Temat: Jak to z tym ZUS-em?

Witam, od ponad 2 lat jestem pracownikiem firmy świadczącej usługi techniki estradowej i przez cały ten czas byłem na umowie na pełny etat. I od niedawna szefostwo doszło do wniosku, że ich nie stać na płacenie ZUSu i będziemy musieli im oddawać z każdej miesięcznej pensji całość ZUSu. W moim przypadku prawie 1000 zł. Pytanie mam do was jak to jest w innych firmach?

2

Odp: Jak to z tym ZUS-em?

Chyba lepiej założyć działalność, pierwsze dwa lata płaci się mniej składek.

Michał Bystrzycki
--------------------

3

Odp: Jak to z tym ZUS-em?

niestety nie będziesz na własnej działalności płacił mniejszego zusu. W związku z tym, że wystawiałbyś fv byłemu pracodawcy u którego pracowałeś na etat, nie przysługuje Ci ta ulga. Wiem bo sam wpadłem w tą pułapkę

4

Odp: Jak to z tym ZUS-em?

Uuuu

Michał Bystrzycki
--------------------

5

Odp: Jak to z tym ZUS-em?

No tak ale wystarczy że będziesz pracował (przynajmniej według faktur) też dla innych i już prowadzisz firmę, a nie usługę pracowniczą dla pracodawcy.

Poza tym jeśli chodzi o koszty to pamiętaj że zus zusem, ale odpisujesz sobie od kosztów takie rzeczy jak odzież, szkolenia, kursy a nawet dojazd do miejsca wykonywania zlecenia. Kwestia odpowiedniego ułożenia tego z księgowym, tyle że bez nadużyć.

Ostatnio edytowany przez Dawid (2016-02-03 20:57:51)

6

Odp: Jak to z tym ZUS-em?

Jestem dość świeży w tym biznesie, na razie to jedyna firma w której pracowałem i jako że nie dowiedziałem się o takim czymś od razu na początku jak dostawałem umowę, to się lekko wku... zaniepokoiłem. Jeżeli tak wygląda sytuacja w praktycznie każdej tego typu firmie to będę spokojny i będę wiedział czego się spodziewać. Bo np. nie wydaje mi się żeby w takim przykładowo Amazonie gdzie tysiące ludzi pracuje pewnie na etacie lub jakiejś jego części, każdy musiał oddawać pracodawcy wartość swojego zusu. Ale może nic tak naprawdę nie wiem.

7

Odp: Jak to z tym ZUS-em?

Akurat amazony, dhl itp. korzystają z agencji pośrednictwa pracy, dlatego że agencje nie obowiązują wszystkie przepisy Kodeksu Pracy, inaczej wyglądają umowy czasowe i okresy wypowiedzeń.
Co do branży to jest różnie:
- głównie zatrudniają na etaty i rób ile wlezie,
- zatrudniają na etaty + premie
- etaty + umowy zlecenie/o dzieło na inny rodzaj usługi np. na etacie jest magazynierem, a zlecenia robi na obsługę imprez
- głównie umowy zlecenie lub o dzieło
- własne działalności i szczerze to jeśli masz zarabiać 2200 brutto (+ zus pracodawcy) lub więcej to już się opłaca własna działalność, chyba że należysz do grona tych ludzi co twierdzą że będą mieli piękną emeryturę z zus-u
- pracujesz na etacie w jakimś teatrze, domu kultury, a w firmie "dorabiasz"
- albo na szaro-czarno

8

Odp: Jak to z tym ZUS-em?

w agencji trudno szukać rewelacyjnych warunków na umowie. Specyfika współpracy z takimi firmami wymusza jednostronne umowy

Ostatnio edytowany przez Orki (2017-02-08 22:18:09)