Temat: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Wczoraj świeciłem sztukę, w której trzech aktorów śpiewało piosenki przy akompaniamencie tria jazzowego. Wszystko byłoby fajnie gdyby nie fakt, że światła powodowały dziwne "pierdzenie" nagłośnienia. Instalacja elektryczna w sali była bardzo stara i fatalnie zrobiona (nie ma np. uziemienia) - to niestety było nie do przeskoczenia, a będę tam jeszcze pracował. Co więcej problem występował pomiędzy 1/3 a 3/4 pełnego rozświetlenia każdego z kanałów na dimmerze za wyjątkiem reflektora prowadzącego (Reich & Vogel). Dzięki temu miałem tylko albo ciemne plany z punktakiem albo bardzo jasne gdy plan ogólny rozświetlony był na 3/4 mocy hmm Korzystałem z alfy 24/255, 2x proximy 6-cio kanałowej i 12-to kanałowego agata.
Istnieje jakiś sposób na pozbycie się tych zakłóceń? Jakiś separator czy cokolwiek innego nie pozwalającego na przechodzenie zakłóceń ze światła do dźwięku?

2

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

najprostszym rozwiązaniem będzie korzystać z osobnych faz na nagłośnienie i oświetlenie. Wtedy nic nie powinno brumieć... no chyba że stojąc przed skrzynką z bezpiecznikami nie wiesz CO jest CO to wtedy może być problem z rozszyfrowaniem jakie urzadzenia są podpięte pod którą fazę :]

http://www.galeriaotwock.waw.pl/avekamil/jeb.jpg

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Po otworzeniu skrzynki razem z kolegą od głośników zbaranieliśmy ale to całkiem osobna historia...:D Nie chcę bawić się w korzystanie z dwóch faz do światła i jednej do nagłośnienia (chociaż to rzeczywiście powinno pomóc) bo nie wiadomo co jest co. Mamy tam gniazdo trójfazowe 32A i to wszystko co wiemy. Remont sali jest przewidziany do końca 2012 roku (pieniążki unijne) więc na razie nikt tam nic nie zrobi ale elektryk tamtejszy jest na urlopie. Wolę zainwestować w coś co mi rozwiąże problem w podobnych przypadkach niż za każdym głowić się jak zrobić żeby było dobrze.

4

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Niestety ten problem dotyczy kadego z nas i jeedynym rozwiazaniem jest kozystanie z osobnych faz tyle ze swiatlo powinno zajmowac 2 fazy a dzwiek jedna.
Najlepiej bedzie sie rozszyc z gniada 32A ktore tam mas, pamietajac o tym ze agat zajmuje 3 fazy wiec musisz myslec o przesunieciu kanalow, 1,4,7,10 to jest 1 faza 2,5,8,11 to 2 faza i 3,6,9,11 to 3 faza wiec najlepiej jest wybierac tylko kanaly zajmujace ktores z 2 faz a do dziwieku zostawic wolna.
Istnieja tez separatory, ale rzadko i nie wszedzie dzialaja. Najlepiej i najtaniej to po prosty wpiac pasywny DIBOX na wyjsciu Miksera ale jak juz mowilem to nie zawsze dziala.
jeszcze mozesz poprzelaczac masy w urzadzeniach audio to tez zazwyczaj pomaga

5

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Nie maiłem okazji sprawdzać w praniu ale z teorii i od kolegi z teatru (podobny problem). Kluczem (po za siedzeniem na jednej fazie) jest uziom.
A szczególnie jego brak ale od początku. Jeśli masz dwa osobne gniazda 32A a ich uziom jest kiepski (cienki, kiepskie odprowadzenie itp.) to pomimo książkowego odizolowywania faz zdarza się że BUCZYyYYyyyyYyYyyyyy  Najgorsza opcja tyczy się gdy uziomu nawet nie ma, to są tak zwane stare instalacje TNS (chyba nie pomyliłem nazwy) wtedy robi się zerowanie czyli kabel zerowy robi za uziom co kończy się tak samo kiepsko.
Może było to już wiadomo ale rzuciłem jak to naprawić?? hehe nowy uziom??:P generator w  szatni??:P kondycjonery sieciowe dla dźwiekowców/UPS??:P

