Temat: Ciekawostki

A moze macie jakies  pomysly na ciekawe wykorzystanie swiatla konwencjonalnego?
Ja niedawno odkrylem (choc to pewnie stary sposob) walory swiatla z  proscenium (z dolu). Fajny efekt a nie wiedzialem ze tak mozna.
...wlasnie chodzi o rozdawnictwo pomyslow:)

2

Odp: Ciekawostki

Noo! fajne jest. Takie nawet leciutko żarzące, kiedy powoduje, że cienie miękną, ludzie wyglądają, jakby się unosili.
Albo dwa reflektory w tym samym kolorze, świecące z przeciwnych przestrzałów na tło o wyraźnej fakturze, lekko mijające sie w kierunkach i w delikatnym naprzemiennym pulsowaniu. Tło się rusza:) Robi to wrażenie w głębokich czerwieniach. Podobnie, jeśli w ten sposób  świeci się bardzo miękko z przodu (ale kolorki lepiej już deliktne). Też trudno nazwać to odkryciem:)
Ostatnio bardzo podobają mi się efekty ze światłem rozproszonym, bardzo miękkim, nawet odbitym.
Wszystko teoretycznie już było. A i tak liczy się to wyłącznie w tym miejscu i czasie, kiedy się świeci. Mamy wyjątkowo ulotne w efektach zajęcie. Pozdrowienia:)

3

Odp: Ciekawostki

Światło Ramp?
Świetne odkrycie..Nie patrzą na nie jedynie ci którzy chodzą z głową wysoko uniesioną,.(no bo gdzież tak patrzeć w dół,.i jeszcze z plakietką r-e-a-l-i-z-a-t-o-r, przyklejoną do twarzy)<-Ci  mega orgazminatorzy, zawsze i wszędzie w ruchu po kole..i tak już będzie.
No ale ty zaczynasz docenić, pewne szczególne przypadki światła na scenie. BRAWO! smile

fajnie że odkrywasz ta dziedzinę..(a jest to już stara pomarszczona starucha,.teatr grecki, Sabattini , lampki Booze , Leonardo-Da-Vinci, teatr renesansowy, Barok , kabaretowe rampy modernizmu , teatr Młodej Polski, obecne inscenizacje..i także twoje odkrycia "leonisko", dowodzą że warto.

To jest bardzo zoobowiązujące światło. Nie łatwo je okiełznać,.(często się wymyka na boki jak szpieg w poszukiwaniu cienia,.w zasadzie z cieniem za pan brat. Bo to jest świecenie cieniem..', poprzez "umbry"-tj cienie.)
Próbuj działaj..Sam zobaczysz, co jeszcze może sie stać apropo tematów ground-row

Pomyślności.Ł.W

Vari-Czub.Chirurgia oświetlenia scenicznego wraz z dyslekcją i czystym strumieniem świadomości,wraz z fizycznością pracy,i ochota do tworzenia.Wraz ze wszystkim co związane ze światłem..,i jeszcze pewne przemyślenia.

4

Odp: Ciekawostki

Swoją ścieżką, medal temu, kto wynajdzie reflektory z czarnym  światłem, żeby można było w teatrze pozbyć się blików i poświaty tam, gdzie scenografia nie przewiduje czarnego aksamitu wink

Ostatnio edytowany przez ada (2008-02-04 13:54:10)

5

Odp: Ciekawostki

W pewnym stopniu są to lampy UV. Poza tym tzw "Black Light "jest używany w teatrze.(Ja osobiście nie stosowałem,ale słyszałem o tym.Mam nadzieje że osoba która stosowała "Black Light",zna dokładnie ten problem.Chętnie bym sie dowiedział czegoś więcej,na ten temat)
Jeśli chodzi o cienie,to myślę ze, tj. filtry dyfuzyjne są bezcieniowe(dlatego są stosowane w filmie) Niestety sieją jak kombajn na ugorze.,i nie rozwiązują naszego problemu w 100%
Nie ma perfekcyjnego rozwiązania,chyba..,bo zawsze kąt padania jest równy kątowi odbicia.Bliki powstające przy kadrowaniu barndoors są nie do uniknięcia,a reflektory profilowe ratują nas w tym temacie,tylko obrazem już wcześniej uzyskanym..Jednak  światło zawsze się odbije od powierzchni na którą pada.Dlatego i ja dam medal komuś kto upora się z tymi problemami..A może to nie jest problem.Prawa fizyki są tj. prawami ostatecznymi..,i naszym kłopotem,w walce z nimi,jest chęć ich przeskoczenia?
Np pamiętam,iż odbicie od podłogi likwidowano stosowaniem matowej powierzchni(był taki balet Hiszpński,niestety nie wiem dokładnie co to był za materiał,którym była pokryta podłoga).
A ja osobiście radziłem sobie po amatorsku stosowaniem czarnej matowej folii do likwidowania emisji światła,.niestety nie jest to sposób na bliki.Zabiera ,w znacznym stopniu wycięciem powierzchni soczewki,emitowane światło.
Pozdrawiam i dziękuje.Ł.W

Vari-Czub.Chirurgia oświetlenia scenicznego wraz z dyslekcją i czystym strumieniem świadomości,wraz z fizycznością pracy,i ochota do tworzenia.Wraz ze wszystkim co związane ze światłem..,i jeszcze pewne przemyślenia.

6

Odp: Ciekawostki

Tak!
Czarna żarówka to jest to! ;-)
Jakieś 20 lat temu w czasopiśmie "Młody Technik", w dziale "Pomysły genialne, zwariowane i.. takie sobie", gdzie opisywano różne.. pomysły (jak nazwa działu mówi), oraz wynalazki.
Jedną z idei nad którą dywagowano dość zabawnie z listowym (przypominam, że nie było e-forum i e-maili) udziałem czytelników, była właśnie idea zbudowania (wynalezienia?) "czarnej żarówki", która miałaby w jakiś sposób pochłaniać światło z otoczenia, tudzież świecić cieniem :-)
Wyobraźcie sobie: środek dnia, plenerek, a tu na scenie ciemno!
UV nie działa aż tak fajnie.. ;-)

Wszystko się da. Czasami tylko chwilowo niewiadomo jak to zrobić. :-)