1

Temat: niepoprawne adresy z patchlisty, użycie innych parametrów.

14.08 podczas imprezy z użyciem 2port Node MA Lighting, nastąpił pewien problem.

Tworząc patch listę do urządzeń Chauvet Intimidator Spot LED 350, wprowadzone zostały adresy, stworzone przez Node 2pork/grandma onPC; od 265 dla 6 urządzeń w mode 14 channel.

Podczas sprawdzania kontroli nad urządzeniami okazało się iż przy wyzwalaniu parametru TILT, została użyta PANORAMA. Po przeadresowaniu urządzeń +1 dla każdego, parametry się zgadzały i wszystko było w porządku. Wydaję mi się, iż w wyniku jakiegoś błędu "konsola" operowała złymi adresami lub sama zmieniła powyższe.

Co ciekawe, w secie podłączone były również Chauvet rogue r1 wash, które po zaadresowaniu działały w tym samym momencie bez zarzutu. Kabel xlr, który wychodził z konsoli do urządzeń miał około 40m długości a ilość urządzeń na jednej lini nie przekroczyła 30 (15 głów + dymiarka). Urządzenia były podłączone do splittera, spot LEDy były w osobnym wejściu splittera, odseparowane od innych urządzeń.

W grudniu zeszłego roku miałem podobną niepokojącą sytuację ale po konsultacji z doświadczonymi kolegami z branży teoretycznie, od mojej strony realizatorskiej było wszystko w porządku, mianowicie;

Użyłem patch listy którą dostałem z klubu i wg niej ułożyłem show. Miałem pod sobą MAC 700 profile, Robe ledwash 300 i jakieś podstawowe pary ledowe.
Na próbach wybuchły 2 żarówki w MAC 700. Pierwsza była wzięta jako wypadek przy pracy. Następna wybuchła w krótko po pierwszej. Realizatorzy z klubu ustalili, że tak się dzieje podczas używania mojego show, inne używane w klubie nie sprawiały problemów.

Wszelkiego rodzaju efekty, cue itp nie używały parametrów włączenia i wyłączenia lamp (zostało to sprawdzone przez innych oświetleniowców i realizatorów). Tak jak w pierwszej sytuacji, tak tutaj, pary led oraz Ledwashe od robe działały bez zarzutów. Wtedy myślałem, że być może inne mode'y były w moim show i w urządzeniach w klubie, po przebadaniu sprawy na tyle ile mogłem odpuściłem temat, bo brałem pod uwagę czynnik ludzki i winę po mojej stronie.

Po sytuacji sprzed paru dni, skojarzyłem od razu problemy z grudniowej imprezy, zamieściłem opis, ponieważ problem wydaje się zbliżony a teraz dopiero rozumiem tę sytuację.

Imprezę w grudniu programowałem na moim sprzęcie; 2port node i show na pendrive przeniosłem do klubu gdzie był command wing MA2 oraz klubowy 4port.
Oba show były robione w wersji 3.7.0.5

Powyższą treść oraz mojego node'a wysłałem do Thomanna i dostałem odpowiedź: Na chwilę obecną producent nie jest w stanie odtworzyć problemów które zgłosił Pan.

Czy ktoś miał taki kiedyś taki problem?

Ostatnio edytowany przez Heri (2020-09-21 19:20:53)

2

Odp: niepoprawne adresy z patchlisty, użycie innych parametrów.

Nie znam się - ale się wypowiem tongue

W pierwszym przypadku istnieją tylko 3 możliwości błędu
zła patchlista (błędnie wprowadzone adresy)
zła fixtura (lub inny mode niż ustawiony w urządzeniu) - ewentualnie (inny model urządzenia v2 itp)
złe adresy w urządzeniach.


Co do wybuchu lamp - też nie mam doświadczenia - nie wiem jak się zachowuje lampa przy zaniku sygnału dmx - ale raczej powinna mieć jakieś zabezpieczenie aby coś takiego się nie wydarzyło - więc obstawiam że winny były zużyte/uszkodzone żarówki - lub coś na lini zasilającej.

Proponuję w miarę możliwości aktualizację oprogramowania i urządzeń do aktualnych poprawionych wersji.
Sprawdzenie co się dzięje na lini dmx  np przy pomocy The Artnetnominator lub przy pomocy drugiej konsoli/onpc z dmx-in

Ostatnio edytowany przez Krzysio (2020-09-28 16:05:49)