6

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

1. W dobrej klasy sprzecie akustycznym w końsówkach jak i w stole są separatory i nic nie powinno być.
2. Jak najdalej trzeba omijać aby kable dźwiękowe były prowadzone razem z oświetleniowymi bo wytwarza się pole magnetyczne które zakłóca przesył danych w przewodzie dźwiękowym.
3. Jeśli zero przed rozdzielnią nie jest uziemione to będzie buraczało bo przy nierównym obciążeniu faz na zerze nie ma zera tylko normalnie wolty i ampery, czasmi potrafi dojsć do stanu gdy na zerze jest nawet 100 V

7

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Miałem podobny problem z brumami. Najlepszym wyjściem okazała się wymiana dimerów. Proboałem wszystkiego, nawet zasilania oświetlenia z agregatu. Najgorzej brumy zbierały gitary. Dochodziło do sytuacji, że gitarzysta stawał pół metra z boku, albo przekręcał się o 180 stopni i brumy cichły.

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

DIBOX nie działa, wczoraj po sztuce sprawdziliśmy wszystko co możliwe. Nawet izolowaliśmy zasilanie nagłośnienia transformatorem ale odsłuchy ciągle brumiły. O dziwo przody były cicho ale nie szukaliśmy już sobotniej kombinacji włożenia wtyczek (nie ma bolców w gniazdkach więc wtyczki można włożyć odwrotnie). Stanęło na razie tym, że zażądaliśmy uziemienia bo to i tak wielkie szczęście, że mikrofony jeszcze nie załatwiły żadnego artysty. I owszem. Mam tam starą instalację TNS i jedno gniazado 32 A :]
Dzięki za info jak rozkładają się fazy na poszczególne gniazda. Jeśli następnym razem będzie coś nie tak przepnę się pod dwie fazy a ze skrzynki pociągniemy osobne gniazdko z trzecią fazą dla nagłośnienia.

Ostatnio edytowany przez początkujący p. Światełko (2008-09-22 07:46:42)

9

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Nie wiem do końca o co chodzi z tymi gitarami, ale piece gitarowe w zestawieniu z gitarą tak mają że brumią niezależnie od wszystkiego jak się mocny przester wdepnie, albo przestanie się dotykać strun dłonią czyli jeśli się nie mylę jak przestanie się uziemiać gitarę. Tak samo jest z piecami basowymi i basem smile I tutaj faktycznie jeśli stoi się blisko pieca to ustawienie względem niego ma wpływ na poziom brumu... Niemniej jednak nie jest to chyba problem związany z urządzeniami oświetleniowymi...

Ostatnio edytowany przez Marchw (2008-09-22 16:31:23)

10

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

rzeczywiście to nie za bardzo w świetle ale elektryka.... a czy Ci się po prostu to nie sprzęga??:P bo objaw brzmi dziwnie

11

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Bywa również tak że kable idą obok siebie. Równolegle.... Zmieńcie trasę kabli

Michał Bystrzycki
--------------------

12

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Skoro brum pojawia sie przy rozjaśnianiu świateł i ginie przy 100% to raczej nie spżęrzenie smile

13

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Michał napisał/a:

Bywa również tak że kable idą obok siebie. Równolegle.... Zmieńcie trasę kabli

Dokładnie.
Kabelki "Hałasowe" nie powinny się spotykać (ani znajdować się w bezpośredniej bliskości) z innymi kabelkami.
Wiemy, że często jest to niemożliwe, w takim wypadku lepiej jeśli się krzyżują niż przbiegają równolegle.
No i osobne zasilanie jest wielce wskazane...

Wszystko się da. Czasami tylko chwilowo niewiadomo jak to zrobić. :-)

14

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

co do wymiany dimera jeszcze, przypomniało mi się że są jakieś `'nowe`' czyli drogie które inaczej regulują moc niż ścinanie sinusoidy (znaczy jak obecnie) i wogule nie brumią  nawet żarniki i one same siedzą cicho`;p no ale $$$$ ....

15

Odp: Zakłócenia w instalacji powodowane przez ściemniacz.

Te "nowe" to dimmery sinusoidalne. Działają właściwie jak uproszczone wersje falowników.