16

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

2 ludzi ogarniętych na 2 stołach jest tańsza opcja niż kombinowanie jakiego pokazu z ożyciem sprzętu wartego parę tys.
na dachu stawiasz motorolle + antena dalekiego zasięgu x 2 i masz komunikacje z głowy.


tu są opcje dalekiego zasięgu jeżeli już się uprzemy przy jednym stole.   http://www.wirelessdmx.com/

Ostatnio edytowany przez vandj (2010-07-29 11:14:31)

17

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

KacperP napisał/a:

Przyjdzie więcej ludzi, DUŻO więcej ludzi z komórkami w miejsce imprezy i zajmie więcej pasm stacji bazowej GSM...
Czy to było testowane w takich okolicznościach?

Nie nie bylo testowane .. ale podejrzewam ze nie mialo by to wiekszego wplywu na dzialanie internetu via GSM .
Wiekszye problemy widzial bym w linku skleconym na WiFi ... jak wiadomo w pasmie 2,4GHz jest totalna samowolka i nikt tego nie reguluje.

18

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

Ehhh... Panowie... Czy którykolwiek z was testował kiedyś taką bezprzewodową transmisję DMX'a na jakąkolwiek większą odległość? Bo piszecie tak jakbyście robili to na codzień. A generalnie piszecie bzdury. Słyszeliście może o strefie Fresnela? Chyba nie. Przemyśleliście temat zajętości pasma w dużych miastach? 2,4 Ghz jest chyba najbardziej zaśmieconym pasmem na świecie. Ile małych access poincików domowych stoi na drodze kilku km? 200? I każdy z nich nadaje sobie cośtam. Zupełnie inną kwestią są parametry nadajnika / odbiornika. Outdoorowy nadajnik WirelessDMX (tu macie specyfikacje http://www.wirelessdmx.com/Pages/?id=8) ma czułość 100 mW! Czyli tyle co access point D-Linka za 90 złotych. Owszem - można postawić długiego linka radiowego. Nie widzę problemu. Ale nie w mieście tak dużym jak Kraków czy Warszawa.

Jedynym rozwiązaniem jest Artnet, VPN i przejściówki ETH-> DMX

19

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

SpiN napisał/a:

Nie nie bylo testowane .. ale podejrzewam ze nie mialo by to wiekszego wplywu na dzialanie internetu via GSM .

Bezpodstawne podejrzenia. Owszem ma. Zarówno zajętość stacji bazowej jak i odległość od niej. Przyjdą tłumy i może się zrobić bieda. A co z obłożeniem bramek gsm-internet samego operatora?

sledzik1984 napisał/a:

ma czułość 100 mW! Czyli tyle co access point D-Linka za 90 złotych.

100 mW to moc a nie czułość. Poza tym to wartość narzucona prawnie jako limit.
Co innego jest używanie jednego pasma jak router, czym innym ciągłe skakanie losowe po pasmach jak WDMX który wspominasz, a czym innym wyszukiwanie wolnych pasm jak w CRMX o którym ja wspominam. Jednak w tych odległościach może być problem. Trzeba by przetestować antenami kierunkowymi na przyszłość a tym razem pewnie się skończy synchronizacją na rozmowę telefoniczną.

20

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

KacperP napisał/a:
SpiN napisał/a:

Nie nie bylo testowane .. ale podejrzewam ze nie mialo by to wiekszego wplywu na dzialanie internetu via GSM .

Bezpodstawne podejrzenia. Owszem ma. Zarówno zajętość stacji bazowej jak i odległość od niej. Przyjdą tłumy i może się zrobić bieda. A co z obłożeniem bramek gsm-internet samego operatora?

sledzik1984 napisał/a:

ma czułość 100 mW! Czyli tyle co access point D-Linka za 90 złotych.

100 mW to moc a nie czułość. Poza tym to wartość narzucona prawnie jako limit.
Co innego jest używanie jednego pasma jak router, czym innym ciągłe skakanie losowe po pasmach jak WDMX który wspominasz, a czym innym wyszukiwanie wolnych pasm jak w CRMX o którym ja wspominam. Jednak w tych odległościach może być problem. Trzeba by przetestować antenami kierunkowymi na przyszłość a tym razem pewnie się skończy synchronizacją na rozmowę telefoniczną.

