1

Temat: Rada - Light jockey

Witam szanownych Panów, jestem nowy tutaj na forum i potrzebuje poważnej rady. A mianowicie mam 16 lat i przede mną poważny wybór szkoły w jakiej będę się uczył.  Chcę zostać oświetleniowcem imprez masowych i dlatego potrzebuje pomocy co do wyboru kierunku jaki mi najbardziej będzie w tym pomocny.  Za pomoc z góry bardzo dziękuje. Zaznaczę jeszcze przy okazji że znam się dość dobrze na informatyce więc przy obsłudze komputerów konsolet i sterowników dmx nie będzie większego problemu.


Jeżeli temat dałem w złym dziale to bardzo przepraszam i proszę o jego odpowiednie ulokowanie.

GG: 6177702
pacius@autograf.pl
http://www.spotlighting.yoyo.pl - Strona w Budowie.
Sun Music Festival

2

Odp: Rada - Light jockey

smile Informatyka nie ma tu nic do rzeczy choć oczywiście łątwiej będzie Ci pewne rzeczy przyswoić i opanować. Z tego co mi wiadomo ani szkoły ani żadnego kierunku nigdzie nie ma (w Polsce). na PW jest jakaś specjalizacja, o której już koledzy pisali szeroko na forum- poszukaj troszkę:) Jednak wiele stamtąd nie wyniesiesz...

Moim zdaniem siedzieć 5 lat w szkole żeby móc pokazać papierek, to działanie pozbawione sensu gdyż przez te 5 lat aktywnie pracując nauczysz się o WIELE więcej. Papier i sucha teoria nie zrobią Cię świetlikiem! Potrzebne jest przede wszystkim doświadczenie.

Naturalnie teoria jest potrzebna ale z dużą dawką praktyki, którą przekażę Ci ktoś znający sie na rzeczy.
Tyle ode mnie. Napisz czy miałeś już styczność z jakąkolwiek formą 'świecenia'? Interesujesz sie urządzeniami oraz szeroko pojętą techniką świetlną?

3

Odp: Rada - Light jockey

moim zdaniem idź tam gdzie Twoi rodzice widzieli by cie najbardziej lub gdzie ty też bys chciał iść... mysle że na początku Twojej kariery świetlika możesz tą prace traktowac jako DODATEK a nie jako cos co będzie dla Ciebie główną sprawą. Mi tak zawsze mówiono i chyba mieli racje. Nie mowie że mi nie idzie dobrze w tym kierunku ale zawsze wykształcenie warto mieć inne niż "świetlikowe" tongue Tak więc studia jedno a poznawanie technik świecenie i tak sie nauczysz - uwierz mi smile

HANS - DZIKUS - jeden i ten sam człowiek :)

4

Odp: Rada - Light jockey

Ze światłem miałem  trochę styczności tzn. pomagałem akustykowi w domu kultury i konkretnie zajmowałem się tam oświetleniem i efektami. Ostatnio również powoli zaczynam odkładać na swój sprzęt na potrzeby własne smile Czyli z tego co widzę obojętnie co zrobię żeby zostać świetlikiem? Ale wnioskuje że leipiej iść na kierunki związane z elektryka itp niz na jakieś wogule niemające powiązania?

GG: 6177702
pacius@autograf.pl
http://www.spotlighting.yoyo.pl - Strona w Budowie.
Sun Music Festival

5

Odp: Rada - Light jockey

Idź dajmy na to na filologię romańską tongue a elektryki nauczysz sie na kursie SEPowskim.. ja nie jestem Twoją Mamą żeby mówić Ci co masz robić - widzę że jesteś młody i dla tego radze Ci idź na normalne studia a świetlikowaniem i tak zajmiesz się w wolnych chwilach. Bo serio żadna szkoła nie sprawi abyś był zajefajnym świetlikiem. Myślę, że większość ludzi na tym forum skończyło "harvard" hehe a świetlikami są z przypadku lub z zamiłowania i pasji.

HANS - DZIKUS - jeden i ten sam człowiek :)

6

Odp: Rada - Light jockey

Ja proponuję kierunek związany z elektroniką. Taka wiedza jest niezbędna w tej pracy ( przynajmniej podstawy). A co do edukacji policealnej: na Politechnice Poznańskiej jest taki kierunek:technika świetlna. Możesz tam poznać teorie dotyczące oświetlenia lecz brnie to raczej w kierunku oświetlenia użytkowego np latarnie uliczne smile. W Warszawie istnieje taka szkoła policealna: POLICEALNE STUDIUM TECHNIKI INSCENIZACJI TEATRU, FILMU I TELEWIZJI. Wiem, że do 1999 roku na pewno można było tam się uczyć na kierunku REALIZACJA OŚWIETLENIA. Mam nadzieję, że kierunek jeszcze działa. Istnieje jeszcze kierunek pokrewny, a mianowicie na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej istnieje kierunek: Techniki multimedialne. Tam będziesz miał okazję nauczyć się m.in.: WYSIWYGa.
Link do SIATKI ZAJĘĆ
Informacje o podstawach oświetlenia otrzymasz też na każdych studiach o kierunku: OPERATOR KAMERY itp.
A tak w ogóle to widzę, że z Kluczborka jesteś, więc do Opola masz niedaleko. Więc na początek proponuję: Zespół Szkół Elektrycznych im. T.Kościuszki w Opolu kier. Technik Elektronik smile 
Pozdr

