Temat: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

Po kilku miesiącach żmudnego projektowania, wiercenia, piłowania, poszukiwania podzespołów oraz złożenia wszystkiego do kupy mogę pochwalić się wynikami z pierwszych testów urządzenia. Jest to ledowa wersja estradowego efektu świetlnego zwanego "JARAG". Urządzenie wymaga jeszcze dorobienia uchwytu do podwieszania i lakierowania proszkowego.
Dobrałem odpowiednie komponenty (kilka trzeba było ich przetestować), zaprojektowałem i wykonałem obudowę z pomocą 2 podwykonawców. Jest to pierwsza wersja urządzenia budowana w zasadzie na własny użytek. FunBox (tak sobie nazwałem go aby nie kopiować nazwy oryginalnej) NIE ma wbudowanych efektów. Efekty w tym przypadku generowane są przez MADRIXA i GRANDMA ON PC. Nie jestem programistą a złożenie efektu z wbudowanymi presetami wymagało by zaprojektowania elektroniki od podstaw co się wiąże oczywiście z większą kasą. Osobiście świecę sobie z GrandMa On Pc i generator efektów użyty w nim zupełnie mi wystarcza. Większość nowych stołów posiada obsługę efektów matrycowych więc tu nie ma problemu. Dla mniejszych zestawów potrzebna będzie dostawka z wgranymi presetami i odpalanymi za pomocą DMX. Jako, że jest to budżetowa wersja JARAGA nie ma ona również możliwości budowania ścian. FunBox posiadać będzie pałąk dzięki któremu będziemy mogli powiesić urządzenie lub postawić na ziemi. Zalety urządzenie to oczywiście cena 3 lub 4 tańsza od oryginalnego Jaraga. W wersji z lepszymi jakościowo żarówkami cena nie przekracza 1400zł. Kolejną zaletą to niski pobór prądu. W granicach 80W, więc urządzenia świetnie nadają się na hotelowe eventy.

http://youtu.be/_QF2iurlFZw

2

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

Pokażesz złacza dmx, adresowanie, detale i srodek?

Michał Bystrzycki
--------------------

3

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

Fotki wnętrzności nie będą w ogóle dostępne. Tył jeszcze nie jest wykończony. Złącza DMX 3-PIN adresowanie za pomocą DIP-SWITCH. Jest to prototyp.Wersja docelowa będzie miała jednak front z malowanej proszkowo blachy z wmontowanymi oprawami na żarówki led. W tym przypadku są one wklejone na stałe ale doszedłem do wniosku, że ceny ledów tak szybko lecą, że warto mieć możliwość wymienienia na coś mocniejszego, wyższej klasy jak np. LED COB (w tej chwili koszt takiej żarówki to około 40zł więć średnio się opłaca). Obciążalność kanału to 5W.

4

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

a czy po dołożeniu kolejnego modułu odległości między żarówkami będą takie same ??

5

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

Niestety jest to efekt tylko do podwieszania lub postawienia. Nie można z niego budować ścian jak z tradycyjnego Jaraga. Wymygało by to stalowej obudowy z specjalnymi mocowaniami o odpowiedniej wytrzymałości co oczywiście zwiększyło by koszt . Coś kosztem czegoś. Budując go myślałem o wypełnieniu sceny 6-8 takimi urządzeniami.

6

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

Ciekawy projekt ! Mógł byś udostępnić schemat elektroniczny? Lub chociaż podać co jest mózgiem tego

7

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

Nie liczył bym na schemat, skoro nawet fotek wnętrza nie uświadczymy. Fajne to, nie dałeś zarobić producentowi, ale czy 100% realizatorów to zaakceptuje, to nie sądzę. Tym bardziej że budowania matryc z tego nie przewidujesz. Czekam na taki projekt Sunstripa, ale na żarówkach (żadne diody).

8

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

http://www.youtube.com/watch?v=Or3-qM4y … re=related

9

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

ja np z milą chęcią bym to zaakceptował , brawo dla konstruktora ,

10

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

artmajster---> Nie do końca chodziło mi o to, miałem na myśli wykonanego własnoręcznie Sunstripa, oczywiście praktycznie wierną kopię, jednak zważywszy na korzyść płynącą z budowy we własnym warsztacie - za mniejszą kasę. Bo przy ilości np 8 sztuk cena już czyni cuda, a wielkich koncertów i tak na razie nie robię. Na bankiet w sam raz  wink

Ogólnie wiele rzeczy można sobie zbudować, na własny użytek jest to dobre (o ile oczywiście zbudowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa!), tylko z czasem dojdziemy do momentu kiedy będzie trzeba zrobić coś poważniejszego, a połowa sprzętu w magazynie (fajnego, nie powiem) jest własnej produkcji. Ciężko realizatora na to namówić...

11

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

no niestety
zależy kto na co się nastawia smile
ja również nie jestem zwolennikiem gonienia za raiderami - bo to trochę bez sensu
lepiej kupić coś z głową albo w miarę możliwości zrobić
a jak trzeba coś poważniejszego dla super wypasionego realizatora (który zazwyczaj i tak nie wykożysta połowy możliwości sprzętu) to lepiej pożyczyć big_smile

12

Odp: Ledowy Jarag własnej konstrukcji.

Najważniejsze w tym rozwiązaniu to ile bitów i jaką częstotliwość ma pwm. Jeżeli to któryś z popularnych w necie dimmerów led to niestety będzie mrugał i średnio działa na nim płynne ściemnianie. Co eliminuje twój projekt z poważnych zastosowań.

artis-sound napisał/a:

Nie liczył bym na schemat, skoro nawet fotek wnętrza nie uświadczymy. Fajne to, nie dałeś zarobić producentowi, ale czy 100% realizatorów to zaakceptuje, to nie sądzę. Tym bardziej że budowania matryc z tego nie przewidujesz. Czekam na taki projekt Sunstripa, ale na żarówkach (żadne diody).

Co za sztuka znaleźć 8-10 kanałowy dimmer w necie. Koszt najtańszego zamknie się w okolicach 50 zł. Do tego żaróweczki i obudowa. Niestety z tym ostatnim zawsze jest najgorzej smile. Profesjonalna obudowa trochę kosztuje. Trochę własnej pracy i trzeba przeliczyć czy to się opłaca.
Proszę najprostszy dimmer :
http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/dimmer.htm
Dab-systems chyba produkuje nieco zmodyfikowaną wersję tego projektu. Sam zrobiłem kilka i działa bez problemów.

Tu już bardziej wypasiony.
http://www.pcdimmer.de/index.php/dmx512 … switchpack

Susnstrip nie ma  takiej mocy więc nie potrzeba dużych dławików, które zwykle są bardzo drogie i ciężkie.