Temat: grandMA 3D 6

Aby było jasne jak dużą różnicę prezentuje nowa wersja grandMA 3D 6 względem poprzednich wersji...
http://img23.imageshack.us/img23/6903/grandma3d6maciiirh0.th.jpg
Przykład działania nowej grandMA 3D, który zajął kilka minut do zrobienia.
Scena jest gotowcem z biblioteki programu, a urządzenia to Mac III Profile, które zrobiłem innym razem od podstaw w grandMA onPC.

2

Odp: grandMA 3D 6

narazie przeglądałem tylko zasoby , nie mogę dodać nic na ekran , nie ma takiej siatki jak w poprzednich wersjach tylko czarne tło , sad zajmę się tym wieczorem

3

Odp: grandMA 3D 6

KacperP... Poproszę o wrzucenie do galerii w dział renderingi kilku screenów. Napisz tez jak wyglądają raporty, drukowanie, biblioteka, importowanie z CAD itp.

http://elwolight.com/forum/gallery.php?cid=1

Michał Bystrzycki
--------------------

4

Odp: grandMA 3D 6

Trochę to musi poczekać, bo właśnie mamy w tym tygodniu gościa z MA Lighting i jest co robić w nadgodzinach.

5

Odp: grandMA 3D 6

KacperP, a ile to jest "trochę"?
Chętnie zobaczę coś więcej, bo z tego obrazka, który pokazałeś, to przepraszam, ale niewiele wynika.
Również proszę o opis "współpracy z użytkownikiem".

Wszystko się da. Czasami tylko chwilowo niewiadomo jak to zrobić. :-)

6

Odp: grandMA 3D 6

Trudno przewidzieć, a tym bardziej obiecywać ile to będzie to "trochę".
Jak ktoś zna angielski jako tako, to może dać sobie radę z podstawami na podstawie instrukcji do nowej wersji.
Program nie ma ambicji CADowskich, planistycznych itp. Jest przede wszystkim mocno rozwiniętym i uwspółcześnionym wizualizerem.

Obrazek nie jest renderingiem jakiegoś stanu sceny (nie ma takiej funkcji tu zresztą), ale zrzutem ekranu z działania w czasie rzeczywistym (odpowiednik modułu LIVE z WYSIWYG)

A teraz najlepsze: biblioteka urządzeń to de facto urządzenia z samej grandMA. Można samemu robić, ale trzeba przyłożyć się do wpisania odpowiednich danych i zakresów w rubrykach dotyczących wizualizacji. W grandMA od wersji 6 doszło wiele nowych możliwych opcji w opisach urządzeń. Wiele z nich jeszcze nie działa, ale to co już działa nie daje spokoju smile
Dylemacik "mieć czy nie mieć" nad grandMA nabiera nowych kolorków wink

7

Odp: grandMA 3D 6

Jak dla mnie wygląda na to, że GrandMA ma się do WYSIWYG a tak jak Corel do CAD a.
Coś można zrobić i pokazać, ale nie jest to to co chciałbym zobaczyć.
Fajne narzędzie, ale WYSWIG jest jednak o niebo lepszy.
Takie są fakty.
Profesjonalne narzędzie dla profesjonalistów.
Wymyślasz co chcesz, pokazujesz klientowi, sprzedajesz pomysł, i realizujesz to w rzeczywistości.
I wygląda identycznie!!!
Ten program został od samego początku stworzony jako wizualizer, i do tego służy.
Nie jest swego rodzaju "dodatkiem" do stołu/systemu.
Istniejnie jako odrębny twór, i korzystając z absurdalnie szczegółowych bibliotek zbliża się do rzeczywistości na tyle, że.. że w zasadzie można by zrobić video/clip do jakiegoś utworu (np. w MIDI - polecm Congo- ETC), które będzie na tyle realistyczne (np.cienie na twarzach(!), mieszanie plam kolorów, ruch spot'a za przesuwającą się postacią), że aż dziwnie...
Po cholerę nam fizycznie obecny wykonawca ( z którym są zawsze problemy), skoro można zrobić (nawet vidoclip!) na kompie gdzie wszystko zadziała tak jak tego chcesz?
WYSIWYG.
To jest narzędzie którego powinniśmy używać.
Choćby dla tego, że jak dotąd nie istnieje nic lepszego..

Wszystko się da. Czasami tylko chwilowo niewiadomo jak to zrobić. :-)

8

Odp: grandMA 3D 6

Troszeczkę się bawiłem 6-tką - powiem jedno - przesiadając się z wysiwyg-a na ten soft stajesz się strasznym nowicjuszem jedyne co widziałem to czarny ekran. Jedyny plus to technologia cad która tu została (prawie) pominięta - budowa sceny w 3d to uważam za sukces.
Biblioteki - tez duży plus bo nie trzeba robić podglądu na elementy które chcemy użyć na scenie. Mamy dość dobre graficzne przedstawienie tego co potrzebujemy....

9

Odp: grandMA 3D 6

jacekplacek napisał/a:

Jak dla mnie wygląda na to, że GrandMA ma się do WYSIWYG a tak jak Corel do CAD a.
Coś można zrobić i pokazać, ale nie jest to to co chciałbym zobaczyć.

