1

Temat: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Zaliczyłem dziś nieciekawego zonka... Zamontowane 12 sztuk par ledowych (do których instrukcje zamieszczam w załączniku) spięte ładnie kabelkiem, podpięte pod cztery głowy SGM-a a wszystko sterowane SGM Pilot 2000. Zaprogramowałem sterownik (zrobiłem nowe urządzenie w bibliotece, a później przypisałem kanał i przycisk na multiklawiaturze) wg. instrukcji, czyli cztery kolejne kanały od pierwszego adresu. Pary ustawiłem na kanał pierwszy, czyli wg instrukcji pierwszy DIP w pozycje ON, i ostatni też (coby PAR słuchał DMX-a). No i... PAR nawet nie zareaguje na polecenie sterownika  Pary są jakiejś firmy "lightmaxx" model PAR56. Czy miał już ktoś podobne problemy ??

Poniżej instrukcja PAR:

http://images37.fotosik.pl/97/52d631d83918f593m.jpg

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

2

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Czy aby na pewno ustawiłeś cokolwiek na 4 kanale??

3

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Tak ustawiłem. Pozatym przestawiałem kanał pierwszy na sterowniku, czyli jeśli ustawiłem kanały 1, 2, 3, 4 na parze i na sterowniku, to przestawiłem żeby na sterowniku zaczynało sie od 2, 3, 4, 5 pozniej 3, 4, 5, 6 i tak do skutku bo szukałem poprostu parów na wszystkich kanałach. Pozatym - głowy reagowały na reakcje wszystkich czterech kanałów. Zrobiłem to tak - ustawiłem kanał początkowy jako pierwszy kanał głów (w moim przypadku 100) i przypisałem to jako PAR. Głowa zareagowała na wszystkie cztery kanały.

Dodam że PARy odłączone z DMXa gasną, a jak podłącze to zapalają sie przypadkowo (najcześciej kolor biały) i dosyć dziwnie migoczą (wygląda to na jakiś stan nieustalony).

Ostatnio edytowany przez tomcio (2009-04-11 07:43:19)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

4

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

spróbuj podłączyć pary ledowe poprzez spliter , bo często właśnie ledy kiepskiej jakości wprowadzają jakiś syf na dmx-a , sprawdzałeś kable ????? podłączałeś ledy bezpośrednio do sterownika ?????

5

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Tak podłączałem bezpośrednio do sterownika kabelkiem o długości około metra. Podpinałem też w kabel na którym śmigają głowy. Efekt za każdym razem był identyczny sad Splitera niestety nie mam pod ręką. Bawie sie tym na dyskotece kolegi, za wiele sprzętu nie posiadam ot tak od ręki... Nawet nie mam skąd załatwić innye PARy żeby przetestować działanie lini DMX (coprawda głowy działają), albo podjechać z tymi do kogoś kto ma sterownik...

Ostatnio edytowany przez tomcio (2009-04-11 10:09:08)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

6

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Drogi Tomcio.
1. Czy na tej linii DMX sterowanej pilotem znajdują się inne użądzenia konwencjonalne ( sterowane za pomocą kanału)?
2. Czy jestes pewny że poprawnie spatchowałeś kanały/urządzenia?
3. Czy spatchowałeś te pary jako urządzenia czy jako kanały?
4. Czy jesteś pewny że dobrze je zaadresowałeś, może np odwrotnie ustawiłeś switche albo coś źle policzyłeś?

7

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Jako że jestem początkujący (zajmuje sie akustyką i realizacją dzwięku) może opisze jak skonfigurowałem Pilota, bo nie za bardzo rozumiem pojęcie "spatchowania"
Wygląda to tak:
Wcisnałem setup, później z menu wybrałem internal library i wyskoczyło
Total DMX Channel - ustawiłem cztery
W LCD effect label ponadawałem nazwy dla suwaków sterownika
Dalej było polecenie INTERNAL PATCH
tutaj zrobiłem tak
pierwszy suwak - przypisałem RED (kanał 1)
drugi suwak - przypisałem green (kanał 2)
trzeci suwak - przypisałem BLUE (kanał 3)
czwarty suwak - przypisałem dimmer (kanał 4)
dalej:
standby values ustawiłem na zera
tym wyczynom nadałem nazwe PAR
Dalej wszedłem w menu któro sie nazywało bodajże unit patch, z biblioteki wybrałem urządzenie PAR, jako kanał początkowy wybrałem kanał nr. 1 - wyskoczyło że urządzenie zajmuje 4 kanały, i nast. wolny jest kanał nr. 5
No i to chyba wszystko (chyba że o czymś zapomniałem)
Postaram sie przywieźć sterownik z parem do domu, to poćwicze jeśli macie jakieś inne pomysły/rady
Z góry wielkie dzięki, i przepraszam za moją łopatologiczność, ale jak zaznaczyłem... dopiero ucze sie DMX-a smile A to wciągające zajęcie smile

