1

Temat: Kabelkologia...

Witam wszystkich!

Mam pytanie do forumowiczów w kwestii przewodów do instalacji DMX... No właśnie: używać dedykowanych, czy zwykłych mikrofonowych?

Pozdrawiam

2

Odp: Kabelkologia...

wskazane są przewody 120 ohm a mikrofonowe maja 75 sad
Ale stosuje się je... Juz gdzieś pisałem na ten temat

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

3

Odp: Kabelkologia...

Tak, nawet do mnie smile Ale po tym jak przeczytałem burzliwą dyskusje na innym forum stwierdziłem że zadam to pytanie konkretnie jeszcze raz żeby uzyskać odpowiedź od fachowców (tamto forum nie było do końca oświetleniowym).

4

Odp: Kabelkologia...

Powiem tak. Można kozystać z kabli mikrofonowych tylko czasami mozna natrafić na różne komplikacje, dlatego dla spokoju i braku nerwowych sytuacji doradzał bym dedykowane do transmiji tego sygnału. Poza tym mikrofonowy dobrze będzie działać jak jest nowy ale jeśli chodzi o transmisje sygnału DMX 512 szybko staje się "stary" i źle przesyła sygnał i zdaża sie tak że użadzenia szaleją.

Doradzam specjalnie dedykowane

5

Odp: Kabelkologia...

Ok, w takim razie kabli jakich firm używać? Bo podejrzewam że podobnie jak w instalacjach dźwiękowych, jakość kabla ma znaczenie...

Ostatnio edytowany przez Marchw (2007-11-21 17:55:39)

6

Odp: Kabelkologia...

Sa specjanlne kable do transmisji cyfrowych.
Co do miktofonowych przez to ze sa 75 ohm sa bardziej podatne na zaklucenia.
Oczywiscie ważne jest też stosowanie spliterów ...
Co  do tego ze kabel mikrofonowy szybko staje sie stary...? hmy chyba chiński bo zawodowe cable klotz,cordial itd sa to kable PRO i w systemach audio częściej sie je przepina itd sa bardziej podatne na ich prace w owiel gorszych warunkach jak sterowanie DMX.

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

7

Odp: Kabelkologia...

zgadzam się z krzyzakiem kupując jakieś tanie chińskie kable nie ma co liczyć na wiele. Generalnie kable mikrofonowe w połączeniu DMX działają i nie stważają jakichs większych problemów ale wiadomo dedykowane do transmisji cyfrowych lepiej...

8

Odp: Kabelkologia...

Ok, rozumiem - ponawiam pytanie: Jakich firm kable stosować? Również Klotz np? Czy może są lepsze firmy robiące okablowanie do tego typu zastosowania?

9

Odp: Kabelkologia...

na pewno cordial robi cyfrowe... bo u nas w firmie mamy takiej firmy okablowanie ,

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

10

Odp: Kabelkologia...

Witam.
Używaj kabli jakich firm zechcesz, byle miały właściwą impedancję. Reszta zależy od Ciebie i ceny kabla!
Jeśli jesteś taki "porządny" to nie zapomnij o terminatorach na końcu każdej linii.
smile Pozdrawiam

Michał Bystrzycki
--------------------

11

Odp: Kabelkologia...

Ok, konkret - dzięki smile

12

Odp: Kabelkologia...

Jeżeli w firmie masz tylko światło, to kupuj dedykowane, jeżeli masz też dźwięk, to mikrofonowe. Tak jest prościej, a prostota popłaca.

13

Odp: Kabelkologia...

Admin napisał/a:

Witam.
Używaj kabli jakich firm zechcesz, byle miały właściwą impedancję. Reszta zależy od Ciebie i ceny kabla!
Jeśli jesteś taki "porządny" to nie zapomnij o terminatorach na końcu każdej linii.
smile Pozdrawiam

Co do terminatorów to mam mieszane uczucia. Tylko w jednej instalacji ( klubowej ) użycie terminatora zniwelowało zakłócenia na linii.
Jednak częściej bywało tak że w linii w której był terminator ( np: 16par LED ) urządzenia szalały, po wypięciu terminatora wszystko zaczęło działać bez zarzutu.

Spotkałem się z wieloma opiniami innych świetlików, że terminatory częściej szkodzą niż eliminują zakłócenia.

A wy co o tym myślicie?

Ostatnio edytowany przez avekamil (2008-01-05 22:13:52)

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

14

Odp: Kabelkologia...

Osobiście nie stosuje terminatorów

15

Odp: Kabelkologia...

Witam.
Mi akurat terminatory pomogly bo mam taka jedna glowe (PHS-710) ktora co jakis czas wariuje np. nie tarcza z gobo kreci sie w inna strone (nawet ja sa na tym samym adresie) a mam w jednej lini 4 glowy tego samego typu oczywiscie po spliterze. nawet jak byla na osobnej lini to dawala sie we znaki, po uzyciu teminatora zaczela dzialac poprawnie.