Barwne porównanie, wołające o korepetycje ze wszystkich wymienionych narzędzi.

Potem był miks offtopic/"urban legends"... aż w końcu:

jacekplacek napisał/a:

WYSIWYG.
To jest narzędzie którego powinniśmy używać.
Choćby dla tego, że jak dotąd nie istnieje nic lepszego..

"Niestety" przypomina mi się na dobry początek nazwa "VectorWorks Spotlight"...

10

Odp: grandMA 3D 6

Vector Works to raczej dla architektów. Można go bardziej do Viven porównać..


Wysiwyg jest programem do pełnego projektowania, planowania, dokumentowania, raportowania produkcji; włączając w to kosztorysy wykaz sprzętu, jego wagę, zapotrzebowanie na moc, itd.....

Wizualizer w GMA jest do szkiców dobrych lub mniej tego nie wiem bo KacperP nie wstawił screenów.

W GrandMA wizualizer jest za darmo, Wysiwyg kosztuje....

Michał Bystrzycki
--------------------

11

Odp: grandMA 3D 6

Uświadamianiem mnie przez wiele osób, czym są programy CAD, czym jest WYSIWYG to trochę robienie sobie jaj.
Dwa lata działałem na WYSIWYG, a na koniec jeszcze zrobiłem do niego model Auli Dużej Politechniki Warszawskiej. Zanim zetknąłem się z WYSIWYG miałem już na studiach piątkę za AutoCAD-a, dwie piątki z fotorealistycznych komputerowych wizualizacji oświetlenia.

Michał napisał/a:

Vector Works to raczej dla architektów.

"Raczej" niekoniecznie. Nie należy spłycać sprawy pisząc tylko "VectorWorks", bo to cała seria programów.
VectorWorks jest uniwersalnym programem typu CAD, który występuje w kilku wariantach:
- Fundamentals - uniwersalna wersja podstawowa, bez wyspecjalizowanych narzędzi dla określonej branży.
- Architect - wariant dla architektury budowli (to może być "raczej" dla architektów).
- Landmark - architektura krajobrazu i inżynieria lądowa
- Designer - projektowanie o charakterze wzornictwa przemysłowego, np. kształty mebli, odkurzacza, lampka nocna, projektowanie wystroju wnętrz
- Machine Design - projektowanie mechanizmów
- Spotlight - wersja do projektowania konstrukcji i oświetlenia scenicznego/estradowego

Michał napisał/a:

Można go bardziej do Viven porównać..

W Cast-Soft opisują ten program zdecydowanie inaczej.
Skrótowo rzecz ujmując, Vivien to program do planowania imprez od strony logistycznej. To bliźniak WYSIWYG-a, który zamiast koncentrować się na światłach, ma skupiać się na planowaniu rozmieszczenia uczestników, zliczania potrzebnych stolików, krzeseł, nakryć itp.

Michał napisał/a:

Wysiwyg jest programem do pełnego projektowania, planowania, dokumentowania, raportowania produkcji; włączając w to kosztorysy wykaz sprzętu, jego wagę, zapotrzebowanie na moc, itd.....

Prawie dobrze. "Produkcji" to za mocno powiedziane. "scenografii, konstrukcji i oświetlenia scenicznego" to mógłbym się zgodzić.

Michał napisał/a:

Wizualizer w GMA jest do szkiców dobrych lub mniej tego nie wiem bo KacperP nie wstawił screenów.

Ten screen co wstawiłem w pierwszym poście, to właśnie działanie wizualizera. W grandMA 3D prawie nie ma niczego innego jak wizualizer.

Michał napisał/a:

W GrandMA wizualizer jest za darmo, Wysiwyg kosztuje....

Ooooooo to właśnie, między innymi, chodzi.

12

Odp: grandMA 3D 6

No więc posty nie poszły na marne. Teraz wszyscy wiedzą czym jest WYSiWYG... i czym jest VectorWorks i Viven i inne...

P.S. Kilka tygodni temu napisałem posta z zapytaniem czy ktoś posiada CAD-a Dużej Auli Politechniki. Moje pytanie jest nadal aktualne. Czy nadal posiadasz plik smile i czy możesz się podzielić? I jakie są twoje warunki:)

Michał Bystrzycki
--------------------

13

Odp: grandMA 3D 6

Michał napisał/a:

P.S. Kilka tygodni temu napisałem posta z zapytaniem czy ktoś posiada CAD-a Dużej Auli Politechniki. Moje pytanie jest nadal aktualne. Czy nadal posiadasz plik smile i czy możesz się podzielić? I jakie są twoje warunki:)

Nie mam, nie robiłem go na własny rachunek, nie zabrałem go ze sobą.
Wystarczy mi na razie, że umiem przenosić takie rzeczy między innymi do WYSIWYGa.

14

Odp: grandMA 3D 6

Szkoda straszna....

Michał Bystrzycki
--------------------

15

Odp: grandMA 3D 6

Michał napisał/a:

Szkoda straszna....

Dlaczego? Mi pasuje to, że umiem takie modele robić, i że przerobiłem ich przenoszenie do WYSIWYG.
Następny na liście będzie właśnie grandMA 3D...