1

Temat: mwdiaserwer

Panowie i Panie, mam pytanko związane z tymi urządzeniami. W jaki sposób konfiguruje się w nich urządzenia wyjściowe? Jakie mają ograniczenia na wyjściu ( w sensie ilości urządzeń lub np. rozdzielczości)? Czy np. posiadając ekran LEDowy mogę go rozbić na 2 mniejsze i wyświetlać na nim obrazy za pomocą jednego mediaserwera albo do ekranu dołożyć jakieś inne urządzenia LED typu pixelbary?

Odp: mwdiaserwer

Mogę się wypowiedzieć co do mojego zestawu ArKaos A10 MM.
Wykorzystuję dwa wyjścia: jedno na podgląd, drugie jako wyjście video. Oba to DVI.

Z wyjścia DVI przechodzę do komputera z kartą nadawczą ściany LED (lub urządzenia skalującego, zawierającego kartę sterującą i różne wejścia wideo, m.in. DVI).

W MediaMaster ustawiam sobie warstwy tak jak wspomniałeś - dzieląc obraz na ekranie LED na dwie części i mamy tak jakby dwa ekrany w jednym.

Co do urządzeń LED typu pixelbar, korzystam z wtyczki LED Mapper. W dowolne miejsce obrazu mapuję urządzenia, przykładowo jeśli ustawimy ramkę z PAR LED wokół naszego ekranu, wkładamy wirtualnie urządzenia w to samo miejsce obrazu w LED Mapper, zapisujemy plik i ładujemy w MediaMaster. Następnie adresujemy odpowiednio urządzenia. Do wysyłania sygnału DMX korzystam z konwertera Enttec Open DMX Ethernet. (takie rozwiązanie zastosowałem podczas ostatniej nocy sylwestrowej na rynku w Krakowie)

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania pisz.

3

Odp: mwdiaserwer

Generalnie jest tak że nie konfiguruje się.
Reguły i ustawienia dotyczące tego w którym miejscu i jak wyświetlane są poszczególne części sygnału wideo są ustawiane w samym systemie wyświetlania wideo. Zwykle jest tak, że sygnał wideo doprowadza się do odpowiedniego urządzenia przekształcającego sygnał wideo na sygnały danych dla odpowiednich modułów (np. Martin P3-100 dla modułów LC Plus, lub Barco D320 dla modułów Barco).
Wyświetlanie dwóch obrazów na dwóch ekranach LED z jednego wyjścia wideo odbywa się zwykle tak, że ekrany LED są mapowane na dwie różne części całego wysyłanego sygnału, a potem używa się różnych warstw odpowiednio ustawionych co do pozycji i rozmiarów.
Pamiętam historię jak trzeba było podzielić jeden media serwer na dwie imprezy jednocześnie  roll I udało się. big_smile

Szczególnym przypadkiem jest pixel mapper, i używa się go do konwersji sygnału wideo na dane DMX koloru. Jeśli jest, to zwykle już zintegrowany z media serwerem, albo dostępny jako jego rozszerzenie.
Jednak zdecydowanie częściej widziałem używanie modułów wideo jako efektu oświetlenia, a nie używanie oświetlenia DMX jako efektów wideo.

4

Odp: mwdiaserwer

Wielkie dzięki za odpowiedź, ale nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiałem. Ekran Led jest sterowany przez odpowiednie oprogramowanie w dołączonym do zestawu komputerze tak? A co jeśli będę chciał inaczej zmontować ekran bo przecież składa się on z modułów (powiedzmy nie 3m x 4m tylko 1x12)? Czy istnieje taka możliwość?

5

Odp: mwdiaserwer

Tak wtedy zasterujesz sobie sciane 1x12. Generalnie te komputery są sterowalne ale to już raczej inny zupełnie temat mianowicie dział MULTIMEDIA temat w stylu konfigurowanie i sterowanie ścianą VIDEO. Generalnie media serwer służy do tego żeby wysłać sygnał video na wyjście, wybierając i sterując i zapinając efekty na media przy pomocy konsolety DMX

Odp: mwdiaserwer

Dokładnie tak jak pisze Bartek

- Media Serwer - komputer z wydajnymi komponentami graficznymi, zawierający biblioteki wideo, do zarządzania którymi służą programy typu ArKaos MediaMaster, 7th Sense, Cathalyst, Hippotizer itd. Dzięki tym programom, możemy mieszać kilka warstw wideo, dodawać efekty i teksty, skalować i zmieniać rozmiar obrazu wyjściowego.

- karta sterująca do ekranów LED - urządzenie typu OEM, które możemy zainstalować w naszym media serwerze lub zapakować w osobne pudełko ze skalerem/mikserem wideo. Z wyjść wideo z media serwera wpinamy się do wejścia wideo karcie sterującej. Do ekranu sygnał wysyłamy skrętką CAT5. Do konfiguracji LED używamy np. programu LED Studio, gdzie naszą ścianę LED układamy w klocki zgodnie z kolejnością połączenia. Może to być 4x3, 1x12 lub inny dowolny set.

Ściągnij sobie trial MediaMaster za free z tej lokalizacji: http://www.arkaos.net/product/index.php … e=download
i zobacz jak to wygląda.