Co do adresowania - błedy wykluczone.

Ostatnio edytowany przez tomcio (2009-04-11 11:09:09)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

8

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Hmmmmm jezeli zakładamy że urządzenie jest sprawne, kabel DMX jest sprawny, wszystko jest dobrze opięte i poadresowane to wychodzi na to że problem leży w stole. Czyli 1. czy GRAND MASTER jest podniesiony, dwa czy napewno masz ustawione wartosci na tym parze czyli otwarty kanał dimmera i odpalony jakiś kolor,.[ Jeżeli tak to musi działać jeżeli nie to spatchuj tego para jako 4 kanały i zobacz czy wtedy zaswieci;-)
Jeżeli wszystko będzie dobrze to musi działać

9

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

1. Grand Master jest na 100% - głowy świecą.
2. Hebluje suwakami jak głupi - zero reakcji. A napewno coś sterownik wysyła, bo tak jak pisałem, jeśli w unit patch PAR przypisze kanał 100, to głowy na polecenia w tych czterech zajętych kanałach reagują.

Yyyy - jak to mam spatchowac jako cztery kanały ?? Rozumiem że mam stworzyć jakiekolwiek urządzenie zajmujące cztery kolejne kanały tak ??

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

10

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Przywiozłem sterownik i wygląda to tak:
http://images50.fotosik.pl/102/64abe0eb103a9eb5m.jpg   http://images47.fotosik.pl/102/922641150a5d733bm.jpg

A DIP na Parze ustawiłem tak:
http://images49.fotosik.pl/102/8b885e4b34b9eda6m.jpg

Sygnał DMX-a wygląda na czysty (mam już troszke kiepski oscyloskop):
http://images41.fotosik.pl/98/a283dceca2060cdcm.jpg

Sorka za jakość fotek - robiłem na szybkiego.

Ostatnio edytowany przez tomcio (2009-04-11 15:22:56)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

11

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Wyglada na ok. a probowaleś ustawić switche odwrotnie?

12

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

Słuchaj... Pary zadziałały... Bardzo dziwna sprawa, bo wcześniej nie reagowały pomimo takich prób, a jak przywiozłem do domu okazało sie że reagują poprawnie na kanały powyżej 50tego i gdzieś do ok. 80tego. Pare kanałów powyżej i poniżej tych wartości PAR szaleje (jakby zbierał zakłócenia) a w dalszych odstępach nie reaguje wogóle... Coś czuje że tanie  mięso psy jedzą...

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

13

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

bo w setupie masz ustawione do którego kanału masz DIMMERy a powyżej są urządzenia

jak ustawisz że masz dimmery do 30 kanału to mimo zaadresowania urządzenia nie będzie działał, ponadto będzie krzyczał że pokrywają się adresy

pozdrawiam

14

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

No właśnie próbowałem też z tymi dimmerami i też lipa. Pozatym gościu zastosował kabel mikrofonowy i jaja są hmm W nastepnym tygodniu będe przerabiał całą instalacje, i dołoże spliter. Czuje że to też jest przyczyną. Dodam że pary wpuszczają w przewód DMXowy jakieś dziwne zakłócenia... A 12 sztuk juz zdrowo pokazało na oscyloskopie sad

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

15

Odp: Ledowe Pary i Pilot 2000 - brak reakcji na sygnał DMX

a może zastosuj terminatorka czasem to pomaga a czasem nie , dziwna sprawa , wydaje mi się ze gdzieś po drodze jest jakiś prosty a zarazem istotny błąd!! błąd ludzki smile:)