Ostatnio edytowany przez ropniak (2009-03-23 08:11:43)

7

Odp: Rada - Light jockey

Dziękuje za zainteresowanie i chęć pomocy chociaż nie rozumiem ludzi którzy piszą żebym robił co mama każe. Pisze tu właśnie dlatego że chcę być jak najodpowiedniej przygotowany do takiej pracy w przyszłości. i jak Ropniak zauważył mam niedaleko do opola bo w Kluczborku ciężko coś znaleźć.

Ostatnio edytowany przez Spot (2009-03-23 14:09:05)

GG: 6177702
pacius@autograf.pl
http://www.spotlighting.yoyo.pl - Strona w Budowie.
Sun Music Festival

8

Odp: Rada - Light jockey

Też jakiś czas temu myślałem o kształceniu się jakoś bardziej w tym kierunku... Czas jednak zweryfikował moje poglądy - rzeczywiście w tej branży (przynajmniej w Polsce bo jak jest gdzie indziej to prawdę mówiąc nie wiem...) papierek niewiele zmienia i liczy się głównie doświadczenie jak już koledzy wyżej pisali... Jeśli chcesz się czegoś tak na prawdę nauczyć to proponuję jeździć po sztukach, przyglądać się, rozmawiać z ludźmi, łapać kontakty, kombinować samemu ile tylko można... Może uda Ci się gdzieś wkręcić przy jakiejś większej akcji żeby ponosić case-y i pobiegać po kawę do automatu... Wtedy zobaczysz w praktyce jak to wygląda, będziesz miał możliwość podpytania ludzi o różne rzeczy...
Bardzo kształcącym narzędziem jest też wysiwyg - polecam. smile

Ja sam jestem jeszcze na początku drogi i chylę czoła przed większością udzielających się bywalców forum. Wielki szacun dla waszej wiedzy, doświadczenia i chęci pomocy. smile

9

Odp: Rada - Light jockey

Kiedyś miałem styczność z tym programem był on bodajże w gazecie Estrada i Studio na początku się go trochę bałem ale szybko odkryłem że on nie jest taki straszny smile

GG: 6177702
pacius@autograf.pl
http://www.spotlighting.yoyo.pl - Strona w Budowie.
Sun Music Festival

10

Odp: Rada - Light jockey

tak... był w eis chyba w 2006r...

11

Odp: Rada - Light jockey

Na Twoim miejscu poszukałbym szkoły gdzie istnieją jakieś klasy artystyczne. np. W Liceum im. Batalionu Zośka w Wawie istnieje taka klasa, wraz z nią sala teatralna, powiem szczerze pracująca na zajebistym sprzęcie...reflektory adb, sterowniki również, profesjonalne okablowanie.....

12

Odp: Rada - Light jockey

No wszystko spoko tylko pamiętajmy o tym że kolega opanuje np 2 sterowniki a jakaś tam firma X go nie przyjmie do pracy bo ma sterownik np Compulite i lipa....moim skromnym zdaniem w tej branży najważniejsze jest doświadczenie!A już jest super jak masz to udokumentowane na papierku.

http://img507.imageshack.us/img507/5295/50840.png
http://img689.imageshack.us/img689/7769/32089.png

13

Odp: Rada - Light jockey

A może jakieś specjalne kursy za parę lat? Bo teraz papierek to podstawa szybciej przyjmą kogoś z nim niż kogoś kto go nie posiada ale się dość dobrze zna.

GG: 6177702
pacius@autograf.pl
http://www.spotlighting.yoyo.pl - Strona w Budowie.
Sun Music Festival

14

Odp: Rada - Light jockey

Nawet jesli bedziesz mial jakis papierek to raczej i tak zaczniesz od noszenia case'ow. Nikt nie da ci na poczatku realizowac sztuki dopoki nie pokazesz ze cos potrafisz

15

Odp: Rada - Light jockey

Deadpool napisał/a:

Nawet jesli bedziesz mial jakis papierek to raczej i tak zaczniesz od noszenia case'ow. Nikt nie da ci na poczatku realizowac sztuki dopoki nie pokazesz ze cos potrafisz

A często bywa tak, że nigdy człowiek nie staje się "etatowym" realizatorem. Jest technikiem z najwyższej półki itd, ale nie ma talentu do realizacji, wyobraźni przestrzennej....

Ostatnio edytowany przez ropniak (2009-03-24 19:57:57)