16

(7 odpowiedzi, napisanych Wynalazki, Wynalazcy)

Oj tam oj tam.
Jak się człowiekowi chce to chińczyków nie potrzebuje.
http://notapage.net/wordpress/category/ma4pc/

17

(3 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie LED)

W skanery ledowe nie warto pchać się niżej niż ADJ inno scan na 50w diodzie.
Robe całkiem przyzwoite ale pewnie trochę przechodzone. Scantechy mają mniejsze możliwości niż Robe ale panuje opinia, że są nie do zajechania. Znalazłem na złomie pierwszą wersję Scantechów i po odświeżeniu działa bezproblemowo.

18

(22 odpowiedzi, napisanych Pogaduszki o wszystkim)

Odświeżam temat, nowy pomysł Leathermana. Całkiem ciekawe rozwiązanie.

https://www.youtube.com/watch?v=gp8xR07rBH4

19

(1 odpowiedzi, napisanych Informacje o nowościach na rynku)

Rozumiem, że w tym sezonie trendy będzie kopiowanie ADJ i chińczyków.
W sumie 10W w szpilce tyłka nie urywa, do małych klubów i na małe eventy będzie. W większych rzeczach zginie w tłumie.

20

(28 odpowiedzi, napisanych O oświetleniu)

Tu nie ma co kombinować. Zastanów się co ci naprawdę potrzebne bo kupując na zasadzie "chcę kupić głowy ale nie wiem jakie" nigdy nie kupisz dobrze. Po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, że to nie była dobra inwestycja. Jeżeli będziesz wiedział jakie światło chcesz, to i szybciej znajdziesz dobry sprzęt na twój budżet.
Ja widzisz każdy ma swoje typy i sprzęt, który lubi a to niekoniecznie może wiązać się z twoimi potrzebami.

Warto zwrócić uwagę na wyprzedaż w LTT. Ten sprzęt jest w dobrym stanie i dobrych cenach. Miałem ostatnio w rękach kilka powyprzedażowych Maców101 i moim zdaniem lepiej kupić coś na wyprzedaży niż na Allegro.
Tak nawiasem mówiąc 101 to bardzo dobry sprzęt jeśli ktoś na to narzeka to znaczy, że mu się od dobrobytu ..... poprzewracało albo dokładnie nie wiedział po co to kupuje.

Jeżeli chcesz zainwestować w chińskie washe, są na rynku dobre głowy 108 led za małe pieniądze, to musisz zwrócić uwagę na liczbę diod. Powinno ich być przynajmniej tyle samo każdego koloru. Bo nasz wiodący dostawca "chińczyków" oferuje głowy w których jest dwa razy więcej diod niebieskich i zielonych niż czerwonych. Efekt jest taki, że ten sprzęt na biało świeci mocno ale w żaden sposób nie da się tych kolorów uzyskać sensownej palety. To samo mają ich inne urządzenia.

21

(5 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie LED)

Najłatwiej rozebrać urządzenie.
Większość profesjonalnych firm podaje z jakich diód korzysta. Dużego wyboru nie mają. Z tego co widzę skupiają się n a Cree, Luxeonach, Brigdeluxach i Luminusie. Z kolei z oferty tych producentów też nie ma kombinacji. Od Cree wychodzi głównie seria MC-E i XP-E z Luxeonów seria Rebel od Luminusa seria SST, Brigdelux obecnie bardzo rzadko stosowany.
Spowodowane jest to tym, że nie wszystko da się zastosować na scenie. Szczególnie dlatego, że mniejsze biny pozwalają na lepsze wykreowanie wiązki światła na przykład lepsze skupienie. Z małymi binami lepiej wychodzi płynny zoom. I najważniejsza sprawa, łatwiej i lepiej projektuje się driverki.
Gdybyś chciał podrabiać rozwiązania od razu możesz o tym zapomnieć. MCPCB robione są wyłącznie dla dużych producentów realnie nie do zdobycia poniżej kilku tysięcy sztuk. Kiedyś można było kupić Ledlinka http://www.ledlink-optics.com/ProductsD … 6B4EF0B985 w pojedynczych sztukach ale teraz jest nie zdobycia.  Jedynie co można zrobić to chińskie pcb z ich diodami to kosztuje grosze albo chińska płytka i diody dobrej firmy trochę drożej ale znacznie lepiej.

22

(5 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie LED)

Zależy jakie diody porównujesz. Rozrzut w sprawności ledów wynosi od 80lm/350ma do 160lm/350ma. Należałoby bezpośrednio porównać sprawność binu pojedynczej diody i modułu COB. 
Cree produkuje biny które są jednymi z najlepszych na rynku i wtedy trzy pojedyncze diody świecą mocniej niż jeden COB o tej samej mocy. Z chińskimi bywa różnie najczęściej kiepsko. Często występują ogromne różnice między diodami z tej samej partii.
Przede wszystkim dobiera się diody do aplikacji. Bo cała rzecz w tym aby dobrać typ diody do zastosowania. Bardzo często nie daje się bezpośrednio zamienić pojedynczych binów na moduł ledowy. Wszystko zależy od tego w jaki sposób chcemy kreować strumień świetlny.

