Temat: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Hej czy ktoś z Was spotkał się z silnikami sterowanymi sygnałem DMX?

Szukam niewielkich silników które można adresować i sterować liniowo sygnałem DMX - sterowanie ilością obrotów od 0-255

Michał Bystrzycki
--------------------

2

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Trzeba by było zrobić układ.
Taniej wyjdzie i prościej analogowo.
Co miały by obracać silniczki?????

3

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Podciągać kurtynę ok 60 cm.

Michał Bystrzycki
--------------------

4

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Jest firma która się tym zajmuje. Popatrz na ich rozwiązania .

http://www.bscsystem.pl/index.php?optio … ;Itemid=78

5

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

ale w związku z zasadami bezpieczeństwa wszystkie ruchome patenty muszą być sterowane z poziomu sceny (back stage). Wszelkie produkcje typu madonna gdzie jeździło naprawdę sporo była osoba która miała interkom z realizatorem. Tak właśnie działa "DMX-owe" sterowanie wciągarkami.
JA wiem że są patenty ale na scenie musi byc osoba która ma kontrole nad tym pomimo DMXa

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

6

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Właściwie do Twojego celu dałoby radę przerobić zwykły dimmer dwukanałowy w zależności jaki był by zastosowany silnik elektryczny.

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

7

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Wiatraki chodzą na dimmerze więc sam silnik też powinien pujść. Myśle że trzeba by było jakiś silnik na prąd stału, mostek prostujący, dwie krańcówki (albo wyłącznik wrzecionowy - zależy od instalacji) jeśli ma być to tylko 60 cm czy jakaś inna okreslona długość . To podłączyć przez jakiś stycznik,  który będzie sterowany krańcówkami i włącznikiem włączający wogóle obwód, a poprzez zestyki główne poprowadzić na przyściu prąd z dimmera, a na wyjściu podłączyć dwa styczniki zmiany kierunku sterowanego drugim kanałem dimmera i za nimi silnik i powinno być.

Ostatnio edytowany przez Dawid (2009-11-09 21:08:52)

8

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Kolego Dawidzie... Proponuje poczytać o Dimmerach, tyrystorach, na jakiej zasadzie działa regulacja prądu w dimmerze, jak zachowa się przy tym silnik prądu stałego, jak silnik prącu zmiennego. I jeszcze ma znaczenie czy to będzie silnik indukcyjny klatkowy, czy też komutatorowy szeregowy. A tutaj to niezłą partyzantke odwaliłeś, która mogłaby się źle skończyć...

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

9

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

tomcio napisał/a:

Kolego Dawidzie... Proponuje poczytać o Dimmerach, tyrystorach, na jakiej zasadzie działa regulacja prądu w dimmerze, jak zachowa się przy tym silnik prądu stałego, jak silnik prącu zmiennego. I jeszcze ma znaczenie czy to będzie silnik indukcyjny klatkowy, czy też komutatorowy szeregowy. A tutaj to niezłą partyzantke odwaliłeś, która mogłaby się źle skończyć...

Dimmer miał by stylko sterować szybkością tego silnika bo reszta by chodziła na normalnym sieciowym które by było sterowane innym kanałem pod warunkiem że ten by był włącz/wyłącz czyli switch. Z tego co mi wiadomo to tyrystory w dimmerach zostały zastąpione triakami. Zaproponowałem silnik stały z wcześniejszym wyprostowaniem poprzez mostek bo prościej jest zrealizować zmianę obrotów chyba że chcesz podłączać silnik trójfazowy tylko że wtedy układ trzeba by było strasznie rozbudować i budować prawdopodobnie dimmer od podstaw.

Ostatnio edytowany przez Dawid (2009-11-09 22:12:55)

10

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

No dobrze, ale dimmer jest właściwie odmianą falownika - nie działałby zbyt dobrze przy silniku prądu stałego, tak samo jak i przy silniku komutatorowym (jeśli wogóle by ruszył, to uległby po pewnym czasie przegrzaniu). Jeśli sterowałby silnikiem klatkowym to wszystko byłoby OK, a dla wymienionych wcześniej trzeba by było szukać dimmera z PWM.

Ostatnio edytowany przez tomcio (2009-11-09 22:11:39)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

11

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Tylko że przy jednofazowym jest problem ze zmianą kierunku obrotu. Pozatym z tego co wiem to większość dimmerów przycina sinusoidę, a nie zmienia częstotliwości.

12

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

A może coś na silnikach krokowych?? Przykładowy sterowniczek DMX:
http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/stepper.htm

13

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

No dokładnie smile Jest regulatorem zbudowanym w oparciu o tyrystory. Choć spotkałem też dimmer/falownik i dimmer oparty o PWM. Są różne konstrukcje, w zależności od tego do czego mają być stosowane. Zmianę kierunku obrotów musowo już zrobić na jaichś stycznikach/przekaźnikach - tak jak pisałeś wcześniej. Skomplikowane to nie jest, chyba że masz silnik klatkowy ze zwojem zwartym - wtedy niemożliwe do zrobienia.

Ps. z krokowcem to chyba trafiłeś w 10tke smile
Patent z tego schematu (chyba) jest wykorzystywany w starych skanerach futurelight H-150 smile A na pewno układ L298 czyli część wykonawcza.

Ostatnio edytowany przez tomcio (2009-11-09 22:30:42)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

14

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Po co się rwać z motyką na księżyc jak jest gotowy produkt:
http://www.highlite.nl/index.php/highli … _2_channel

15

Odp: Silniki sterowanie liniowo przez DMX

Ale to ma 10W mocy!!!

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)