Temat: Kable - lutowanie i problem

Zabrałem się za lutowanie kabli do światełek. Znalazłem schemat na elektrodzie, który mówił:
1 - zmostkowana masa
2 - sygnał +
3 - sygnał -

Zrobiłem kilka kabli na takim schemacie, PARy Led Technika podeszły bez problemu. Następnie podpiąłem głowy Showteca 50 LED Spoty. Jakie było moje zdziwienie, gdy w manualu znalazłem odwrócone fazy, czyli na 2 był sygnał ujemny, na 3 pinie sygnał dodatni. Szczerze mówiąc totalnie zgłupiałem. Oczywiście urządzenia ani nie drgną na tych kablach. Nie widzę problemu zrobić kilka kabli na innym schemacie ale mam do Was pytanie - czy jest to koniecznie? Może da się w jakiś inny sposób odwrócić fazy bez przeróbek kabli? Co w sytuacji kiedy mam w jednym obiegu podłączone X urządzeń, z czego połowa z nich ma odwróconą fazę? Jak to wszystko połączyć?

Bardzo proszę o pomoc i rozwianie wątpliwości

2

Odp: Kable - lutowanie i problem

Heh... Elektroda... i wszystko jasne.

No ale do rzeczy. Kable DMX to: 1 - Masa, 2 - sygnał minus (-), 3 - sygnał plus (+). Taki jest standard i nie ma "ale".
Jeśli pin 1 jest przeprowadzony na ekranie kabla, a piny 2 i 3 na parze skręconej i nie skrosowałeś (że pin 2 idzie na 3 i odwrotnie), to kabel jest w porządku.
Jeśli jest inaczej - musisz przerobić. Jeśli jest jakieś urządzenie które ma odwrotnie sygnały na pinach 2 i 3 to się używa "odwrotki" - szkoda robić kabla, bo można go łatwo pomylić z normalnym.

Ostatnio edytowany przez KacperP (2013-08-02 15:31:28)

3

Odp: Kable - lutowanie i problem

Edit:// ok znalazłem błąd i zrozumiałem to napisane wyżej big_smile przede wszystkim różnica między połączeniem DMX, a połączeniem audio jest znacząca - w audio pin2 s+, pin3 s-, w DMX odwrotnie. Nie pozostaje nic innego niż przelutować wszystkie kable. Udanego wieczoru wszystkim!! lol  lol

Jeśli pin 1 jest przeprowadzony na ekranie kabla, a piny 2 i 3 na parze skręconej i nie skrosowałeś (że pin 2 idzie na 3 i odwrotnie), to kabel jest w porządku.
Jeśli jest inaczej - musisz przerobić. Jeśli jest jakieś urządzenie które ma odwrotnie sygnały na pinach 2 i 3 to się używa "odwrotki" - szkoda robić kabla, bo można go łatwo pomylić z normalnym.

Co oznacza 'para skręcona' i krosowanie? Okazało się jednak, że żadne urządzenie nie ma odwrotnych sygnałów, to ja miałem odwrotne myślenie pod względem połączenia sygnałów z pinami lol

Ostatnio edytowany przez zieluch (2013-08-02 16:37:21)

4

Odp: Kable - lutowanie i problem

Ale jeśli polutowałeś jedynki z jedynkami, dwójki z dwójkami, trójki z trójkami (czyli tak jak pisze Kacper - nie krosowałeś 2 z 3) to kabel jest ok.

Kabel DMX lub XLR to tylko przedłużacz - w nim się nic nie dzieje, on podaje sygnał dalej i jeśli nie ma przeplotu, to wszystko powinno działać.

5

Odp: Kable - lutowanie i problem

W takim razie nie potrafię lutować, bo już 3 kabel zrobiony nie działa roll
Jakie kable gotowe polecacie do DMX'a? A może kupić obojętnie jaki kabel DMX/XLR i będzie OK? Oczywiście nie 110Ohm, bo są zbyt drogie

6

Odp: Kable - lutowanie i problem

Może masz polaryzację w sterowniku odwróconą? Pożycz od kogoś kabel, na temat którego wiadomo, że działa i sprawdź u siebie pozostałe elementy systemu.