23

(24 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

W takim wypadku dołóż do tego VPU i daruj sobie inne media serwery.  Jeden system zgra się bez problemu, na połączenie z innymi zawsze potrzeba więcej czasu.

W moim przypadku to z e-nodem był problem. Trochę czasu spędziłem nad wyeliminowaniem go z systemu. Poza tym zdaje mi się, że jest możliwość  aby podłączyć Madrixa pod MA jako mediaserwer.

24

(24 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

Kacper przy sterowaniu matryc nie da się myśleć parametrami tutaj trzeba myśleć pikselami smile . Pełne 4096 parametrów to tylko 1360 pikseli. Prawdziwa zabawa zaczyna się od 32 uniwersów  big_smile no i prawdziwe pieniądze bo to tania zabawa już nie jest.

Chociaż jakby się uparł big_smile

25

(24 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

Denis tą metodą da się wysterować góra 8 uniwersów. Później wąskim gardłem jest konwerter Artnet->DMX. Najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie Artnet/sACN -> SPI. Amerykanie twierdzą,że tym sposobem sterowali pełne 256 uniwersów z Madrixa. Z softu masz Madrixa, Arkaosa i MagicQ. Wyżej cenowo to już media serwery. Każdy poważny media serwer powinien obsługiwać Artnet, E1.31 i kilka najpopularniejszych rozwiązań. Tylko przy większej ilości pikseli zacznie się czkawka z konwersją na dmx. Wtedy ratuje lepszy konwerter niż e-node a to już kolejne kilka-kilkanaście tysiaków. Dlatego lepiej darować sobie piksele dmx i zrobić to na pikselach sterowanych SPI. Taniej i szybciej, jedyną wadą jest stosowanie dedykowanego sterownika ale to też da się ogarnąć.

Nie wiem ile w waszych panelach to koszt elektroniki a ile robocizny ale mnie jeden panel 50 pikseli kosztował 100 zł. Ze sterownikiem i 670 pikselami zmieszczę się w 2000zł, oczywiście nie liczę swojego czasu i pracy włożonej w ten projekt.  Piksele zbliżone do Martina VC-dot4 w rozmiarze 30x30mm.
Dużą wersja 2048 pikseli wygląda tak: http://www.youtube.com/watch?v=KdqpPJ-LSoI.

Natomiast jeszcze fajniejszy projekt czekający w kolejce wygląda tak:https://www.youtube.com/watch?v=9PjdFBuHCds i to nie są diody WS2812. Ten ekran też może być sterowany dmx. Koszt wykonania to kilka tysięcy złotych.

26

(17 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie konwencjonalne)

Pisałem, że to nie jest zamiennik dla Sunstripów bo te kupują profesjonaliści których koszt czasu jest dużo większy niż koszt  tego urządzenia.
To jest pomysł dla małych eventowców którym nie chce się użerać z tandetną chińszczyzną a mają dużo czasu. Ewentualnie można kupić chińszczyznę a jak padnie wymienić elektronikę.
Ceownik aluminiowy nie ceowniczek z takich robiłem listwy ledowe z xt-e do terenówki na off-road. Wytrzymują.
Najtrudniejsze jest to malowanie, ja tam nie mam z tym problemu akurat. Płytki drukowane robi się samemu i taki jest warunek, że co się da to się robi samemu. Najdroższe w sumie są żarówki.
Piszę dlatego, że dimmer od Hennego robiłem wtedy gdy  jeszcze nie miałem o tym zielonego pojęcia i działa do dzisiaj a kumpel DJ dość mocno się nad nim znęcał. Nawet filtry sam nawinąłem bo nie mogłem dostać takich.

A wiesz co w tym wszystkim jest najlepsze, że gdy zapytałem znajomka, który ma zakład, ile wyniósłby koszt całkowity przy dużej ilości. To po wyliczeniu, koszt zrobienia w Polsce wyniósłby prawie 1000zł za szt. Przy czym koszt samego wykonania wychodziłby coś koło oryginału a reszta to podatki które trzeba by zapłacić robiąc to legalnie.

27

(8 odpowiedzi, napisanych Wynalazki, Wynalazcy)

Co należy a co nie należy zdecyduje góra a student może co najwyżej ogon podkulić. Zwłaszcza jeżeli siła wyższa nie pojęcia o co biega, a wydaje im się, że studenciak pstryknie palcami i gotowe. Dlatego podałem najprostsze projekty na których można się oprzeć. 

