1

Temat: Sterowanie "LED-ami"

Oglądam dużo realizacji z wykorzystaniem technologii LED  i zawsze sie zastanawiam na jakiej zasadzie są one sterowane? Czy  tuby panele i wszelkie inne urządzenia zainstalowane na scenie są sterowane z jakiegoś specjalnego sterownika czy poprostu zapięte      pod DMX?

2

Odp: Sterowanie "LED-ami"

LEDy są zazwyczaj sterowane z DMX, tuby i panele mają wpisane w siebie programy ze zmianą kolorów, które się odpalają w trybie bez sygnału, ale można je też odpalić z danego kanału. Ponieważ jest to DMX to można używać każdego sterownika DMX, stołu czy tam cokolwiek chcesz. Ja używam LJ w nim najłatwiej jest ustawić odcień na LEDach, ale z tego co widziałam to do pearla jest tablet z kolorami, i w kilku innych nowszych stołach tez widziałam tabele z kolorami między innymi zauważyłam w grandma too ale nie widziałam jeszcze tego stołu na żywo więc to są tylko domysły:)

3

Odp: Sterowanie "LED-ami"

A jak to wygląda w przypadku kiedy na  scenie jest kilka pionowych słupów oddzielonych od siebie i wyświetlany jest na nich obraz który składa się  w całość? Jest to ekran ledowy rozdzielony na elementy i sterowany przez VJ?

4

Odp: Sterowanie "LED-ami"

do ścian ledowych jest inne oprogramowanie które zazwyczaj dostaje się razem z komputerem jako gratis przy zakupie ściany ledowej. Przy kurtynach ledowych chyba używa się tego samego programu. W programie można ustawić czy obraz ma być wyświetlany na każdym module oddzielnie czy na wszystkich na raz, czy też tak jak piszesz w pionach, z komputera idzie sygnał z obrazem i dochodzi do kolejnych modułów, one są w jakiś sposób adresowane i obraz można rozłożyć dowolnie.

5

Odp: Sterowanie "LED-ami"

Do wszelkich ścian ledowych używa się mediaserwerów sprzężonych najczęściej z sterownikiem. Mediasewrwer polega na tym że dzieli obraz na pixele które przepisuje na adresy DMX i wędruje do użądzenia, konsolete spina się po to aby wywoływać konkretne animacje lub jak ala zwróciła uwagę do konkretnych ścian istnieje konkretne oprogramowanie np BARCO MiPIX. Tuby ledowe często obsługuje się z 4 kanałów z konsolety gdyż dzięki 4 suwaką wywołuje się konkretne programy ze sterownika który jest do tub podłączony. Nowe cyfrowe stoły posiadają już gotowe wbudowane programy do obsługi matryc ledowych i innych paneli.

6

Odp: Sterowanie "LED-ami"

Dzięki za odpowiedzi. Wyjaśniło mi to trochę i nasunęło następne pytania. Czy mediaserwer ma "zapisane" w sobie programy które uruchamiamy przy pomocy sterownika czy tylko przetwarza sygnał? Czy mediaserwer jest określony dla danej ściany czy ustawia się w nim ilośc pikseli, rozdzielczośc i ilośc scian?

7

Odp: Sterowanie "LED-ami"

W mediaserwerze najczęściej jest gotowych kilkadziesiąt animacji i efektów, za opłatą można więcej dokupić. Mediaserwer jest uniwersalny do karzdej ściany i nie tylko bo nawet można zrobić ekran z parów jak masz ich wystarczająco i dużo dimmerów. Oczywiście że do niektórych ścian przypisane są konkretne mediaserwery bo poprostu mają specyficzne funkcje do danej ściany które innych się nie tyczą, ale to nie oznacza że jak kupisz takowy mediaserwer to innej ściany nie podepniesz tylko najlepiej kupować dedykowane bo to ułatwia współprace między mediaserwerem a ścianą i skraca pracę.