Temat: dziwny problem na sztuce

Cześc miałem osobliwy kłopot na imprezie. miałem dwie maszyny do dymu marki robe - fog i hazer. instalacja była troszkę rozbudowana, cała puszczona przez dwa splittery ( na jednej linii DMX) pomieszczenie to hala expo w warszawie. problem był taki że dymiarki nie reagowały na dmxa ( adresy na pewno były ok, sygnał do dymiarek dochodził ) z racji tego iż były one wpięte w linię z głowami, koloradami, przepiąłem je na osobne wyjście ze splittera ( dwie maszyny na osobnej nitce ) maszyny nadal nie działały pozmieniałem im adresy na niższe, były na 510,511 - zmieniłem na coś w okolicach 250 ( nic to nie dało ) w końcu sygnał do dymiarek wypiąłem ze splittera i wpiąłem z outputu dimmera. Fog zachulał, hazer ni uja. Terminowanie linii nic nie dało, adresy na pewno były dobre, co się do cholery mogło stać?

2

Odp: dziwny problem na sztuce

Mógłbyś jakoś obrazowo przedstawić jak wyglądała ta cała instalacja?

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

3

Odp: dziwny problem na sztuce

po środku hali avolites - leci sobie 50 m dmxa za scenę. wchodzi w jeden splitter martina z którego po thru spięty jest jescze jeden. linie rzchodzą się następująca
- na kratę ok, 12 głów z 50 m dmxa
- do dimmera z 5 m
- do głów i kolorad na glebie ( razem z dymiarkami, do czasu gdy nie przepiąłem ich na osobną linię ) ze 40 - 50 m dmxa + terminatorem
- do stripeledów xeosa ok 40 sztuk po prawej i 40 po lewej stronie hali ( każda strona na osobnej linii , z terminatorami

4

Odp: dziwny problem na sztuce

Rozumiem że to było prowadzone kablem DMXowym. Czy masz możliwość powtórzyć ten eksperyment? Tzn podłączyć stół > splitter > dymiarka zachowując podane wyżej długości przewodu DMX? Pierwsze co przychodzi mi do głowy, to kiepskiej jakości konwerter DMX w dymiarce, bądź wysuszone elektrolity wokół niego (przydałby się w tym miejscu symbol układu scalonego na którym jest wykonany odbiornik DMX dymiarki). Ew problem w samym zasilaniu wcześniej wymienionego układu. Zaznaczam - to czysty mój domysł, nie mówię że tu leży problem.

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

5

Odp: dziwny problem na sztuce

ja miałem w sobote podobną sytuacje. Dymiarka Flash 3000 wpięta w jednej lini z 4 mac 550, 8x Led Par, dimmer 4 ch. Dymiarka była zaadresowana na kanał 45. I teraz o tyle dziwne że na samym początku dymiarka chodziła jak należy. Po próbie koncertu ją wyłączyłem. Po włączeniu przed koncertem dymiarka odmówiła posłuszeństwa. Sygnał dmx dochodził napewno bo sygnalizowała to dioda. Zmiana adresu nie pomogła. O tyle cała sytuacja jest dziwne że jak podpiąłem ją bezposrednio w wyjście stołu to bez problemu dymiła. Stół ETC Eos

6

Odp: dziwny problem na sztuce

by rozwiązać podobny problem stawiałem alfe 24/255 odświeżanie sygnału dmx 50Hz dymiły aż milo ze sparka 4d 29 Hz nie dymiły z ma 30Hz dymiły ale brakowało im płynnej regulacji. Serwis powiedział ze może im powymieniać procesory ale na szczęście wszystkie robiki zostały sprzedane niech się inni martwią. może to i kwestia kiepskich odbiorników sygnału bo sygnał niby widziały ale tak jakoś ładnie im on pulsował w rytm tych 29Hz:) w każdym bądź razie stara dobra alfa zawsze się może przydać.

