1

Temat: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

Cześć!

chciałbym się nauczyć realizować światło inteligentne - na początek niewielkie sety złożone z kilku głów, powiedzmy 4 spotów, 4 washy, ewentualnie kilku pico-beamów. Na tę chwilę nie mam nic - ani sensownego sterownika (DMXControl na laptopie...), ani nawet głów. Natomiast mam duże doświadczenie w oglądaniu świateł :-) pracuję przy eventach raczej przy dźwięku i montażach, ale nie mam niestety znajomych świetlików, którzy się podzielą wiedzą...

Jak się za to zabrać?
A. Kupić np. Avolites Titan One, do tego jakis pixel mapper (tak się nazywa soft udający scenę?) i cisnąć po nocach?
B. Jak wyżej tylko Avolites Titan Mobile?
C. Pozostać przy DMXControl / Freestyler i do nich dokupić jakiś soft emulujący scenę?
D. Pozostac przy DMXControl, kupić ze 2 głowy typu spot i próbować, próbować próbować?
E. Zupełnie inaczej?

Chciałbym umieć zaprogramować i obsłużyć głowy podczas niedużych koncertów, czy większych konferencji - zrobić jakieś przejazdy beamami na fanfarach, czy użyć ich dekoracyjnie i tylko od czasu do czasu robić jakieś przejazdy. Jednocześnie chciałbym, żeby programowanie takiej konferencji nie zajęło mi 3 dni (a tak to w tej chwili wygląda w DMX Control, a efekt jest i tak marny).

Help! smile


-------------------


Podczepiam się pod temat - planuję zakup oprogramowania i ewentualnie sterownika do nauki realizacji oświetlenia. Interesuję się oświetleniem eventowym i koncertowym, dotychczas jednak nie było mi dane nauczyć się sterować sensownie ruchomymi głowami (czasem świecę tylko dekoracyjnie na ściany PARami, ledbarami oraz na scenę światłem żarówym (PC, Fresnel, Profile).

Zamierzam zaopatrzyć się w kilka głów (-ek) i nauczyć się robić z nimi coś ciekawego - kilka razy pracowałem z 2-4 głowami typu spot robiąc światło na zabawę taneczną przy pomocy DMXControl i sterownika DMX na USB, ale stworzenie czegoś sensownego (ruchu synchronicznego kilku głów, prostego przejazdu na


--------
Posty złączone

2

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

Idź chłopaku do prolightu na jakieś szkolenie najpierw i dużo czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj

3

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

Coś do przeczytania smile
http://ltt.com.pl/fascynujace-swiatlo

4

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

Dzięki chłopaki za pomoc - jest to na pewno, po części, słuszna droga (link do książki poszedł już do Świętego M.). Mam jednak wrażenie, że to trochę jak czytanie o realizacji dźwięku - jak ustawić mikrofon na hi-hat, żeby zabrzmiał tak, a nie inaczej. Oczywiście muszę znać typy mikrofonów, ich charakterystyki itp - to nie ulega wątpliwości. Ale jeśli nie wezmę tego mikrofonu do ręki i nie spróbuję, to i tak nic z tego nie będzie.

Stąd też moje pytania odnosiły się do praktycznych aspektów realizacji światła i Waszego doświadczenia w tej kwestii. Wracając do analogii do realizacji dźwięku - czy jest mi potrzebny pro tools i mikrofon Neumann, czy może wystarczy audacity i Behringer? A może najpierw powinienem spróbować wbudowanym mikrofonem iphone'a?

pozdro!

5

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

Jeszcze lepsza opcja to poszukaj firmy z branży nieopodal Ciebie i zapytaj o temat wyjazdu na sztukę. Oczywiście w ramach praktyk bądź przyuczenia. Wtedy mniej więcej otrzymasz zarys i dorbne podpowiedzi jak działać w naszej specjalizacji.

6

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

Tu szukają ludzi może warto
https://www.facebook.com/aram.eu/photos … mp;theater

7

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

nasza firma ciągle kogoś potrzebuje, wyślij cefałkę na biuro biuro@groda.pl albo się skontaktuj telefonicznie, jaki masz zapał to się szybko zweryfikuje smile

8

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

Panowie - dzięki wielkie smile Trochę źle się wyraziłem - ja nie szukam pracy, nie mam czasu na to smile Mam małą firmę, w której mamy nagłośnienie, trochę multimediów i światełek żarowych. Chciałbym kupić kilka głów i nie musieć każdorazowo do dwóch przejazdów głowami zatrudniać realizatora za 600 zł. Na tym etapie nie planuję realizować koncertów z 20 ruchomymi głowami, tylko raczej - mając 4 washe i 4 spoty - zaświecić dekoracyjnie podczas konferencji, czasem zrobić jakiś przejazd na fanfary. Branża konferencyjna właśnie przechodzi w sen zimowy, więc mógłbym ten czas wykorzystać i się czegoś nowego nauczyć.

Tylko pytanie czy DMXControl nie jest ślepym zaułkiem i czy np. Titan One pozwoli mi zrobić więcej / łatwiej / bardziej intuicyjnie... a jak dozbieram to przesiądę się bez bólu na Titana Mobile...

Umówmy się - pracowałem w dużej firmie eventowej - jadąc na sztuki, gdzie każdorazowo wisi 30-100 głów i jest grandMA, niczego się nie nauczę, bo trudno oczekiwać, żeby świetlik tłumaczył mi jak grupować głowy, jeśli ma do opędzenia taką sztukę...

9

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

zapraszamy do Lighstschool na początek proponuje podstawy oświetlenia estradowego i potem podstawy programowania konsolet oświetleniowych.

Co do sterownika to titan one jest jak najbardziej słuszynym wyborem. Napewno jest to najciekawsza opcja w swojej cenie.

10

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

Wpadne jeśli zrobicie kursy poza sezonem (styczen-marzec) :-) A nie w połowie listopada, jak mam 3 imprezy dziennie do opędzenia...

EDIT:
Widzę, że w drugiej połowie marca będą podstawy oświetlenia estradowego, piszę się :-) A podstaw programowania sterowników w ogóle nie widzę...

Ostatnio edytowany przez qubazo (2014-12-04 00:21:21)

11

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

qubazo napisał/a:

Wpadne jeśli zrobicie kursy poza sezonem (styczen-marzec) :-) A nie w połowie listopada, jak mam 3 imprezy dziennie do opędzenia...

EDIT:
Widzę, że w drugiej połowie marca będą podstawy oświetlenia estradowego, piszę się :-) A podstaw programowania sterowników w ogóle nie widzę...

Podstawy programowania to nowe szkolenie - które wystartuje od stycznia, wiecej informacji na dniach ;-)

12

Odp: Nauka realizacji oświetlenia ruchomego

I to mi się podoba!