Temat: ruchoma głowa

Jestem studentem automatyki i robotyki i zrodził się pomysł na pracę inżynierską, właśnie ruchoma głowa plus sterownik
Myślę  o tym żeby połączyć zwykłe ledowe pary z obudową która ruszała by się dzięki jakimś silnikom, całość miała by być połączona z laptopem przez jakiś sterownik dmx.
pytanie jest takie czy w ogóle warto jest w to się bawić i czy jest to możliwe do zrobienia przez studenta
(wspomnę jeszcze że nie zajmowałem się oświetleniem i jak na razie nie mam o tym pojęcia)

2

Odp: ruchoma głowa

Sterownik w znaczeniu wewnętrzny kontroler sterujący czynnościami ruchomej głowy, czy sterownik jako urządzenie którym użytkownik wydaje polecenia (tak jak my rozumiemy słowo "sterownik" w tym kontekście)?
Skoro to robotyka i automatyka to zalecałbym nie wchodzenie w robienie własnego sterownika do wydawania poleceń. Sterowanie jest ujęte standardami, jest dość gotowców.
Tak naprawdę nie musisz znać się na świetle aby zrobić ruchomą głowę. W ogóle nie musi to być ruchoma głowa. Są też urządzenia nazywane "ruchome ramię", "yoke", "ruchomy yoke" itp. Jest to baza ze zmotoryzowanym, zdalnie sterowanym ramieniem, do której użytkownik sam mocuje reflektor wg. swojego uznania.
Nie wiem jaki jest potencjał konstrukcyjny na twoim wydziale, ale jak studenci mogą robić roboty, samochody i części do satelity, to ruchome ramię na etapie prototypu powinno być jak najbardziej osiągalne.
Podpowiem że najbardziej pożądane cechy takiego ruchomego ramienia to jak najcichsza praca (najlepiej bezgłośna) i powtarzalność pozycji. Prawie wyłącznie teatry, czasem TV, tego używają i dlatego takie wytyczne. Oczywiście musi być przyzwoita sztywność i obciążalność mechaniczna urządzenia, stosownie do planowanych wielkości i masy reflektorów jakie miałyby być stosowane.

Tak jak wspomniałem nie potrzebujesz "znać się na oświetleniu". Jest dużo, bardzo dużo gotowych nieruchomych reflektorów i naświetlaczy. Wystarczy opracować mocowanie które założy się w miejsce istniejącego uchwytu i gotowe.
Jeśli będzie cicha praca, wytrzymałość, dobre przekazywanie sygnału i zasilania do naświetlacza oraz bardzo dobra powtarzalność pozycji, to masz nawet produkt który się będzie sprzedawał.

3

Odp: ruchoma głowa

w sumie jest to na razie nie do końca przemyślane, znalazłem parę sterowników (np mydmx) które mógłbym wykorzystać, teraz tylko zastanawiam się czy nie wymagaliby ode mnie stworzenia własnego sterownika który właśnie przetwarzałby sygnał z laptopa na dmx i to mógłby być problem

4

Odp: ruchoma głowa

W sumie takich projektów w necie od groma. Pierwsze z brzegu:http://tonspur-artists.info/ep-lights/i … ep-mhm-v09.
Nawet są gotowe projekty głów z gobosami i całą resztą. Konstrukcja głowy ledowej jest w miarę prosta potrzebujesz stepper dmx najlepiej z dimmerem pwm rgb. Drivery ledowe i ze dwa silniki krokowe z przekładnią. Oczywiście wraz z wymaganiami rośnie stopień komplikacji. Choć w sumie jak ci zależy to możesz ściągnąć komponenty z chin i dorobić tylko sterowanie.

5

Odp: ruchoma głowa

k22mil1 napisał/a:

teraz tylko zastanawiam się czy nie wymagaliby ode mnie stworzenia własnego sterownika który właśnie przetwarzałby sygnał z laptopa na dmx i to mógłby być problem

Może by zechcieli, ale nie powinni. Sterowniki żyją własnym życiem a urządzenia własnym. Mają mieć wspólny język i tyle.
Moje zdanie to albo urządzenie ruchome, albo sterownik DMX. Nie dwa na raz, bo nic konkretnego z tego nie będzie. Samo ruchome urządzenie dostarczy dość zadań.

