuje się dwa zestawy po 3, jeden zestaw na dojściu, jeszcze przed głównym wyłącznikiem, drugi zestaw, za głównym zabezpieczeniem, ale to już bardziej kwestia inwencji i upodobań projektanta. Inwencji i upodobań nie ma natomiast w zabezpieczaniu kontrolek, obowiązkowo zabezpieczenie każdej kontrolki (koloru), najlepiej bezpiecznikiem typu B2, lub nawet mniejszym np B0,5 (zależy od typu kontrolki, led czy neonówka), niestety sprawa dosyć droga bo zwykły B16 legranda kosztuje np 8 zł, to takie B2 będzie kosztować 30 zł i jeszcze trzeba pewnie zamawiać bo na miejscu może nie być, dlatego smutna praktyka jest taka, że instalatorzy nie zabezpieczają kontrolek a jeżeli już to walą jakies B10...

Co do kontrolek 1f legranda niestety mam gorsze doświadczenia niż kolega vandj, u mnie po ok roku neonówka ledwo się już żażyła. Generalnie montuję diodowe, może nie takie za 20 zł wink ale jednak diody, pracują w wielu rozdzielniach na obiektach od kilku lat.

Żeby nie było że wymyślam, zdjęcia wnętrza rodzielni 400A na PowerLock-ach, estradowej rzecz jasna.

Post's attachments

Zdjęcie0452.jpg
Zdjęcie0452.jpg 955.98 kb, 2 downloads since 2010-11-04 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
Patrz w lusterka. Sprawdź dwa razy.
    MOTOCYKLE SĄ WSZĘDZIE !