31

Odp: Martin Atomic 3000

midams napisał/a:

...Troszkę głupota ale jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Co ma to wspólnego z plenerem ? Co najwyżej płytka i żyły nie wytrzymają skoro pierwotnie Atomic pracuje na 20A.

Chodzi mi po głowie klasa szczelności samych wyłączników nadprądowych brzmiąca IP20, nie ma w niej ochrony przed wnikaniem wody, a jedynie ciał obcych większych lub równych 12,5mm. W tym miejscu też moja ukryta myśl o plenerach i warunkach pogodowych nawiedzających zwłaszcza przez ostatnie tygodnie nasz wspaniały kraj tongue

Nie wykluczam przewrażliwienia big_smile

Ostatnio edytowany przez Mikey (2012-07-10 17:19:55)

32

Odp: Martin Atomic 3000

Wyobraź sobie że ostatnio (czyt. w sobotę) z Atomiców wylewałem wodę i sprawdzając dziś ku mojemu zdziwieniu działają. Lecz co ważne w odpowiedniej chwili ekipa od agregatu wyłączyła zasilanie.

33

Odp: Martin Atomic 3000

Tak jak mówisz, przeżyły bo odłączyliście zasilanie. Wysuszyć i jechać dalej, tylko radził bym zajrzeć do środka, czy nie widać korozji i czy nie ma śladów utleniania na PCB. Bo jak to zostawisz w takim stanie na dłużej, to uwierz mi że będą jaja przy serwisie.

A co do tej przeróbki. Jaki to ma sens, jak koledze wywali tego esa w trakcie eventu, to czy będziesz wchodził na kratę żeby go włączyć ? Przypuszczam, że raczej nie, I tak zaczekasz do końca, a wtedy to i standardowy topik można bez większych problemów wymienić. Tylko, że jeszcze nie spotkałem się żeby tego 20A wywaliło przy normalnej pracy, tak to obliczyli i działa latami. A to co wstawiłeś teraz ma zleksza inną charakterystykę wyłączania i skutecznie może spowodować pożar, jak ktoś to puści na kablu 3x1,5mm (przykład). A co się stanie w momencie rzeczywistej awarii, kiedy ten oryginalny bezpiecznik powinien polecieć? Albo będzie błysk, albo słup ognia jak pisali wyżej. Życzę, by Ci się to nie przydarzyło.

Co do przekroju kabli, ja przyjmuję maksymalną bezpieczną gęstość prądu 10A na 1mm kwadratowy przekroju. Tak mnie uczono. Więc jak Wam strob ciągnie w szczycie 33A, to kabel 1,5mm mamy przeciążony ponad dwukrotnie. Legenda głosi, że niektórym to działa... no ale.

I tak pół biedy że jest tam ta eska, a nie mostek. Już wiele widziałem sad

Ostatnio edytowany przez artis-sound (2012-07-10 20:51:23)

34

Odp: Martin Atomic 3000

W instrukcji od Atomica stoi że na każdy stroboskop ma być obwód co najmniej 16 lub 20A, a przewód 2,5 mm2 który jest jak najkrótszy jak to możliwe. Atomic ma 3kW mocy, ale to moc średnia. W momencie błysku może być ok 7.5 kW mocy chwilowej. Kabelek z choinki nie wystarczy.

Przeróbka jest bez wątpienia niebezpieczna. Specyfika działania Atomica ma się nijak do bezpieczników elektromechanicznych, charakterystyka C w szczególności. Samopowtarzalność elektromechanicznego to zaleta która ma swoją cenę - nie ma 100% pewności topikowego.

35

Odp: Martin Atomic 3000

Jest zasada w opinaniu atomiców: przewód 3x2,5mm2, nie robiłem inaczej i tego nie polecam, kolega KacperP cytuje instrukcję więc nie radzę ryzykować opięcia kablem 3x1,5mm2, ja tego nidgy nie robiłem. Co do przeróbki to dramat jakiś  hmm

36

Odp: Martin Atomic 3000

Zasada której trzymam się bez dwóch zdań:

2,5mm2 - 16A
4mm2 - ~22A
6mm2 - 32A
10mm2 - 63A

Z racji na możliwości w tej kwestii nie ma u mnie miejsca na przewody z przekrojem żył <2,5mm2

Ostatnio edytowany przez Mikey (2012-07-10 22:01:43)

37

Odp: Martin Atomic 3000

artis-sound napisał/a:

Tak jak mówisz, przeżyły bo odłączyliście zasilanie. Wysuszyć i jechać dalej, tylko radził bym zajrzeć do środka, czy nie widać korozji i czy nie ma śladów utleniania na PCB. Bo jak to zostawisz w takim stanie na dłużej, to uwierz mi że będą jaja przy serwisie.

