1

Temat: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

Hej,

Piszę tu w takiej oto sprawie? Nie znam się na oświetleniu prawie w ogóle i jedyne co wiem, to że chcę, żeby było fajne tam gdzie je chcemy zrobić, czyli w naszej sali. Jest to sala kościoła zielonoświątkowego. Nie ma to w ogóle mieć znaczenia dla Was, bo gramy nowocześnie, to też ma wyglądać nowocześnie.
Co mi więc trzeba? Na każdym nabożeństwie na początku jest muzyka i ta muzyka ma być na koncertowym poziomie. To nam całkiem wychodzi, pomijając kwestię świateł ? tu trzeba inwestycji. Jako, że planujemy zmiany na najbliższe lata, w budżecie chciałem też ująć inwestycję w oświetlenie.
Już mi kiedyś tutaj pomogliście, więc stwierdziłem ? zapytam profesjonalistów. Podpowiedzcie mi, jak byście mieli taką salę do ogarnięcia oświetleniowo, co byście tam wstawili? Podpowiem tylko, że na tylną ścianę chcieliśmy bary wstawić. Leżałyby na ziemi i podświetlały ścianę? I to właściwie jedyny pomysł. Gramy muzykę poprockową, więc pewnie w jakieś głowy by trzeba zainwestować, żeby było dynamicznie? Ruch wskazany jak najbardziej. Zamieszczam zdjęcia, żebyście zobaczyli jak sala wygląda. Nie wiem co mogę Wam więcej powiedzieć jeszcze, a jestem zmęczony i przejrzystość tego tekstu wydaje mi się mała? Jak coś to pytajcie! ?

Zdjęcia pod tym linkiem:

https://picasaweb.google.com/1039095481 … directlink

Pozdrawiam
Michał

2

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

A możesz jeszcze określić jaki, nakład finansowy ma być przeznaczony na to? Fajnie wyglądało by to, jak jak piszesz, jakieś ledbary, lub pary ledowe z tylu żeby ścianę oświetlić, to już dużo da. Hmmm i teraz co dalej, czy inwestować w jakieś głowy 250, czy tez może skanery? Do tego jakaś dymiarka lub hazer.... tylko to wszystko zależy od kasy jaka będzie na to przeznaczona smile

3

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

nie zapominaj o świetle frontowym. Pamiętaj, że światło frontowe potrzebuje prądu, zatem czy macie przyłącze trójfazowe? Sterownik do światła i człowiek co to ogarnie

4

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

nie dopatrzyłem że światło frontowe macie. Ja bym na tej sali zamontował na pewno min. 4 washe ledowe, kilka spotów, min. 250W, słabo, że ściania jest zielona bo to bardzo utrudni uzyskanie porządanych kolorów

5

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

A ja bym wstawił skanery bo będzie taniej, a powinieneś być zadowolony ( i jeśli ta rura jest dobrze zamocowana to je tam powiesisz). Washe ledowe i może bary frontem do ludzi jakieś, ewentualnie z 6 sunstripów.

6

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

skaner czy głowa jeden wój, ważne byście kupili, nawet używane, ale dobrej marki urządzenia. żadne euro, future czy dupa lighty.

7

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

Czy macie propozycje jakichś konkretnych modeli? Chodzi mi właśnie o to, ze nie chcę robić inwestycji na 2 tygodnie, ale żeby to poświeciło nam trochę. Dzięki kajmar888, że zwracasz uwage na marki - czego się wystrzegać? Wyleczyłem się już z lowcostowego equipmentu (jestem muzykiem), więc wolę dorzucić trochę więcej i mieć trochę pewniejsze.

O linki też bym prosił, bo nie wiem jak takie skanery np. świecą... Nie wiem co za efekt dają. Washe też mi niewiele mówią...

Ah, co do budżetu... w kościołach się robi "jak najtaniej", ale dorzucamy do tego jeszcze "tanio, ale dobrze". Czyli nie że 20 głów wisi i świeci, bo tak by było super, ale tyle, żeby osiągnąć profesjonalny efekt (jeśli się da) za znośne parę kafli. Sam próbowałem coś uzbierać to wyszło lekko 10 000, więc może powiedzmy, że to jest górny limit powyżej którego nie wychodźmy, ok? Ale im taniej tym lepiej, tak jak mówię, byle bez wioski.

Dzięki za pomoc!

Michał

8

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

W sytuacji w której górną granicą jest kwota 10 tyś. o nowych markowych urządzeniach można zapomnieć,
jedynie pozostaje szukać wśród używanych.

