46

Odp: pierwsze kroki

przepraszam za pytanie o sterowanie - bo przecież zadałem je już i dostałem odpowiedź   hmm  - zapomniałem

ale mam pytanko jak usunąć dimmera?
chodzi o to że dodałem 80 kanałów dimmera
i chciałbym ostatnio usunąć albo zmienić mu charakterystykę tak aby po daniu mu 5% sygnału dawał od razu 100% (taki swich)

tylko nie bardzo wiem jak klikam i klikam ale nie mogę tego zmienić sad

myślałem żeby usunąć ten ostatni kanał dimmera ale też nie mogę znaleźć jak sad

47

Odp: pierwsze kroki

"Troszkę" byłem zajęty... tongue

Zrób tego print screena, bo nie wiem o jakie przyciski chodzi z tymi "dziwnymi znaczkami". W Vectorze to prawie same przyciski wink
Usunąć dimmera? Po prostu usunąć w Patch Manager urządzenie odwołujące się do tego adresu i tyle.

Charakterystykę switch robi się w Patch Manager.
Trzeba tam przejść w "Workspace Tree" na "DMX Out", rozwinąć to, klikając wybrać wyjście DMX o które nam chodzi.
W głównym oknie Patch Managera wyświetli się tabela kanałów DMX i co "na nich siedzi" (niestety troszkę mało czytelne to wszystko).
Wskazujesz potrzebny kanał, klikasz na nim prawym klawiszem myszy i wybierasz "Properties"
To co w tym przypadku potrzebne to opcja "Curve", i zmieniasz "Linear", na "Non-Dim".
Działa jak włącznik, a próg przełączania jest na 50%.

48

Odp: pierwsze kroki

klikałem i klikałem i poradziłem smile
a zrobiłem urządzenie które ma próg 5% i od razu śmiga na 100 smile

jutro zrobię screena

a mam kolejne pytanko
zacząłem programować spektakl i jak próbuję coś edytować w trakcie w sensie że coś dopalę i zrobię update Que (np. Que 23 -> update)
to czasami (nie zawsze) te dopalone światła zostają jakby na sumie
nic nie daje "reset" ani "relase"

co dziwnego się dzieje (w sensie co robię nie tak)?

Ostatnio edytowany przez artmajster (2010-03-12 21:42:25)

49

Odp: pierwsze kroki

Mam wrażenie że robisz coś dziwnego.
Klawisz "Update" służy do aktualizacji cue, która jest aktualnie odtwarzana, oraz aktualizacji bibliotek z tych cue.
Nie stosuje się wtedy pisania typu "Cue 23", "Update".
Aby "Update" działało na cue 23, to musi być ona w danej chwili odtwarzana.
Po zrobieniu zmian wciskamy "Update", i jeśli to ma znaczenie, to Vector pokazuje okno z zapytaniem szczegółowym o to co zaktualizować.
Można wskazać które biblioteki i/lub cue mają zostać zaktualizowane.

Jak wpisałeś z klawiatury Cue ##, to nie wciska się "Update", ale "Store", i jeśli ta cue już istnieje to jest pytanie o sposób zmiany (Overwrite - zamiana; Merge - sklejenie; Release - usunięcie z cue użytych parametrów).

W jaki sposób "dopalasz"? Sytuacja wygląda jakbyś użył edytora.

Dla jasności podaj jeszcze jakiego trybu używasz (Compulite vs Tracking) i czy coś zmieniałeś dodatkowo w konfiguracji w regułach zapisu.

50

Odp: pierwsze kroki

dopalam w sensie mam odpalone Que i np dopalam reflektory z przodu poprzez panel i update que
i jak daję kolejne que to te reflektory ciągle świecą sad
czasami tak jest a czasami tak nie ma
nie wiem od czego to zależy sad

tryb Compulite zapisuje do que "all stage"

daję screena - dziwne bo w domu mam normalnie a w pracy i na laptopie mam krzaczki w tych miejscach

Post's attachments

screen.jpg
screen.jpg 84.81 kb, 1 downloads since 2010-03-13 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

51

Odp: pierwsze kroki

W trybie Compulite cue zapisywane są tak, że nie jest używany w nich tracking.
Domyślnymi ustawieniami dla trybu Compulite jest także utrzymywanie wartości po ich edycji.
Jak użyjesz "Release" na poszczególnych parametrach lub "Reset" na całym edytorze, to nie wracają te wartości do domyślnych poziomów, ale co najwyżej zostają uwolnione z edytora. Jeśli nie są w danej chwili użyte w jakimś playbacku, to po prostu utrzymują wartość jaką miały w edytorze. Pewnie dlatego "czasem jak jest a czasami tak nie ma".
Przy "All stage" zapisywane jest WSZYSTKO, wszystkie bieżące wartości, niezależnie czy są aktywne w edytorze czy nie.
Jak na razie wydaje mi się że Vector działa prawidłowo, ale przypuszczam że trochę dokuczają Tobie reguły jakie mu ustawiłeś.