A co do tej przeróbki. Jaki to ma sens, jak koledze wywali tego esa w trakcie eventu, to czy będziesz wchodził na kratę żeby go włączyć ? Przypuszczam, że raczej nie, I tak zaczekasz do końca, a wtedy to i standardowy topik można bez większych problemów wymienić. Tylko, że jeszcze nie spotkałem się żeby tego 20A wywaliło przy normalnej pracy, tak to obliczyli i działa latami. A to co wstawiłeś teraz ma zleksza inną charakterystykę wyłączania i skutecznie może spowodować pożar, jak ktoś to puści na kablu 3x1,5mm (przykład). A co się stanie w momencie rzeczywistej awarii, kiedy ten oryginalny bezpiecznik powinien polecieć? Albo będzie błysk, albo słup ognia jak pisali wyżej. Życzę, by Ci się to nie przydarzyło.

Co do przekroju kabli, ja przyjmuję maksymalną bezpieczną gęstość prądu 10A na 1mm kwadratowy przekroju. Tak mnie uczono. Więc jak Wam strob ciągnie w szczycie 33A, to kabel 1,5mm mamy przeciążony ponad dwukrotnie. Legenda głosi, że niektórym to działa... no ale.

I tak pół biedy że jest tam ta eska, a nie mostek. Już wiele widziałem sad


Dziś odkomarzałem urządzenia po Reggaelandzie. Udało mi się 5 z 40 urządzeń wyczyścić. Średnio raz na miesiąc i po każdej wypożyczcie wszystkie urządzenia są przeglądane więc niema obawy o zaistnienie usterki.

Ostatnio edytowany przez midams (2012-07-10 22:07:24)

38

Odp: Martin Atomic 3000

Mikey napisał/a:

Zasada której trzymam się bez dwóch zdań:

2,5mm2 - 16A
4mm2 - ~22A
6mm2 - 32A
10mm2 - 63A

książkowo na ścianie - bez koryt i rur - czyli tak jak na scenie

Pierwsza lepsza trabela...
http://fhumakro.home.pl/joomla_pl/images/stories/do_artykulu/obc-2.JPG

druga ważna tabela
http://fhumakro.home.pl/joomla_pl/images/stories/do_artykulu/obc-3.JPG

39

Odp: Martin Atomic 3000

proszę mnie poprawić jeśli moja wiedza jest błędna, lecz obciążalność drutu którego dotyczy pierwsza tabela jest inna niż obciążalność linki...
druga tabela natomiast jest jak amen w pacierzu wink

40

Odp: Martin Atomic 3000

Linka ma zawsze mniejszą obciążalność niż drut.

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

41

Odp: Martin Atomic 3000

Tylko kto w tej branży stosuje drut do instalacji przenośnych, które pracują nieraz codziennie gdzie indziej ?  smile

42

Odp: Martin Atomic 3000

Linka ma większą obciążalność kolego tomcio.

43

Odp: Martin Atomic 3000

fafruk napisał/a:

Linka ma większą obciążalność kolego tomcio.

jakaś konkretna norma na poparcie tych słów? bo osobiście pierwsze słyszę by linka miała większą obciążalność niż drut...

44

Odp: Martin Atomic 3000

Norma mówi jedynie o przekroju żył. Podobnie badania wykonywane przez jednostki naukowo - badawcze. Budowa żyły nie ma znaczenia jeżeli chodzi o obciążalność długotrwałą i wytrzymałość zwarciową. Chodzi tu o zastosowanie i przeznaczenie danego przewodu lub kabla.

Ostatnio edytowany przez vandj (2012-07-11 22:25:55)

45

Odp: Martin Atomic 3000

Dobra, wycofuje co napisałem. Przeczytałem to w jakiejś książce od elektroenergetyki, której jak na razie nie mogę odnaleźć, więc anuluje stwierdzenie.

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)