I tak będziesz potrzebował mikrokomputer i interfejs DMX wewnątrz ruchomej głowy, aby odbierał i interpretował sygnał DMX, oraz operował mechaniką urządzenia. Może nawet interfejs DMX/RDM?

6

Odp: ruchoma głowa

Kacper przeceniasz prace dyplomowe. Myślisz o profesjonalnym produkcie a tymczasem ma to zadziałać na obronie pracy bo później i tak skończy w magazynie.
Kamil
1) Interfejs usb dmx czyli open dmx najprostszy to układ FT232RL + wzmacniacz linii i optoizolator (najlepiej szybki czyli 6n137).
2) Możesz zrobić samodzielny sterownik na bazie arduino, 6 potencjometrów i 12 klawiszy. Do sterowania jedną głową starczy: Deskontrol http://www.deskontrol.net/blog/small-ar … ontroller/. Przejrzyj sobie tę stronę.
3) Robisz sobie interfejs usb-dmx (robisz sam, żeby się nie czepili, że kupiony), robisz sterownik midi Muzykanta w wersji 8: http://www.adamsmialek.prv.pl/. Integrujesz sterownik midi z programem do świateł i masz pełny wypas, aż szczęka opada profesorom. Uwielbiam ten projekt, bo sterownik jest prosty i łatwy w wykonaniu a sterowałem nim nawet program graficzny lol

Jeżeli potrafisz programować i promotor będzie chciał kodów źródłowych to masz źródła u Hennego http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/wahl.htm
Na bazie słowackiego Mscana możesz oprzeć źródła ruchomej głowy. Jeśli znasz assembler to wszystko masz na tacy tylko siąść i poskładać.
Na bazie doświadczenia mogę powiedzieć, że z elektroniką pójdzie szybko natomiast z mechaniką będziesz siedział do lata  big_smile

7

Odp: ruchoma głowa

Tym bardziej nie należy robić kilka urządzeń tylko jedno wink

8

Odp: ruchoma głowa

Co należy a co nie należy zdecyduje góra a student może co najwyżej ogon podkulić. Zwłaszcza jeżeli siła wyższa nie pojęcia o co biega, a wydaje im się, że studenciak pstryknie palcami i gotowe. Dlatego podałem najprostsze projekty na których można się oprzeć. 

Bo można się pokusić o zrobienie własnej wersji Sharpa czy nawet  Vipera. Cała gotową optykę można kupić u chińczyków, jedynie zostaje oprogramować procesor i zaprojektować płytę główną. Tu nie da się zastosować półśrodków trzeba porządny mikroprocesor i stopień komplikacji projektu odpowiednio wzrasta. Chociaż znam ludzi którzy klepnęli na ARMa program sterujący dość skomplikowanym robotem w niecały tydzień więc się da. No ale za to jest czym się pochwalić przed ewentualnym pracodawcą.

A proszę chiński producent gotowej optyki www.yl-optics.com. Produkuje wszystko do wszystkiego łącznie z gobosami. Na Aliexpresie za komplet soczewek do podróbki Sharpa chcą 100 dolarów.

Tak więc Kamil ma dwa wyjścia albo zrobi to na tzw "odpierdziel się" albo tak jak radzisz Kacper skupi się na jednej rzeczy i zrobi to przyzwoicie. Chociaż myślę, że na to drugie jest za mało czasu.

Ostatnio edytowany przez keso (2014-01-17 16:37:49)

9

Odp: ruchoma głowa

po przeczytaniu waszych komentarzy dochodzę do wniosku że to jednak nie jest AŻ tak proste big_smile to po pierwsze, po drugie widzę teraz że najlepiej byłoby robić to we dwie osoby, a po trzecie ewentualna obrana byłaby za rok bo są to studia inż 3.5 letnie, ale i tak by dobrze wszystko porobić trzeba by było już zaczynać o tym poważnie myśleć.

dziękuje za wszystkie komentarze, dzięki nim mam teraz jakikolwiek obraz całej tej sprawy