Temat: Lumidesk Nano uszkadza urządzenie Elation Event Bar

Witajcie.

Posiadałem urządzenie Elation Event Bar (produkt ADJ). Gdy używałem je samodzielnie przez ponad rok wszystko było w porządku. Chwilę po podłączeniu do sterownika Lumidesk NANO coś cichutko strzeliło z lekkim zapachem spalenizny i światełka przestały pracować wraz z wyświetlaczem.

Produkt został wysłany do producenta. Producent nie naprawił a wystawił f-rę korygującą. Wydany został mi nowy egzemplarz.
Podłączyłem do gniazdka, popracował trochę. Za chwilę podłączyłem do sterownika aby zaprogramować do reszty świateł i sytuacja się powtórzyła po paru sekundach.
A więc obydwa urządzenia spalone w ten sam sposób.

Zaznaczam, że około 20-tu innych świateł pracuje przy tym sterowniku poprawnie.

Co może w takim razie być przyczyna zaistniałej sytuacji?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
malin

2

Odp: Lumidesk Nano uszkadza urządzenie Elation Event Bar

Nie rozumiem dlaczego winisz sterownik skoro z innymi urządzeniami pracuje dobrze ?? Wg. mnie wina leży w urządzeniu skoro producent bez wahania wymienił na nowy egzemplarz to tym bardziej obstawiał bym winę konstrukcyjną urządzenia bo czego można spodziewać się po tanich Chińskich światełkach (ADJ)
Zakładam że znasz ograniczenia DMX i wiesz że ze względu na specyfikę układów elektronicznych(głównie chodzi o SN75178) istnieje ograniczenie max liczby urządzeń wpiętych do jednej linii DMX i nie mówię o ilości kanałów. Kilku krotnie spotkałem się z problemem gdzie do jednej linii ktoś podłączył zbyt dużo urządzeń i wszystkie zachowywały się "dziwnie"

P.S.
szczerze wątpię żeby któryś z kolegów z tego forum miał doświadczenie z takim "sprzętem oświetleniowym"

Ostatnio edytowany przez losmichal (2014-12-07 20:48:32)

3

Odp: Lumidesk Nano uszkadza urządzenie Elation Event Bar

Witaj malinmm.
Uszkodzenie Elation Event Bar jest spowodowane pojawieniem się niepożądanego napięcia sieci energetycznej 230V lub jego części (np. kilkudziesięciu volt) na obudowie wtyku XLR DMX lub na Pin 1 = Ground wtyku XLR DMX światła. Wtyk XLR DMX nie może dotykać do obudowy Elation Event Bar lub na  Pin 1 = Ground XLR DMX światła nie może występować napięcie sieci pojawiające się po wpięciu wtyku XLR DMX do sterownika Lumidesk NANO. Jest to możliwe jeżeli na Pin 1 = Ground XLR DMX ale w sterowniku napięcie sieci lub jego część występuje.  Twoje światełko nie posiada tak zwanej izolacji galwanicznej np. w postaci transformatora na wejściu XLR DMX a prawdopodobnie sterownik to niepożądane napięcie podaje i to jest diagnoza uszkodzenia (inne twoje światła taką galwaniczną izolacje posiadają i dlatego nie ulegają awarii).
Informacja ta jest także podana w PDF producenta ,, event bar rev 7 13.pdf. ,, str.3 Event Bar.
Istnieje możliwość naprawy światła i usunięcia problemu współpracy ze sterownikiem Lumidesk NANO.
Pozdrawiam NIKSE Serwis Estrada DJ.

4

Odp: Lumidesk Nano uszkadza urządzenie Elation Event Bar

Mimo, ze z góry podziękowałem dziękuję jeszcze raz bo widzę, że jest to konkretna odpowiedz i bardzo pomocna.
Czy jest możliwość w takim razie zabezpieczenia/izolacji tego wstawiając np. między kable a urządzenie lub zaraz przy wyjściu z LumiDeska takiego zabezpieczenia uniwersalnego?