Mój błąd. Rzeczywiscie podałem błędny parametr.  I zgadzam się, ze 100 mW jest prawnie narzuconym limitem. Więc co proponujesz? "Dopowerować" nadajnik? Niby nikt się nie kapnie podczas sztuki trwającej 1 noc ale jednak jest to działanie nie legalne.

Co do tego przeskakiwania po częstotliwościach... okej! Fajna technologia. W teorii. Ale czy to rzeczywiście działa tak super w środowisku BARDZO mocno zaśmieconym radiowo? Nikt tego realnie nie sprawdzał. Ja osobiście używałem indoorowej wersji tych nadajniczków W-DMX i nie powiem - są bardzo dobre. Ale nie zaufałbym im na tyle aby postawić na nich kilkukilometrowego linka radiowego.

Tak więc nadal uważam, że w grę wchodzi TYLKO i WYŁĄCZNIE transmisja via Internet.

Szczerze mówiąc - ja osobiscie tego jeszcze nie testowałem. Nie wiem realnie rzecz biorąc jaki ruch generuje transmisja Artnet. Ale idę zaraz poczytać o tym smile

21

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

Zestawiałem takie połączenie ala ethernet za pomocą radyjek yaesu vx7. Dmx spokojnie przez to przechodził, a radia zestawiały ze sobą stabilne połączenie na odległości koło 4km bez widoczności optycznej. Podejrzewam że przy użyciu zewnętrznej anteny na 144MHz, byłbyś w stanie pokryć obszar nawet i 30km.
Ps. dodam że mam licencję krótkofalarską, która jest wymagana aby używać w/w częstotliwości.

KacperP napisał/a:

Przyjdzie więcej ludzi, DUŻO więcej ludzi z komórkami w miejsce imprezy i zajmie więcej pasm stacji bazowej GSM...
Czy to było testowane w takich okolicznościach?

Jeśli Twój modem GPRS/EDGE 3G czy jaki kolwiek tam masz zarezerwuje sobie szczelinę w BTSie to zbyt duża ilość komórek nie zerwie Ci połączenia. To ich telefony nie będą działać  tongue

Ostatnio edytowany przez tomcio (2010-07-29 17:47:21)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

22

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

KacperP napisał/a:
SpiN napisał/a:

Nie nie bylo testowane .. ale podejrzewam ze nie mialo by to wiekszego wplywu na dzialanie internetu via GSM .

Bezpodstawne podejrzenia. Owszem ma. Zarówno zajętość stacji bazowej jak i odległość od niej. Przyjdą tłumy i może się zrobić bieda. A co z obłożeniem bramek gsm-internet samego operatora?

Podstawy mam zeby tak sadzic poniewaz na prawie kazdej sztuce mam ze soba laptopa wyposazonego w Orange Business Everywhere i pomijajac wioski gdzie nawet pradu nima wink to pozatym dziala ... dodam nawet ze bardzo dobrze ;P

sledzik1984 napisał/a:

Mój błąd. Rzeczywiscie podałem błędny parametr.  I zgadzam się, ze 100 mW jest prawnie narzuconym limitem. Więc co proponujesz? "Dopowerować" nadajnik? Niby nikt się nie kapnie podczas sztuki trwającej 1 noc ale jednak jest to działanie nie legalne.

Dodam tylko ze te 100mW to chodzi o moc wypromieniowana EIRP, wiec przy nadajniku o mocy 100mW i anteny o jakims tam zysku prezekroczymy dopuszczalne w naszym kraju 20dbm ... wsumie nikt nic sobie z tego nie robi a wlasnie to jest przyczyna wiekszosci problemow z Wifi ...

tomcio napisał/a:

Zestawiałem takie połączenie ala ethernet za pomocą radyjek yaesu vx7. Dmx spokojnie przez to przechodził, a radia zestawiały ze sobą stabilne połączenie na odległości koło 4km bez widoczności optycznej. Podejrzewam że przy użyciu zewnętrznej anteny na 144MHz, byłbyś w stanie pokryć obszar nawet i 30km.
Ps. dodam że mam licencję krótkofalarską, która jest wymagana aby używać w/w częstotliwości.