Bo można się pokusić o zrobienie własnej wersji Sharpa czy nawet  Vipera. Cała gotową optykę można kupić u chińczyków, jedynie zostaje oprogramować procesor i zaprojektować płytę główną. Tu nie da się zastosować półśrodków trzeba porządny mikroprocesor i stopień komplikacji projektu odpowiednio wzrasta. Chociaż znam ludzi którzy klepnęli na ARMa program sterujący dość skomplikowanym robotem w niecały tydzień więc się da. No ale za to jest czym się pochwalić przed ewentualnym pracodawcą.

A proszę chiński producent gotowej optyki www.yl-optics.com. Produkuje wszystko do wszystkiego łącznie z gobosami. Na Aliexpresie za komplet soczewek do podróbki Sharpa chcą 100 dolarów.

Tak więc Kamil ma dwa wyjścia albo zrobi to na tzw "odpierdziel się" albo tak jak radzisz Kacper skupi się na jednej rzeczy i zrobi to przyzwoicie. Chociaż myślę, że na to drugie jest za mało czasu.

28

(8 odpowiedzi, napisanych Wynalazki, Wynalazcy)

Kacper przeceniasz prace dyplomowe. Myślisz o profesjonalnym produkcie a tymczasem ma to zadziałać na obronie pracy bo później i tak skończy w magazynie.
Kamil
1) Interfejs usb dmx czyli open dmx najprostszy to układ FT232RL + wzmacniacz linii i optoizolator (najlepiej szybki czyli 6n137).
2) Możesz zrobić samodzielny sterownik na bazie arduino, 6 potencjometrów i 12 klawiszy. Do sterowania jedną głową starczy: Deskontrol http://www.deskontrol.net/blog/small-ar … ontroller/. Przejrzyj sobie tę stronę.
3) Robisz sobie interfejs usb-dmx (robisz sam, żeby się nie czepili, że kupiony), robisz sterownik midi Muzykanta w wersji 8: http://www.adamsmialek.prv.pl/. Integrujesz sterownik midi z programem do świateł i masz pełny wypas, aż szczęka opada profesorom. Uwielbiam ten projekt, bo sterownik jest prosty i łatwy w wykonaniu a sterowałem nim nawet program graficzny lol

Jeżeli potrafisz programować i promotor będzie chciał kodów źródłowych to masz źródła u Hennego http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/wahl.htm
Na bazie słowackiego Mscana możesz oprzeć źródła ruchomej głowy. Jeśli znasz assembler to wszystko masz na tacy tylko siąść i poskładać.
Na bazie doświadczenia mogę powiedzieć, że z elektroniką pójdzie szybko natomiast z mechaniką będziesz siedział do lata  big_smile

29

(17 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie konwencjonalne)

Kiju no sorry.  Procesorek 12zł, 10 triaków/tyrystorów 20zł. 10 optotriaków 10 zł. 10 gniazd gu-10 10 zł i reszta elementów koło 10 zeta łącznie z płytkami. Obudowa, proszę ceownik aluminiowy 60 x 60 metr 50 zł. Jak komuś zależy to zakłada dławiki coś po 4 czy 5 złociszy. Dimmer jest najprostszym urządzeniem do zrobienia. Może to zrobić każdy kto wie którym końcem trzymać lutownice. Jeżeli nie ma pojęcia o programowaniu to się bierze pierwszy z brzegu dimmer Hennego albo pcdimmer. Dimmer Hennego działa mi już 4 lata bezproblemowo.
Jeżeli tego nie sprzedaję to urządzenie powinno być zgodne z normami budowy urządzeń energetycznych takimi jak każde inne urządzenie. I uwierz mi nie jest to pierwszy DIY dimmer na polskiej estradzie. Sporo już tego widziałem po różnych firmach.

Jeżeli ktoś robi ridery nie będzie się bawił z DIY bo czas poświęcony na to wyjdzie drożej niż gotowy Sunstrip. To dotyczy tylko ludzi, którzy nie potrzebują tego do celów riderowych i kupują tani chiński szmelc. Bo chińczyki to też prawie samoróbki z tą różnicą, że elementy zastosowane w konstrukcji im tańsze tym bardziej marne. Robiąc samemu kupuje się elementy od sprawdzonego dostawcy i dobrej firmy przez to awaryjność jest znikoma. Mam ściemniacz zrobiony jeszcze w 96 roku i działa. Chińskie dimmerki padły po roku czasem nawet krócej. Po wymianie elementów na elektronikę dobrej firmy też działają bezawaryjnie.

30

(8 odpowiedzi, napisanych Wynalazki, Wynalazcy)

W sumie takich projektów w necie od groma. Pierwsze z brzegu:http://tonspur-artists.info/ep-lights/i … ep-mhm-v09.
Nawet są gotowe projekty głów z gobosami i całą resztą. Konstrukcja głowy ledowej jest w miarę prosta potrzebujesz stepper dmx najlepiej z dimmerem pwm rgb. Drivery ledowe i ze dwa silniki krokowe z przekładnią. Oczywiście wraz z wymaganiami rośnie stopień komplikacji. Choć w sumie jak ci zależy to możesz ściągnąć komponenty z chin i dorobić tylko sterowanie.