1

Temat: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Czy to urządzenie (j.w.) spokojnie podepnę do etherneta w grandzie. Mam zapotrzebowanie na troszkę adresów z racji LED, a nie wiem kiedy kupimy MA2. A jestem za tym by mieć jeden kabelek ethernetowy. Jak wy się macie do tego tematu. Interesują mnie wasze sugestie, pomysły i rozwiązania do tego tematu!

2

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

odezwij się do tego pana Robert 501 214 908. (nasz Robert z forum)  zajmuje się sprzedażą "luminexa" w pl.

3

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Podłączyć się jak najbardziej da, ale opisz dokładnie co chcesz tak naprawdę uzyskać w wyniku tego.
"Rozwiązanie tematu" wymaga przede wszystkim ZDEFINIOWANIA tematu. Chęć podłączenia takiego konwertera uważam raczej za założony z góry sposób rozwiązania a nie temat sam w sobie.
"Mam zapotrzebowanie na troszkę adresów z racji LED" trochę mnie niepokoi co do przesłania jakie może się za tym kryć.

Jaka grandMA? Co do niej podłączone? Jakie dodatkowe elementy systemu grandMA? Jakie urządzenia, a właściwie ile one zajmują? Co jeszcze chcesz podłączyć?

4

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Przykładem jest matryca złożona z 80 paneli FL, GrandMA Light

Ostatnio edytowany przez midams (2010-10-13 13:40:05)

5

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

No to jest konsoleta i jakie LEDy chcesz dodać, ale czy jest coś jeszcze?
Na pewno starczy parametrów na wszystko razem?

6

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

KacperP napisał/a:

No to jest konsoleta i jakie LEDy chcesz dodać, ale czy jest coś jeszcze?
Na pewno starczy parametrów na wszystko razem?


Tak są jeszcze inne urządzenia.


Generalnie chodzi mi o to by spokojnie pod tego Luminexa zapiąć całą scenę i połączyć się skrętką

7

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Generalnie nie powinno być żadnych przeszkód ze spełniającymi standardy konwerterami Art-Net<>DMX, dopóki nie chcemy używać przez Art-Net więcej jak ośmiu przestrzeni DMX, oraz że starczy nam parametrów w konsolecie.

8

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

KacperP napisał/a:

Generalnie nie powinno być żadnych przeszkód ze spełniającymi standardy konwerterami Art-Net<>DMX, dopóki nie chcemy używać przez Art-Net więcej jak ośmiu przestrzeni DMX, oraz że starczy nam parametrów w konsolecie.


Czyli bez przeszkód mogę wykorzystywać konwerter do dystrybucji sygnałów. A powiedź jeszcze czy są jakieś wady przesyłu sygnału po CAT5/6/7. Domyślam się że ograniczeniem będzie długość kabla >100m

9

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Standard to do 100 m na kablu z żyłami typu drut, do 70 m na kablu z żyłami typu linka. Takie są formalne ograniczenia.
Trudno powiedzieć jak w praktyce wygląda - sprawa indywidualna i zależy od wszystkich urządzeń.
Na pewno dobrze byłoby połączyć konwerter i konsoletę przez switcha (jak najprostszy, niezarządzany, aby nie wprowadzał opóźnień z powodu przetwarzania pakietów), który w razie czego mógłby jednocześnie służyć jako przedłużenie (do 100 metrów kabla konsoleta<>switch i kolejne do 100 m kabla switch<>konwerter).
Dzięki switchowi będzie buforowanie pakietów i pewniejsze połączenie.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2010-10-13 14:22:55)

10

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Przy takiej ilości paneli ustawionej 8x3 masz 1920 adresów zajętych na same bitmapy - tongue bo myślę ze po ostatnich poszukiwaniach tego szukałeś. 

Ogólnie to ja bym zrobił z konsolety urządzenia a z luminexa bitmapy.  W razie wysypki czegoś zawsze będzie światło na scenie.
To wy teraz u Fotisa tyle techniki macie?

11

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Tylko teraz jedno zagadnienie... ile tych urządzeń i jak ustawione? 1920 parametrów na te LEDy to już prawie połowa puli 4096 parametrów (o ile konsoleta jest z tych nowszych lub z expansion chip).

12

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Zwróćmy uwagę na to, że dodatkowych parametrów dodaje tylko NSP lub NPU, żadne urządzenia czy to luminex czy enttec  nie dodaje parametrów czyli dalej mamy w lighcie 4096 parametrów czyli 8 linii DMX.

13

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

Niezupełnie. Parametr może zajmować jeden lub dwa kanały DMX albo być wirtualny i nie generować danych DMX wprost.
Linii DMX to może być nawet 64, ale ograniczeniem jest wykorzystanie mocy obliczeniowej wyrażonej w parametrach.
4096 parametrów może oznaczać 8 linii DMX zajętych w pełni parametrami 8-bit, ale może też oznaczać 64 linie DMX po 64 parametry 16-bit, czyli po 128 kanałów DMX.
Jeszcze innym ograniczeniem jest generowanie do 8 linii DMX przez art-net.

14

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

KacperP napisał/a:

Standard to do 100 m na kablu z żyłami typu drut, do 70 m na kablu z żyłami typu linka. Takie są formalne ograniczenia.
Trudno powiedzieć jak w praktyce wygląda - sprawa indywidualna i zależy od wszystkich urządzeń.
Na pewno dobrze byłoby połączyć konwerter i konsoletę przez switcha (jak najprostszy, niezarządzany, aby nie wprowadzał opóźnień z powodu przetwarzania pakietów), który w razie czego mógłby jednocześnie służyć jako przedłużenie (do 100 metrów kabla konsoleta<>switch i kolejne do 100 m kabla switch<>konwerter).
Dzięki switchowi będzie buforowanie pakietów i pewniejsze połączenie.

Mała poprawka:Standard w okablowaniu CAT 5/6 wynosi 185 metrów na segment sieci.Switch bądź reapeter może ten dystans podwoić.Oczywiście jak zawsze wiele zależy od jakości użytej do tego celu skrętki (polecam f-me Belden),konektorów,itd.Co do latencji wprowadanej przez zarządzalne switche,to nie przejmowałbym się tym aż tak bardzo,gdyż nawet w produkcjach made in china jest ona mniejsza niż 50mS,nie wspominając o produktach takich firm jak Cisco,Allied czy 3com.Choć oczywiście w tym wypadku tak jak napisał kolega Kacper im mniej przetwarzania pakietów tym lepiej.Jeżeli jednak w grę wchodzi większy dystans to zastanowiłbym się nad połączeniem WI-FI typu bridge-to-bridge działającym w paśmie 5GHz (a więc rzadziej używanym) zabezpieczonym szyfrowaniem AES (WPA2).

15

Odp: Luminex - Ethernet-DMX8 MKII

50 ms to bardzo dużo w przypadku sterowania oświetleniem. To jest już bardzo dużo. Jest się czym przejmować.
W powolnej scenie teatralnej można nie zauważyć różnicy, ale przy flashowaniu moglibyście się rozczarować nierówną reakcją.
Wi-Fi może dać opóźnienie jeszcze większe, rosnące z odległością. W Wi-Fi nie skupiono się na minimalizacji opóźnień.
Skoro to temat m.in. o grandMA to wspomnę jeszcze:
Połączenie w sesji MA-Net nie jest stabilne przez Wi-Fi (za duże opóźnienia), a MA-Net2 to już przewidziano na Ethernet 1Gbit.