Co do screena to rzeczywiście dziwna sprawa. Chyba coś nie tak z czcionkami w systemie się zrobiło. Może którychś "Wingdings" zabrakło?

52

Odp: pierwsze kroki

ustawiłem "all stage" bo czasami robiłem kilka scen z tymi samymi reflektorami (nie zmieniając ich wartości) i wtedy nie zapisywało mi tych których nie ruszałem
i było to denerwujące

gdybym zaznaczył je poprzez "active" to zapisało by mi je?

muszę się jeszcze sporo nauczyć smile

a jeżeli chodzi o tryb "Tracking"
to zapisuje on ustawienia tylko tych które się zmieniają tak?
więc jakbym chciał coś poprawić w danym kroku i załadował go (Que 21 -> Goto)
a reflektor byłby odpalony w kroku 19
to nie odpali go prawda?
musiałbym cofnąć się do momentu gdzie zaczyna się odpalać poszczególna scena (np. od jakiegoś tam poprzedniego black out'tu)
dobrze rozumuje?

a z tymi czcionkami to trochę dziwnie bo na różnych komputerach na różnych Windach (różne XP) jest to samo
ale w domu na stacjonarnym mam tego samego co na laptopie i w jednym krzaczki są a na drugim normalnie
normalnie "Archiwum X"

Edit:
mam kolejne pytanko
w jaki sposób najlepiej wrzucić pod playbacka na wingu np. maszynę do dymu czy kilka reflektorów które warto mieć "pod ręką" niezależnie od głównego playbacka
próbowałem przez nowe Qlist i potem suwaczek na X-fade in zamienić ale to nie zawsze chodzi jak należy bo czasami trzeba machnąć suwakiem na 100% żeby się załadowało Que a czasami po zdjęciu suwaka na 0% Qlista zostaje i trzeba ją zdjąć przyciskiem nad suwaczkiem
trochę to męczące, ale najgorsze jest to że jak się ładuje sztukę to te wszystkie playbacki ładuję się na 100% i trzeba je wyłączać po kolej
przy kilku stronach suwaczków było by to nieco "niewygodne" smile
da się coś na to zaradzić?

Ostatnio edytowany przez artmajster (2010-03-15 08:53:40)

53

Odp: pierwsze kroki

Z trackingiem to trochę inna historia. To nie tak że zapisują się tylko zmienione wartości, ale wartości się odtwarzane w kolejnych cue dopóki nie zostaną zmienione, a potem są odtwarzane z nową wartością dalej. To tak skrótowo.
Nowa instrukcja Vectora w trakcie tłumaczenia i trochę nie chce mi się powtarzać za nią zbyt szczegółowo, szczególnie że minąłem połowę jakiś czas temu wink
Active pozwala na bardziej szczegółowe wybieranie urządzeń wg różnych reguł na podstawie ich bieżącego stanu.
Shift+Active łapie do edytora urządzenia z parametrami (aktywuje je w edytorze).

Co do maszyny do dymu, to wrzuć ją normalnie jako QList bez kombinowania z X-Fade. Intensity Master wystarczy.
To że po załadowaniu pliku przedstawienia suwaki są na samej górze dzieje się dlatego, że taki stan jest zapamiętany w snapie.
Snap to jest zapamiętany stan wszystkich playbacków, co oznacza zapamiętanie ich zawartości, jaka cue jest w każdym odtwarzana, konfiguracje klawiszy playbacka, szczegółowa konfiguracja każdego z nich, ORAZ POZYCJA SUWAKA (chyba że dany playback ustawiliśmy na niezależny od snapów)
Zawsze jest aktywny jakiś snap, podejrzewam że masz tylko jeden snap o numerze 1.
Ustaw wszystkie suwaki w takiej pozycji jakiej potrzebujesz w momencie załadowania przedstawienia, a następnie z klawiatury SNAP 1 STORE (składnia Action), lub STORE SNAP 1 ENTER (składnia Enter).
Zapisz przedstawienie. I tyle co do stanu suwaków.
Swoją drogą snapy to świetny mechanizm, pozwalają stworzyć wieeeeele takich punktów/konfiguracji początkowych, co pozwala na natychmiastowe przygotowanie się na początek kolejnego numeru na koncercie, sceny w sztuce teatralnej... itd.

54

Odp: pierwsze kroki

a dlaczego czasami jak stawię głowy t nie chce mi zapisać pozycji?
znaczy pojawia się że zapisało ale ta pozycja jest szara i nie daje żadnych rezultatów po kliknięciu

a jeżeli dodam sobie jakiś efekt do biblioteki efektów i wywołam go na jakimś urządzeniu to jak go

a dlaczego w ustawieniach można zaznaczyć ile ma być "Playback Wings in show"
a niestety nie da się dodać drugiego sad

Ostatnio edytowany przez artmajster (2010-03-18 18:46:51)

55

Odp: pierwsze kroki

Poprosiłbym o poprawienie pytań i uszczegółowienie, bo nie domyślam się o co chodzi.
Co dokładnie i do czego i jakim sposobem.