Pozdrawiam
mm

5

Odp: Lumidesk Nano uszkadza urządzenie Elation Event Bar

Tak, istnieje możliwość zabezpieczenia/izolacji praktycznie w 100% jeżeli podłączymy wszystkie urządzenia oświetleniowe ale ,,samotnie ,, każde oddzielnie i pojedyńczo w oddzielną linię Splittera DMX czyli każde urządzenie jest połączone przez izolację Splittera DMX.
Technicznie najlepiej jeśli Splitter miałby galwaniczną izolację wykonaną w technologii optycznej. Uniwersalne splittery są przeznaczone do emitowania sygnału wejściowego DMX, w konfiguracji łańcuchowego połączenia, na wiele oddzielnych wyjść.               
Uwaga: ważną sprawą jest stosowanie zasady że przewody zasilające: fazowe L , przewody neutralne N i przewody ochronno-uziemniające PE urządzeń oświetleniowych w torze/systemie oświetleniowym są zawsze podłączone do żródła zasilania sieci energetycznej 230 V w tej samej kolejności w sposób uporządkowany. Czyli wszystkie przewody: fazowe L do fazy zasilania L, przewody neutralne N do punktu neutralnego N zasilania i przewody ochronno-uziemniające PE do punktu ochronno- uziemniającego PE zasilania 230V. W praktyce wymaga to zlikwidowania wtyczek dwubiegunowych L,N męskich zasilających (musimy widzieć kolory pojedynczych kabli, ponieważ wtyki te można podłączyć do gniazda zasilania na odwrót o 180 stopni) w urządzeniach oświetleniowych, również i w sterowniku.
Takie oczywiste ale niestety często nie stosowane w Polsce podłączenie do sieci energetycznej  (w Anglii inaczej się nie da zamienić) nie powoduje pojawienia się wielu zakłóceń i nie pożądanej tak zwanej energetycznej pętli masy wraz ze zmiennym napięciem na obudowie urządzeń oświetleniowych, pod warunkiem że przypadkowo nie podłączymy do tego samego żródła zasilania 230V co oświetlenie np. sprzętu nagłaśniającego który dodatkowo jest jeszcze spięty z oświetleniem przewodem RCA lub XLR bo taką pętle stworzym ponownie.
ZE ZJAWISKIEM POWSTANIA PĘTLI MASY MAMY DO CZYNIENIA WTEDY GDY MASY (np.obudowy) WSPÓŁPRACUJĄCYCH ZE SOBĄ URZĄDZEŃ POŁĄCZONE SĄ MIEDZY SOBĄ ZA POMOCĄ WIĘCEJ NIŻ JEDNEGO PRZEWODU, CZYLI MASY URZĄDZEŃ POŁĄCZONE SĄ ZARÓWNO PRZY POMOCY PRZEWODU KABLA SYGNAŁOWEGO NIESYMETRYCZNEGO A TAKŻE PRZY POMOCY EKRANU KABLA DLA POŁĄCZEŃ SYMETRYCZNYCH ORAZ POPRZEZ PRZEWODY OCHRONNO-UZIEMNIAJĄCE KABLA PE ZASILAJĄCEGO SIECI 230 V. I wtedy powstaje niepożądane napięcie między masami (obudowami) urządzeń które to napięcie dodaje się do napięcia sygnału audio lub DMX i staje się wspólną ,,brumiącą,, zakłócającą jego częścią.           
Obudowy urządzeń oświetleniowych można dodatkowo uziemnić dodatkowym kablem np. do rury ogrzewania centralnego lub do dodatkowego uziomu, czyli metalowego pręta wbitego w ziemię, często stosuje się to rozwiązanie w terenie, ponieważ ziemia to idealny uziom o potencjale zawsze V=0 V. Proszę pamiętać ,że Ground Pin 1 wtyku DMX to jest masa sygnałowa a wtyk PE Ochronno-Uziemniający to uziemnienie energetyczne- elektrowni czyli ,,masa,, sieci energetycznej 230V a więc to są zupełnie inne masy o innych potencjałach.  Dodatkowo odsyłam do wyszukania stron dystrybutorów: rozdzielaczy audio sygnałów, transformatorów separujących liniowych i mikrofonowych, izolatorów audio pętli masy, di-boxów RCA/XLR oraz wyszukania informacji na temat: Pętla masy w Sprzęcie Estradowym. 
Odnośnik: http://www.monacor.pl/cat...ory.html/page/1
Pozdrawiam NIKSE Serwis Estrada DJ

Ostatnio edytowany przez NIKSE (2015-01-23 21:15:39)