Temat: oświetlenie filmowe

Witam serdecznie,  interesuje mnie sprzęt tylko pod produkcję filmową, 4 punkty świetlne w pomieszczeniu 10 x 10 m. najlepiej o temperaturze barwowej 5600k,
no i jak najmniej pazerne na prąd choć wiem że czasem to jest nieuniknione, pary chyba. nie wchodzą w grę bo mi dziurę wypalą w parasolece   big_smile  proszę o radę i pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez DOMINIK (2012-02-14 14:03:31)

Odp: oświetlenie filmowe

Sposobów na oświetlenie planu jest przynajmniej kilka, zależy co chcesz kręcić. Od biedy wystarczą halopaki z filtrem CTB. Telewizory tak robią w swoich produkcjach często i dają radę. Jeśli masz trochę kasy to polecam lampy ledowe o zmiennej temperaturze - do kupienia w sklepach ze sprzętem. Mają diodę amber i white i spokojnie możesz wykręcić jaką chcesz w przedziale 3K - 6K.

Ale jeśli to amatorska produkcja, czy nawet półprofesjonalna to nie wystarczy ustawić ci balansu bieli? Musisz koniecznie mieć 5600? I jesteś pewien że na powierzchni 10x10 metrów do nagrywania chcesz użyć tylko 4 punktów świetlnych? Ja ostatnio nagrywałem wywiad w zbliżeniach (bez dziennikarza, tylko odpowiadający) i użyłem 9-ciu...

edit: ze sprzętem filmowym i fotograficznym rzecz jasna. Choćby u Machulskiego.

Ostatnio edytowany przez początkujący p. Światełko (2012-02-14 15:06:09)

3

Odp: oświetlenie filmowe

na powierzchni 10 x 10 chce nagrywać rozmowę przy kawie, 4 punkty juz mam, jeszcze 4 mi się przydadzą i tak się zastanawiam co tu dokupić jeszcze. Halogen zwykły + CTO  jest ciekawym pomysłem big_smile

4

Odp: oświetlenie filmowe

kinoflo

5

Odp: oświetlenie filmowe

pamiętaj o zastosowaniu 3point light smile

6

Odp: oświetlenie filmowe

Na taka powierzchnie nie wystarczą ci 4 kinoflo ChromaBANK 4
- jeśli mają być to źródła fluorescencyjne to przynajmniej 8 x kinoFlo FlatHEAD (chodź może być mało)
- nie chalogeny tylko na taka powierzchnie to przynajmniej 4x Jumbo ewentualnie 4x redhead (chodź może być mało) i polecam do tego założyc Chimere żeby zmiękczyć światło i można w chimere wklejić też CTB
- najlepiej by było 4x 1,2 HMI a najlepiej 4x 2,5 HMI również z chimerami chyba że chcesz ostre światło ale pod kamerę nie polecam
A te pozostałe 4 źródła światła to jakie?

7

Odp: oświetlenie filmowe

Dawid napisał/a:

A te pozostałe 4 źródła światła to jakie?

4 statywy po 2 x 125W(moc świecenia 600W) świetlówka, dobra sprawa bo mało prądu potrzebują ale jednak muszę w coś zainwestować a chce mądrze kase rozdysponować big_smile

Odp: oświetlenie filmowe

uf.. bart_krk zwrócił ci uwagę na 3 punkty. Powodzenia.

9

Odp: oświetlenie filmowe

początkujący p. Światełko napisał/a:

uf.. bart_krk zwrócił ci uwagę na 3 punkty. Powodzenia.

czyli najlepiej rozmiescić jeden punkt na froncie oraz 2 pozostałe lewo - prawo?

10

Odp: oświetlenie filmowe

Najlepiej zadzwon po kogos kto sie na tym zna, niech Ci zaprojektuje i wymierzy. Swiatlo w filmie ma kluczowe znaczenie, i raczej nienauczysz sie go robic czytajac o tym na forum.

11

Odp: oświetlenie filmowe

http://www.youtube.com/watch?v=LFM8bHuYmhg  sprawdź to , jest tego na YT trochę , dobrze też oświetlić tło , by nie było w kamerze ciemnej dziury , z serii obiekt filmowany i nic za nim

12

Odp: oświetlenie filmowe

Dziękuje serdecznie za odpowiedzi Pozdrawiam smile