7

Odp: Kable - lutowanie i problem

Przecież to działać musi. 1 - w obu wtyczkach masa/ekran, zostają Ci 2 żyłki którymi łączysz 2 z 2, 3 z 3. I będzie działać, obojętne czy wepniesz do audio czy do DMX. Z ciekawości, jakie wtyki zastosowałeś? (producent).

8

Odp: Kable - lutowanie i problem

Wrzuć fotki polutowanych wtyczek z kablami... Co znaczy, że "...Pary Led Tehnika podeszły bez problemu" - słuchały się sterownika, działały ? A jaki sterownik masz ? A może adres, mode się nie zgadza ? Świeci dioda, że mają sygnał Dmx ? A może potrzebujesz spliter, bo się zdarza czasem, że tanie rzeczy nie zawsze działają z innymi, tanimi rzeczami...

9

Odp: Kable - lutowanie i problem

Tyle, że tani splitter będzie kolejnym słabym "ogniwem" neutral

10

Odp: Kable - lutowanie i problem

Zastosowałem wtyki Neutrika i Proela, kabel Klotz i Cordial.
Obecnie nie mam dostępu do kabli żeby porobić zdjęcia.
Podeszły bez problemu, czyli słuchały się sterownika przez moment. Korzystam z interfejsu DMX-USB pod ENTTECiem, soft Freestyler. Adresy przypisałem, mode zgadza się, jedyny problem mogłem mieć z biblioteką ale na pewno kolory dobrze ustawiłem i one działały OK. Tak więc na pewno nie leży wina w tym co w/w.
Plan mam taki - kupię kilka kabli gotowych, lutowanych beztlenowo i będę miał całościowy podgląd na sytuację.
Co najlepsze - na tych samych kablach opiąłem ze sobą głowy w trybie Master/Slave. I co się działo...głowy chodziły tylko wtedy gdy mocniej skręciłem wtyczkę lub pokręciłem kablem. Tak jak mówię, elektryk ze mnie jak z koziej dupy trąba big_smile

11

Odp: Kable - lutowanie i problem

neutrik/cordial

Post's attachments

zdjęcie.JPG 1.45 mb, 1 downloads since 2013-08-06 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.
http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

12

Odp: Kable - lutowanie i problem

Dokładnie tak powinny wyglądać moim zdaniem zrobione kable. Zabezpieczone wtyki gdzie ja takich nie umiałem zrobić, zapewne u mnie powstaje zwarcie, mieszają się sygnały przed wyjściem we wtyk i światła wariują albo w ogóle nie działają.

13

Odp: Kable - lutowanie i problem

Moim zdaniem - wpadaj do najbliższego sklepu elektronicznego. Kup sobie "koszulkę termokurczliwą" na nowo polutuj kable - zrób tak jak koledzy piszą-pomagają. Rób to bez pośpiechu "przy piwku wieczorkiem" - Musi się udać - Jak masz jakiś miernik sprawdź sobie przejścia każdego pinu czy jest 1-1, 2-2, 3-3. Czy nie ma przejścia np. na 1 i 3

Ja pierwszy przewód polutowałem dobrze chyba za "X" podejściem pamiętam że miałem mieć 6m - to miałem 2m ale jakoś się nauczyłem i teraz leci smile

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez Toldi (2013-08-06 22:20:57)

14

Odp: Kable - lutowanie i problem

w bardzo starych skanerach odbywało się to w następujący sposób.
Miedzy wyjściem sterownika a pierwszym skanerem zamienione piny na krzyż.
1 --> 1
2 --> 3
3 --> 2
między kolejnymi urządzeniami tak samo.
Nie znam twoich urządzeń i nie wiem czy o to chodziło.

15

Odp: Kable - lutowanie i problem

Jakieś banialuki Ci wypisują, żaden z obecnych producentów nie robi żadnego lutowania ''na krzyż''. W protokole DMX to nie ma szansy funkcjonować. Prosta rada - nie mostkuj pierwszego pina z oplotem - jest to praktyczniw zbędne, a w chińskich urządzeniach czasem są babole:-)  Na złączach XLR są cyferki 1,2,3 - lutuj 1 do 1. Żadnej innej filozofii nie ma.
Za pomocą miernika sprawdź, czy na urządzeniu, które ci nie działa wejście i wyjście DMX są prawidłowo zmostkowane. Jeśli chcesz mieć pewność absolutną - na końcu linii zastosuj tzw. Terminator.
Pozdr.