16

Odp: grandMA 3D 6

Szkoda straszna że nie posiadasz pliku chłopie.... czytaj posty

Michał Bystrzycki
--------------------

17

Odp: grandMA 3D 6

drodzy forumowicz   ... nie mogę odszukać opcji nagrania prostego filmiku w nowszych wersjach  ,   w starej  o ile dobrze pamiętam to się dało  ...

18

Odp: grandMA 3D 6

Bo faktycznie nie ma jeszcze tej opcji w obecnej 3D. Trzeba próbować zewnętrznymi programami.
Nie bawiłem się nigdy nagrywaniem z 3D ani z gier. Coś mi świta że między innymi FRAPS może to robić, ale właściwie nic poza tym nie wiem w tym temacie.

Jak na razie w najnowszym 3D doszły strumienie typu "wash" oraz możliwość robienia modeli urządzeń z płaszczyznami kołowymi emitującymi snop światło. Tym samym można robić wiarygodne washe LED oraz snopy beam. Trochę wcześniej doszła możliwość tworzenia modeli urządzeń z wieloma źródłami i blindery jako przykład.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2010-09-15 19:14:06)

19

Odp: grandMA 3D 6

Kacper co do tych promieni wash i beam to gdzie się je ustawia ( jaki to ma być promień)
Co do modeli to mogło by się MA postarać i troche ich dorobić...

20

Odp: grandMA 3D 6

kiju napisał/a:

Kacper co do tych promieni wash i beam to gdzie się je ustawia ( jaki to ma być promień)

Możliwość ustawienia typu strumienia - "spot" lub "wash" jest w grandMA2. Nie ma takiego ustawienia w grandMA1, przynajmniej na nie znalazłem.
Nie można "ustawić" typu "beam", gdyż ten efekt powstaje przy bardzo wąskich kątach świecenia na odpowiednim modelu urządzenia. Rodzaj strumienia jest już tutaj niezależny.
W oryginalnej bibliotece modeli takim modelem jest GLP impression 90.

kiju napisał/a:

Co do modeli to mogło by się MA postarać i troche ich dorobić...

Na przykład?

21

Odp: grandMA 3D 6

Naprzykład z Martina MAC 700 Profile Wash, MAC 250 Wash/Beam, MAC 301, MAC 401, Atomic 3000
Z ClayPaky Alpha Beam spot wash 300, Alpha Beam spot wash 700, Alpha Beam spot wash 1500
Z Vari*Lite VL 500, VL 2500, Vl 3500
Z Robe Wszystko
Z JTE PixelPAR, PIxeline
Pulsar chroma flood itd
I-pix BB7, Satelite

I przedewszystkim dostosować jasności urządzeń, kąty świecenia, i odwzorowanie plamy świetlnej

Generalnie przydałyby się też multimedia

22

Odp: grandMA 3D 6

Z tego co ja widziałem w plikach urządzeń na gma1, to Mac 700 Profile i Wash używają zmniejszonych modeli Mac 2000 Profile/Wash.
Podobnie Mac 250 Wash.

Dorobienie mniejszych wersji specjalnie pod nie w tej sytuacji potraktowano drugorzędnie. Brak Atomic 3000 jednak trochę razi.

Mac 250 Beam? Pewnie chodzi o coś takiego?  big_smile
http://img684.imageshack.us/img684/7307/250beam.th.jpg

Mac 301 można zastąpić póki co zbliżonym wielkością GLP Impression 90.
Z Mac 401 i Atomic coś z czasem wykombinuję.

Varilite VL500 są nowszą wersją VL5, a do tego model jest. Analogicznie jest z VL2500 i modelem VL2000. VL3500 faktycznie nie ma odwzorowania.

Mnogość nieruchomych naświetlaczy LED sprawia że nie wiadomo za co się brać wink
Zamiast konkretnych modeli to raczej trzeba uniwersalnych cegiełek do składania wielosekcyjnych urządzeń, szczególnie że grandMA2 ma wieloczęściowe urządzenia.

Wielu urządzeń nie ma, ale jest sporo zbliżonych.
Najważniejsze że jest możliwość zrobienia po swojemu, co jest rewelacją.
Możliwość robienia beamów jest oficjalnie od niecałych dwóch tygodni.

kiju napisał/a:

I przedewszystkim dostosować jasności urządzeń, kąty świecenia, i odwzorowanie plamy świetlnej

Jasności i szerokości świecenia są zazwyczaj prawidłowe ale można je i tak korygować po swojemu.

kiju napisał/a:

Generalnie przydałyby się też multimedia

No jasne, szczególnie że 3D jest za darmo tongue
Ja nawet nie bawiłem się jeszcze odtwarzaniem wideo w grandMA 3D.