Wystrzegaj się takich firm jak:
- Eurolite
- Futurelight
- Flash
- Elation
- Scanic

Proponuje popatrzeć na American DJ albo Chauvet (choć osobiście omijałbym jak najdalej) bo na takie marki jak Martin, Robe, Clay Paky, SGM, DTS, Vari-Lite które zapewne kajmar`owi chodzą po głowie, 10 000 może nie starczyć nawet na używane w sensie ilościowym hmm

9

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

co do marek to na pewno prym wiodą Martin, Clay Paky, DTS, Robe, nie wspominając o Varilite. Wystrzegaj się wszystkiego co chińskie i plastikowe, future light, eurolite, x-beam, ADJ itp. 10 tys. to stanowczo za mało, bo samo okablowanie zje Ci ze 2-3 tysie, i na urządzenia pozostaje baaaardzo mała kwota. Chyba powinniście inwestycje rozbić na tury. w pierwszej kolejności kupcie te panele ledowe do oświetlenia ścian i chociaż ze dwie używane główki/skanery, jakiegoś haze'a. podepnijcie to do laptopa z jakimś programem do świateł i DABem. a za jakiś czas dozbierajcie kasy i dokończcie inwestycję. Na pewno nie próbujcie za tą kwotę kupić wszystkiego bo kupicie gówno, raczej małymi kroczkami rozwijajcie swoją salę.

np:
http://allegro.pl/ruchoma-glowa-martin- … 64464.html
http://allegro.pl/glowa-martin-mac300-w … 50140.html
http://allegro.pl/ruchoma-glowa-martin- … 20473.html
http://allegro.pl/mac-600-i2666279988.html

10

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

Dla przykładu jak to u mnie na początku wyglądało przy zakupach.

Za nowe urządzenia takie jak:
4x DTS Scena 650/1000W PC
4x Showtec Sunstrip Active
1x Elektron ACTOR B610
1x Showtec SC-1616 (który uważam za kiepski zakup zwłaszcza za dość wygórowaną kwotę w stosunku do faktycznych możliwości)
1x PXM PX094-3
wydałem lekką ręką przeszło 12 tyś.

Okablowanie DMX i zasilające:
- Cordial CDMX234 (ok. 250m) + wtyczki i gniazda XLR od Neutrik`a
- EK Turek H07RN-F (ok. 200m) + wtyczki i gniazda od PCE
- listwy zasilające i rozdzielnia od PCE
wydałem lekko ponad 6,5 tyś.

Myślę, że to w miarę uczciwy obraz tego, co kajmar wyżej przekazał wink

Ostatnio edytowany przez Mikey (2012-09-29 20:53:07)

Odp: Total newbe - scena w kościele do oświetlenia na rockowo

A ja się nie zgodzę. Nie kupuj głów bo cię to zje. Ruch jest fajny ale sensowna głowa którą warto kupić to nie jest 1000 złotych. MACów 250 nie ma co kupować bo będziesz je serwisował często, a nowy krypton to już około 8000. Taniej będziesz miał coemara albo DTSa ale i tak nie zejdziesz dużo poniżej 5000 za sztukę. Do rozważenia jeszcze GLP ale to i tak 4000 trzeba będzie dać za nówkę.

Nie wiemy jak wygląda zasilanie ale masz już wyciągnięte jakieś obwody, nie wiesz co masz (masz?) za ściemniacz do żarówek. Pewnie coś tam już działa przynajmniej tak wygląda ze zdjęć. Jak masz w DMXie to było suuuper. Jak dla mnie:
10 x Par Led - 3000
4 x Ledbar - 2500
Dym z wentylatorem - 1500 (jeśli uśmiechnąć się do Butryma to taniej)
12 x Par 56 NSP - 1200 (jako ACLe, blindery, podświetlenia, punkty kontrowe dla muzyków itd...)
3 x ściemniacz Eurolite (a co!) EDX4 - 1200
splitter DMX - 1000
okablowanie, DAB - 1500
haki - 500
To tak szacunkowo, pewnie z 1000 trzeba dodać na nieprzewidziane wydatki lub niedoszacowania.

Ja na takim zestawie pracuję często. Wystarczy wykorzystać pomysły scenograficzne (np. białe płachty na różnych głębokościach sceny) i naprawdę można dać radę. A tam gdzie budżet nie pozwala liczy się pomysłowość.

Ostatnio edytowany przez początkujący p. Światełko (2012-09-29 20:04:59)