Co do "Playback Wings in show" to nie wiem jakie są intencje wobec niej.
Może być opcja nie działająca jeszcze w ogóle, albo nie działać tylko na "gołym" Vector PC (i wymagać playback wingów).

56

Odp: pierwsze kroki

załóżmy że ustawiam głowy w pewnych pozycjach i chcę zapisać ich pozycje w zakładce "Pozycje"
i czasami zapisuje się normalnie (pomarańczowy przycisk) i głowy ustawiają się po kliknięciu na niego
czasami natomiast przycisk po zapisaniu jest szary i głowy nie reagują na jego działanie sad

jeżeli dodam efekt ruchu dla głów, bądź jakiś efekt dimmera dla np. parów i zapiszę go w zakładce "Efekty"
to jak nałożę taki efekt na załóżmy kilka urządzeń to jak ten efekt najprościej z nich zdjąć?
zaznaczyć je i "relase" "Effect" ?

jeżeli chodzi wing to może na foum compulita zapytam to może jakiś inżynier od nich się wypowie czy coś takiego jest możliwe

p.s. normalnie spektakl odpaliłem ze stolika/kompa i wszystko ładnie chodzi
coraz bardziej i bardziej podoba mi się ten stolik smile

jak już wszystko będzie pięknie w case zamknięte to się fotkami pochwalę smile

Ostatnio edytowany przez artmajster (2010-03-22 12:41:28)

57

Odp: pierwsze kroki

Ogólna zasada jest taka, że w bibliotece zapisuje się tylko to co jest w edytorze, po przejściu przez domyślny filtr danego typu biblioteki.
Kolor przycisku biblioteki nie oznacza "normalności zapisu" biblioteki.
Pomarańczowy przycisk oznacza że daną bibliotekę można użyć na wszystkich aktualnie wybranych urządzeniach, że do wszystkich pasuje.
Jasno pomarańczowy oznacza że dana biblioteka pasuje do części wybranych urządzeń.
Szary kolor dana biblioteka nie pasuje do żadnego z wybranych urządzeń.

Jeśli tylko wybrałeś głowy a potem zapisałeś to jako bibliotekę pozycji to nic nie zostało zapisane, bo parametry nie były aktywne w edytorze.
Poza tym samo klikanie na bibliotece nic nie zrobi samodzielnie. Najpierw trzeba wybrać urządzenia a potem nadać wartości (czy to ręcznie czy to bibliotekami).
Jak nałożysz efekt z biblioteki efektu to tak naprawdę pracujesz w edytorze. Takie coś lepiej potem zapisać w cue aby to włączać i wyłączać (pod QKey szczególnie). Aby zdejmować w edytorze, to trzeba wejść do edytora i zrobić "release".
Jeśli koniecznie chcesz w edytorze to spróbuj może też bibliotek z zerowymi amplitudami efektu, ale to trochę improwizacja.
Vector jest raczej skoncentrowany na planowanym odtwarzaniu i takie improwizacje w edytorze nie są zbyt szałowe, chociaż można zmienić globalny czas wejścia bibliotek, aby zaimprowizować przenikanie ustawień i efektów.
Są jeszcze funkcje, że ze stanu edytora można płynnie wychodzić i przechodzić do odtwarzania kolejnej cue, ale niech to poczeka na przetłumaczoną instrukcję smile

58

Odp: pierwsze kroki

jeżeli chodzi i biblioteki pozycji itd. to chodzi mi oczywiście bardziej do wy wykorzystywania je podczas programowania, tak żeby było łatwiej smile

jeżeli chodzi o instrukcję polską
mój znajomy który również bawi sie światełkami zobaczył mój stolik i niezmiernie mu się spodobał
niestety nie zna on angielskiego (ma już trochę lat smile ) i z tąd moje pytanie

czy twoja instrukcja pl będzie w jakiś sposób dostępna?
kiedy planujesz koniec tłumaczenia?

59

Odp: pierwsze kroki

artmajster napisał/a:

czy twoja instrukcja pl będzie w jakiś sposób dostępna?

Wydaje mi się że tradycyjnie na naszej stronie.

artmajster napisał/a:

kiedy planujesz koniec tłumaczenia?

Moje bieżące ostrożne szacowanie to między końcem kwietnia a końcem maja.

60

Odp: pierwsze kroki

no to trzymam kciuki za pomyśle i szybkie tłumaczenie smile

a pytanko odnośnie e-Portu
jak to się podłącza do kompa?
jeżeli podłączę przez niego stolik z np. 20 suwakami to jak się będzie zachowywać wing?
można to skonfigurować czy trzeba mimo większej ilośc suwaków zmieniać strony w wingu w konsolecie?