23

Odp: grandMA 3D 6

No ok przy założeniu że mac 700 to mniejsza 2000`ka powiedzmy, że jest ok. Załóżmy że VL5 potraktujemy jako VL 500 To popatrz jak to urządzenie wygląda zapalone... Raczej ma niewiele wspólnego z VL 500... Powiedzmy że MAC 301/JB VL A7 można zastąpić tym impresion to jednak brak nowych urządzeń ClayPaky strasznie mnie razi. CO do efektu Beam to tak chodzi mi o uzyskanie własnie takiego efektu, pytanie jak to zrobić w systemie ma1
Ja rozumiem że nie będzie wszystkiego ale jakis set naświetlaczy LED powinien zostać zrobiony. Generalnie wrzucając kostkę RGB ona sama z siebie nie świeci tylko "jest" (jej światło nie odkłada się na obiektach).
Co do tych jasności to nie mają one wiernego odwzorowania...

Ok ja rozumiem że Grand MA 3D jest za darmo, ale jest elementem systemu GrandMA, 3D ramować ma usprawnić prace realizatorowi, tak aby za pomocą offline editora maonpc mógł preprogramowac show, po czym samą realizację dokona na konsolecie koszyującej notabene od parudziesięciu do paruset tysięcy. Raczej niesądze żeby ktoś robił wizualizacje w GrandMA 3d po czym przesiadał się na Vectora czy świnie, tak więc tłumaczenie że coś jest za darmo do mnie nie przemawia...

24

Odp: grandMA 3D 6

kiju napisał/a:

CO do efektu Beam to tak chodzi mi o uzyskanie własnie takiego efektu, pytanie jak to zrobić w systemie ma1

System nie ma znaczenia. Trzeba użyć odpowiedniego modelu urządzenia w 3D i wpisać w konsolecie kąt świecenia rzędu ok. 1°. Jedynym gotowym modelem który umożliwia ten efekt jest GLP Impression 90. Jak dodasz i rozstawisz w konsolecie urządzenia, to w 3D wybierz je, użyj prawego klawisza myszy i wybierz "Change model" i wybierz taki model jak chcesz (3D ograniczy wybór tylko do danej klasy urządzenia).

kiju napisał/a:

Generalnie wrzucając kostkę RGB ona sama z siebie nie świeci tylko "jest" (jej światło nie odkłada się na obiektach).

Bo domyślne urządzenia RGB są urządzeniami kategorii "LED", a ich założenie jest takie że świecą, ale nie oświetlają. Takie oświetlające trzeba zrobić jako "Conventional" lub "Extended Conventional". Urządzenia kategorii "LED" mogą jednak światło odkładać funkcją "Ambient Flare", tzn. dodają cząstkę swojego światła do ogólnego oświetlenia rozproszonego.

kiju napisał/a:

Ok ja rozumiem że Grand MA 3D jest za darmo, [...], tak więc tłumaczenie że coś jest za darmo do mnie nie przemawia...

Do designerów światła na trasę U2 360° Tour jakoś to przemówiło, a poza tym byli zachwyceni sprawnością działania wizualizacji w grandMA 3D i na niej preprogramming robili.
W sumie to nie przeszkodziło im ani nie zraził ich brak modelu 3D do Atomica 3000, ani brak modelu 3D dla PRG Bad Boy, ani mały zasób modeli urządzeń LED...

Proponuję porównać grandMA 3D z darmowymi wizualizerami do innych konsolet, jak w nich wygląda jakość odwzorowania, sprawa aktualizacji programu, urządzeń i możliwość tworzenia własnych urządzeń.

25

Odp: grandMA 3D 6

To, że produkt jest dobry, nie podlega dyskusji natomiast może być lepszy dla jeszcze bardziej wiernego odwzorowania stanu rzeczywistego. GrandMa to obecnie najciekawszy system na rynku dlatego też ludzie chcą na nim pracować, model Atomic`a udało mi się skąbinować więc tymbardziej mnie dziwi, że samo MA nie dba o "mnogość" modeli,

Generalnie kacper powiedz mi jak zrobić Chroma Flood`a żeby był Kwadratowy i świecił, albo JTE, pixeline`a, Da się zrobić PAR`a ale z czymś takim mam problem...

