1

Temat: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Witam Szanownych Forumowiczów. Pytanie moje być może lub prawie na pewno wywyoła uśmiech u niejednego z Was ale...każdy kiedyś czegoś nie wiedział wink

W teorii niby wszystko jest zrozumiałe- reflektor prowadzący i jdo przodu! Schody zaczynają sie gdy do wykorzystania są tylko PARy 56/64. Ile razy bym ich nie ustawiał i nie kombinował, zawsze ktoś narzekał że po oczach świeci. Wyciszanie światła na dimmerze nic nie daje bo traci ono na jasności.

Czym na normalnej dużej scenie załątwia sie taką sprawę?

Wydaje mi sie że znam zastosowanie fresneli i gdybym tylko takowe posiadał użyłbym ich właśnie do tego zamiast PARów. Czy może w takim wypadku używa się PC lub profili?
Dokładnego zastosowanie tych dwóch ostatnich nie pojmuję, choć coś tam świta(wiadomo profil to profil smile.

Dodam że zdarza mi się obsługiwać małe sceny a co za tym idzie miejsca jest równie mało. 4 statywy to wszystko czym wtedy dysponuję.

Bardzo proszę o krótką lekcję:)

P.S Czy ktoś mógłby ewentualnie rozjaśnić mi jeszcze magiczny skrót ACL?

2

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Od końca:

Koxzco napisał/a:

P.S Czy ktoś mógłby ewentualnie rozjaśnić mi jeszcze magiczny skrót ACL?

ACL - ( z ang. "Aircraft Landing Light") lampa zasilana zwykle napięciem 28 V i o mocy 250W. Zwykle łączona w 8 sztuk szeregowo ( 8 x 28V = 224V). Na dużych scenach najczęściej używana w obudowie PAR 64. Charakteryzuje się się małym kątem rozchodzenia się wiązki świetlnej. Jest wykorzystywana do podkreślania, akcentowania frazy muzycznej.

Koxzco napisał/a:

W teorii niby wszystko jest zrozumiałe- reflektor prowadzący i jdo przodu! Schody zaczynają sie gdy do wykorzystania są tylko PARy 56/64. Ile razy bym ich nie ustawiał i nie kombinował, zawsze ktoś narzekał że po oczach świeci. Wyciszanie światła na dimmerze nic nie daje bo traci ono na jasności.

Czym na normalnej dużej scenie załątwia sie taką sprawę?

Wydaje mi sie że znam zastosowanie fresneli i gdybym tylko takowe posiadał użyłbym ich właśnie do tego zamiast PARów. Czy może w takim wypadku używa się PC lub profili?
Dokładnego zastosowanie tych dwóch ostatnich nie pojmuję, choć coś tam świta(wiadomo profil to profil smile.

W TV korzysta się najczęściej z takiego ustawienia lamp:
http://www.lighteducation.com/tre_luci.gif

Reflektory typu PC - reflektory zaopatrzone w jedną soczewkę płasko-wypukłą lub pryzmatyczno-wypukłą lub pebble. Całość układu optycznego reflektorów PC tworzy właśnie w/w soczewka oraz żarówka z odbłyśnikiem, zamontowana na wózku poruszającym się w osi optycznej reflektora. Posiada możliwość regulacji szerokości wiązki.
Daje "twardą" plamę światła.

A tu masz odpowiedź na pytanie: CZYM JEST REFLEKTOR PROFILOWY???

3

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Jeżeli chodzi Ci o Par'y to jeżeli już muszę oświetlać tym prowadzącego to robie w następujący sposób:
1.ustawiam dwa statywy,każdy od przodu po rogach sceny.
2.Na kazdy statyw poprzeczka i do ów poprzeczki 3 Par'y skupiające 56 i jeden DTS Spot

Pary troszke rozstawiam a Spota bardziej na ów człowieczka i przeważnie gra gitara i nikt się nie czepia że dostaje po oczach.

http://img507.imageshack.us/img507/5295/50840.png
http://img689.imageshack.us/img689/7769/32089.png

4

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Koxzco napisał/a:

Ile razy bym ich nie ustawiał i nie kombinował, zawsze ktoś narzekał że po oczach świeci. Wyciszanie światła na dimmerze nic nie daje bo traci ono na jasności.