Czyli może tak zapełnić adresy do max 255. bo jeśli jest mało urządzeń a wstawisz adres 500 to i tak stół będzie musiał wysłać je wszystkie po kolei do 500 a tak tylko do 255 wstawić stop i zacząć wysyłać od 1 Czyli nawet jeśli mało urządzeń warto je (adresy) oszczędzać i nie robić dziur dzięki temu sygnał częściej będzie odświeżony.

pozdrawiam

7

Odp: dziwny problem na sztuce

clubbeer napisał/a:

...
Czyli może tak zapełnić adresy do max 255. bo jeśli jest mało urządzeń a wstawisz adres 500 to i tak stół będzie musiał wysłać je wszystkie po kolei do 500 a tak tylko do 255 wstawić stop i zacząć wysyłać od 1 Czyli nawet jeśli mało urządzeń warto je (adresy) oszczędzać i nie robić dziur dzięki temu sygnał częściej będzie odświeżony.

pozdrawiam

Tak czy siak wysle 512...

8

Odp: dziwny problem na sztuce

ale to dziwne bo raczej powinno działać odwrotnie jak wysyła mniej ramek to bez problemu urządzenie odczyta ...
a czy alfa ma 50 no to bym się zastanowił. ale mogę się mylić

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

9

Odp: dziwny problem na sztuce

krzyzak napisał/a:

ale to dziwne bo raczej powinno działać odwrotnie jak wysyła mniej ramek to bez problemu urządzenie odczyta ...
a czy alfa ma 50 no to bym się zastanowił. ale mogę się mylić

To nie tak do końca jest smile Im mniej ramek wyślesz, tym bardziej zwiększysz odświeżania co za tym idzie zabierzesz czas mikrokontrolerowi w urządzeniu na wykonanie pozostałych ciążących na nim zadań (większość prostych urządzeń jest opartych o jeden mikrokontroler).
Zmniejszyć częstotliwość odświeżania można zwiększając odstęp czasu pomiędzy pakietami ... co zresztą tez może unieruchomić niektóre gorzej opracowane urządzenia ...
Podejrzewam ze w większości przypadków problemów z liniami dmx winowajcami są zakłócenia (pętle masowe, siejące elektroniczne balasty czy tez inne zasilacze ... szczególnie te ze znakiem china export) ... 
Co do zakłóceń to kolega Freestyler mógł by opowiedzieć jak to jego monitor komputerowy próbował za niego realizować sztuke .. mrygając sobie czym popadnie wink
Zastanawia mnie jedno ... wszyscy w kolo noszą ze sobą kupę kasy w gadgetach typu leathermann, maglite, motorolla (jest to oczywiste ... zwykle narzędzia pracy )... ale jeszcze nikogo w tym kraju nie spotkałem kto by posiadał analizator sygnału dmx !! ... a taki "diwajs" w wielu przypadkach bardzo wiele by wyjaśnił ..
Pozdrawiam smile

10

Odp: dziwny problem na sztuce

posiadam leathermana i latarkę petzl uważam że bez nich moja praca byłaby o wiele cięższa - nie traktuje ich w kategorii gadżetu. ps. Mam tester dmx za pomocą którego stwierdziłem że sygnał do dymiarek dochodzi.
pozdro

11

Odp: dziwny problem na sztuce

Zgadzam się z kolegą SpiNem i potwierdzam. W zasilaczu od monitora był uszkodzony kondensator 400V i w monitorze jeszcze jakiś tam jeszcze kondensator i konwertery USB-DMX szalały.

Ostatnio edytowany przez FreeStyler_DMX (2011-06-06 20:02:23)

Polska Strona Programu FreeStyler
http://freestylerdmx.cba.pl
http://www.jwlight.pl

12

Odp: dziwny problem na sztuce

kajmar888 napisał/a:

posiadam leathermana i latarkę petzl uważam że bez nich moja praca byłaby o wiele cięższa - nie traktuje ich w kategorii gadżetu. ps. Mam tester dmx za pomocą którego stwierdziłem że sygnał do dymiarek dochodzi.
pozdro

Z całym szacunkiem ... ale jeśli Twój tester DMX to wtyczka xlr  z diodami led . to mogłeś conajwyżej stwierdzić ze COŚ dochodzi ... niekoniecznie prawidłowy sygnał DMX ... (równie dobrze mogla być to linia z pieca basowego tongue wink)
No Offence ... i oczywiście Pozdrawiam

13

Odp: dziwny problem na sztuce

clubbeer napisał/a:

by rozwiązać podobny problem stawiałem alfe 24/255 odświeżanie sygnału dmx 50Hz dymiły aż milo ze sparka 4d 29 Hz nie dymiły z ma 30Hz dymiły ale brakowało im płynnej regulacji.