Powiedz mi czy jest jakaś opcja żeby zrobić wash`a w MA1?
W jakich jednostkach jest podane intensivity dla urządzenia? Z tego co widze to maxymalna wartość to 20 000 a np ab300 ma 33 000 lumenów na 10m. Więć pytanie w jakich jednostkach i na ilu metrach był dokonany pomiar strumienia...

Ostatnio edytowany przez kiju (2010-09-16 15:58:07)

26

Odp: grandMA 3D 6

kiju napisał/a:

więc tymbardziej mnie dziwi, że samo MA nie dba o "mnogość" modeli

Inne priorytety. Jak np. znalazłem w nowo wypuszczonej wersji 3D błąd i go zgłosiłem około południa, to o 19:30 tego samego dnia była gotowa testowa wersja poprawionego softu, a dwa dni później oficjalna poprawiona wersja była publicznie dostępna.
Obecna niemnogość modeli nie stanowi przeszkody a jedynie ubogość. Skupiają się na samym sofcie i dali wolną rękę do własnych eksperymentów.

kiju napisał/a:

Generalnie kacper powiedz mi jak zrobić Chroma Flood`a żeby był Kwadratowy i świecił, albo JTE, pixeline`a, Da się zrobić PAR`a ale z czymś takim mam problem...

Nie można w samym grandMA 3D. Po prostu nie ma modelu. Zrobienie modelu to już poważna akcja zaczynająca się od programu do modelowania 3D, który może eksportować do formatu 3ds.

kiju napisał/a:

Powiedz mi czy jest jakaś opcja żeby zrobić wash`a w MA1?

W jakiś parametr który nie ma wizualizacji dać tarczę gobo i wstawić gobo "misc/wash".

kiju napisał/a:

W jakich jednostkach jest podane intensivity dla urządzenia?

Właściwie to żadnej, bo nie ma tam obliczeń poprawnych fizycznie, ale rysowanie efektu przez kartę graficzną.
Przyjęło się wpisywanie całkowitej ilości światła WYJŚCIOWEGO w lumenach.
Nie należy mylić ze strumieniem samej lampy w środku.

kiju napisał/a:

Z tego co widze to maxymalna wartość to 20 000

Można mieć więcej edytując urządzenie Notatnikiem.

kiju napisał/a:

ab300 ma 33 000 lumenów na 10m.

Nie lumenów, ale LUKSÓW. Jest to miara natężenie oświetlenia, czyli gęstości powierzchniowej światła.

kiju napisał/a:

Więć pytanie w jakich jednostkach i na ilu metrach był dokonany pomiar strumienia...

Jak już wspomniałem, w luksach, z podanej odległości na samym środku plamy światła, tam gdzie jest najsilniejsza. Naciągana metoda.

Nie ma sposobu aby przeliczyć to wiarygodnie na strumień. Clay Paky nie podaje fotometrii tak jak Martin.
Proponuję zostawić tak jak jest w oryginale. Beamy i tak są do robienia snopów we mgle a nie oświetlania obiektów.

27

Odp: grandMA 3D 6

Słuchaj a możesz mi bardziej łopatologicznie wytłumaczyć z tym WASH`em... gdzie i co przestawić...

28

Odp: grandMA 3D 6

Tu tez ponawiam pytanie... co i gdzie z tym washem.
Ciekawostka:
Ma On Pc + 3d na 2 rożnych komputerach (on pc na XP- 3d 7ewen) połączonych Ethernetem (przewodem bez krosu - nowe karty tego nie potrzebują) działa mimo braku połączenia  komputerów (wystarczy podać ip w  3d i on pc od cyfry 2xx.xxx.xxx.xxx) Komputery się nie widza, alerują o braku połączenia a i tak MA łączy.

Ostatnio edytowany przez vandj (2010-11-18 11:08:44)

29

Odp: grandMA 3D 6

Z snopem typu wash w trybie 1 wiem że powinno się udać to zrobić tarczą gobo, ale nie miałem czasu sprawdzić tego dokładnie.
Co do łączenia w sesji wiem tylko tyle że wszystkie urządzenia w sieci które mają działać w jednej sesji powinny mieć pierwsze trzy liczby adresu IP jednakowe a czwarta powinna być unikalna.
Co to znaczy "łączy sesje"? Na pewno są razem w jednej sesji, czy tylko wygenerowały swoje sesje?

30

Odp: grandMA 3D 6

Byłem trochę zmęczony o tej H - połączyły się w jednej sesji.
z tym ze Windowsy się nie widza  a nawet gryzą - info o błędnych połączeniach.
Dodam ze maska  255.255.255.0 tez na innych chodzić nie chciało