Czyli nie mamy do czynienia z profesjonalistą który jest do sceny przyzwyczajony smile smile Jeżeli by miało wogóle nie razić to by trzeba pionowo świecić chociaż też nie do końca bo jak głowę podniesie to też będzie razić. Zauważ że jakoś na dużych koncertach można spokojnie świecić spotami i się raczej gwiady nie denerwują że troszkę razi. Każdy musi coś nieprzyjemnego w swojej pracy wytrzymywać smile smile

5

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Z powyższym zgadzam sie w pełni smile
Dziękuję bardzo za wszystkie szczegółowe odpowiedzi.

Pytanie tylko czy moje rozumowanie z Fresnelem jest słuszne? tak powinno sie to zrobić? Wtedy chyba można lub nawet trzeba zastosować układ pokazany przez Ropniaka,prawda?

6

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Koxzco napisał/a:

Z powyższym zgadzam sie w pełni smile
Dziękuję bardzo za wszystkie szczegółowe odpowiedzi.

Pytanie tylko czy moje rozumowanie z Fresnelem jest słuszne? tak powinno sie to zrobić? Wtedy chyba można lub nawet trzeba zastosować układ pokazany przez Ropniaka,prawda?

Ten układ jest uniwersalny ( można go zbudować z PC, Fresnela itd.). Nie masz obowiązku stosowania na koncertach nie rejestrowanych na video contry->kontry ( Luce posteriore)... jak kto woli smile . Pozdr

Ostatnio edytowany przez ropniak (2009-03-10 19:36:35)

7

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Obowiązku nie ma, aczkolwiek z kontrą jest ładniej, bardziej plastycznie

Wszystko się da. Czasami tylko chwilowo niewiadomo jak to zrobić. :-)

8

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

jacekplacek napisał/a:

Obowiązku nie ma, aczkolwiek z kontrą jest ładniej, bardziej plastycznie

Oczywiście popieram. Jeśli masz możliwość zrobienia kontry to nawet się nie zastanawiaj i ją wykonaj smile

9

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

wszystko pięknie i łądnie... ale moim skromnym zdaniem ztrudnij kogoś kto ci to wykona albo cie tego nauczy... koledzy są bardzo mili i uprzejmi ale czy lekarz tłumazy jak masz wykonać operacje czy ją sam robi bo się tego uczył? pozostawiam do refleksji

10

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

najważniejsza zaletą reflektora profilowego jest fakt, że możesz dowolnie kształtować nim plamę świetlną! tzn. wycinać ją, ew. zoomować i focusować co jest istotne w momencie gdy musisz "ominąć" światłem projekcję za plecami gwiazdy, prelegenta itd. Kontra jest niezastąpiona albowiem świadczy o Twoim profesjonalizmie oraz nadaje sylwetce głębi,w momencie gdy świecisz tylko od frontu spłaszczasz sylwetki ludzi. Również można dodać fresnele lub Pary medium flood od boków sceny by ułoży wisienkę na torcie;)

11

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

takisam napisał/a:

wszystko pięknie i łądnie... ale moim skromnym zdaniem ztrudnij kogoś kto ci to wykona albo cie tego nauczy... koledzy są bardzo mili i uprzejmi ale czy lekarz tłumazy jak masz wykonać operacje czy ją sam robi bo się tego uczył? pozostawiam do refleksji

Do refleksji kolegi dołączył bym jeszcze sytuację tego lekarza za młodu. Jak nauczył się przeprowadzania operacji? Z książek? czy może ktoś mu wytłumaczył i pokazał?

A co do kontry to rozumiem że każdy reflektor, którym oświetlamy danego prezentera z przodu, powinien mieć swój odpowiednik także z tyłu,tak? Myślę, że tak to powinno być.

Choć na schemacie ukazany jest tylko jeden reflektor na kontrze...

12

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Panowie do rzeczy.....to nie forum Uniwersytetu Medycznego!!
:-)

http://img507.imageshack.us/img507/5295/50840.png
http://img689.imageshack.us/img689/7769/32089.png

13

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

Jak ktoś jest upierdliwy i mówi że razi to fresnel też będzie raził

14

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

im bardziej razi tym bardziej widać;-)

15

Odp: Czym i jak oświetla sie wykonawcę/prezentera na scenie?

No co prawda to prawda.... są czasami takie "niby" gwiazdy co im nic nie pasuje!

http://img507.imageshack.us/img507/5295/50840.png
http://img689.imageshack.us/img689/7769/32089.png