Przez te radyjka przeszlo 250kbps ?? moze to jest rozwiazanie !
Pozdrawiam

23

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

Generalnie mocno zainteresował mnie temat... Pierwsze testy poszły całkiem nieźle... Wkurza trochę, że Artnet używa brodcastów. Przepchać to VPN'em nie jest tak prosto... Ale da się smile

Na tą chwilę transmisja 1 universe przez Internet (nadajnik - 0,5 Mbit UPC, odbiornik - Play Mobile) generalnie działa. Muszę sobie jakiegoś para ledowego do domu przynieść z magazynu coby dalsze testy przeprowadzić. Chociaż może lepiej jakąś małą głowę - przy jakimś szybkim ruchu łatwiej będzie wyczaić "szarpnięcia" transmisji... O ile takie wystąpią smile

24

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

szybki ruch głowy to moim zdaniem to samo co szybka zmiana koloru lub szybka zmiana goba lub innego parametru  wartości przechodzą z wartości y do wartości x   , chyba ....

25

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

No niby to samo... Ale z kolorem trudniej bo:

W momencie gdy mamy efekt typu czerwony w miarę szybko od 0 do 255 i gdzieś w sieci coś się nam przytka na ułamek sekundy - to możemy tego nie zauważyć bo diodki w parze led już świecą i nie zgasną na ten ułamek sekundy.

A jak nam głowa stanie na sekundkę i znów ruszy - to wtedy widać, że coś jest nie tak smile

Ostatnio edytowany przez sledzik1984 (2010-07-30 09:08:20)

26

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

Kontynuując nasze rozważania... Dokopałem się do bardzo ciekawego dokumentu:

http://www.artnetnode.com/uploads/Thesi … t_Node.pdf

w którym mamy wzór dzięki któremu jesteśmy w stanie wyliczyć ile łącza potrzebujemy aby Artnet przepchnąć przez Internet (bądź jakąkolwiek inną sieć ETH)

Wzór:

fmax = Nun * f * (Seth + Sip + Sudp + Sah + 512 * Sad)

Gdzie

Nun - ilość wypychanych universów
f - częstotliwość sygnału DMX (też wyliczona w tym dokumencie)
Seth - nagłówek ethernet
Sip - nagłówek ip
Sudp - nagłówek udp
Sah - nagłówek artnet
Sad - dane poszczególnych 512 kanałów

Czyli:

fmax = 1 * 44 * (208b + 160b + 96b + 88b + 512  * 8b)
fmax = 1 * 44 * (4648b)
fmax = 204512 b

Czyli na wypchnięcie w sieć 512 kanałów potrzebujemy łącza około 0,2 Mbit'a.

Dochodzimy więc do wniosku - wysyłając w sieć 1 universe możemy z powodzeniem odbierać to przy pomocy modemów GSM.

Gorzej jeśli ktoś chciałby wypychać dane przez GSM - bo uplinki w tym wypadku zawsze są tragiczne.

27

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

SpiN napisał/a:

Przez te radyjka przeszlo 250kbps ?? moze to jest rozwiazanie !

250 nie wiem czy przejdzie. Ja połączenie zestawiłem przy 56kbps - 16 kanałów DMX szło przez to bez zająknięcia.

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

28

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

A jeśli już rozmawiamy o DMX i sieci to ja dorzucam swoje "trzy grosze". Przedstawiam interesujący materiał o możliwościach systemu Luminex.

http://www.showdesign.pl/download/Appli … _print.pdf
http://www.showdesign.pl/luminex/exhibi … design.pdf

29

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

Par Ledowy sterowany przez Internet smile Oczywiście w tunel VPN smile

http://www.youtube.com/watch?v=OV_fSQ78kI4

30

Odp: przesył sygnału na duuuużą odległość

no no szacunek:)
Polak potrafi smile