Częstotliwość odświeżania każdej ramki w standardzie DMX to 250kHz.

krzyzak napisał/a:

ale to dziwne bo raczej powinno działać odwrotnie jak wysyła mniej ramek to bez problemu urządzenie odczyta ...
a czy alfa ma 50 no to bym się zastanowił. ale mogę się mylić

Nie - procesor odbierający DMX (za konwerterem) ma jakiś tam bufor, który jest odświeżany za każdym kolejnym pakietem przeznaczonym dla niego (czyli 250000/sekunde). Jeśli dane są odświeżane wolniej mamy błąd w transmisji.

SpiN napisał/a:

Im mniej ramek wyślesz, tym bardziej zwiększysz odświeżania co za tym idzie zabierzesz czas mikrokontrolerowi w urządzeniu na wykonanie pozostałych ciążących na nim zadań (większość prostych urządzeń jest opartych o jeden mikrokontroler).

Nie rozumiem o co tutaj chodzi. Mikrokontroler cały czas "słucha" co do niego przychodzi na wejście (że tak to nazwę) DMX. I dane tak czy inaczej dostaje co 1/250000 sekundy. Inaczej jest to błąd w transmisji.

SpiN napisał/a:

Podejrzewam ze w większości przypadków problemów z liniami dmx winowajcami są zakłócenia (pętle masowe, siejące elektroniczne balasty czy tez inne zasilacze ... szczególnie te ze znakiem china export) ...

Nie - DMX to transmisja różnicowa - tego typu zakłócenia są niwelowane w samym odbiorniku sygnału DMX. Zakłócenia mogą się brać z niezaterminowania końca linii a tym samym odbić sygnału. Pętla masy, czy praca nieodseparowanych galwanicznie od siebie urządzeń DMX na różnych fazach linii zasilającej może być powodem do wywołania różnicy potencjałów pomiedzy tymi urządzeniami, skutkiem czego jest zwykle upalony konwerter DMX na wejściu urządzenia.

SpiN napisał/a:

Zastanawia mnie jedno ... wszyscy w kolo noszą ze sobą kupę kasy w gadgetach typu leathermann, maglite, motorolla (jest to oczywiste ... zwykle narzędzia pracy )... ale jeszcze nikogo w tym kraju nie spotkałem kto by posiadał analizator sygnału dmx !! ... a taki "diwajs" w wielu przypadkach bardzo wiele by wyjaśnił ..

A posiadam takowe urządzenie - a nawet dwa. Analizator stanów logicznych, jak i oscyloskop. I zgadzam się - w wielu przypadkach te urządzenia wiele wyjaśniają. A jeśli chodzi o inne "diwajse" - zgadzam się z kolegą SpiN.

Ps. Piszę to dość późno, po ciężkim dniu tyraczki. Gdybym walnął jakąś gafę proszę o poprawienie mnie.

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

14

Odp: dziwny problem na sztuce

wywal terminatory. to raz moje przesłanie" terminator pomaga a czasem szkodzi..." ps mam analizator polski pxm nie pamiętam symbolu ale dmx tester tak to się zwało w katalogu. 
wystarczy uszkodzone połączenie miedzy "masą" a masz burdel jak 100 hu...

15

Odp: dziwny problem na sztuce

u nas wszyscy technicy maja tester/nadajnik DMX.

Co do terminatora to zgodzę sie z kolegą Vandj, bo tak naprawdę znając życie kabelecki nie były 120Ohm i wtedy trzeba by było terminator dobierać.

Pytanie do innych skoro nasz RS - DMX wg normy i patentu sterowanie ma się odbywać za pomocą skrętki i wtedy terminator jest rzeczą zrozumiałą, w przypadku przewodów ekranowanych... ?

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl